У травні Верховна Рада України знизила граничний вік перебування громадян на військовому обліку призовників — від 27 до 25 років.
Фіртка розповідає, що це означає та як це впливає на мобілізацію.
Так, документ пропонує мобілізувати чоловіків віком від 25 до 27 років, які не проходили строкову службу.
Зазначимо, що статус призовника отримують юнаки в рік досягнення сімнадцятиріччя. Відбувається це в ході процедури приписки до призовних дільниць у ТЦК та СП та отримання відповідного посвідчення. Надалі призовник підлягає призову на строкову військову службу. А після демобілізації зі строкової військової служби набуває статусу військовозобов’язаного.
Крім того, статус військовозобов’язаного можна отримати після проходження навчання на військових кафедрах закладів вищої освіти.
Втім, не всі призовники з об’єктивних причин проходять строкову військову службу або навчаються на військових кафедрах. Якщо ж призовник не був призваний на строкову військову службу по досягнення граничного віку, визначеного законом, він теж набував статусу військовозобов’язаного. Для цього потрібно було з’явитися до ТЦК та СП, пройти військову лікарську комісію та отримати тимчасове посвідчення військовозобов’язаного.
Отже, ключовий фактор у тому, що законодавство в сфері військово обов’язку, мобілізаційної підготовки та мобілізації не допускає призову чоловіків з категорії призовників на військову службу за загальною мобілізацією, яка була оголошена з початком повномасштабного російського вторгнення.
Призову підлягають лише військовозобов’язані, про що зазначено як в законі, так і в указі президента України про загальну мобілізацію. Призовники, навіть під час воєнного стану, можуть бути призвані виключно на строкову службу, або потрапити до війська шляхом укладання контракту.
Однак, таку ситуацію вирішили змінити. Як йдеться в пояснювальній записці, передумовами прийняття такого рішення є саме необхідність розширення мобілізаційного ресурсу.
До слова, цей законопроєкт ініціювало Міністерство оборони спільно зі Збройними силами України. Як зазначали, під час воєнного стану потреба в перебуванні громадян на військовому обліку призовників до 27 років відсутня.
У пояснювальній записці зауважили, що під час воєнного стану призову на строкову службу немає. Відтак, є сенс скоротити кількість чоловіків, які підлягають призову.
Автори документа очікують, що реалізація закону унормує питання щодо поповнення мобілізаційного людського резерву шляхом взяття на військовий облік військовозобов’язаних громадян, які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників.
«Тривале перебування громадян на військовому обліку призовників під час дії воєнного стану вважається недоцільним, враховуючи те, що значна чисельність придатних до військової служби громадян, які не мають статусу військовозобовʼязаних, не може бути залучена до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період», — йдеться у документі.
Що ж зміниться: загальній мобілізації підлягатимуть військовозобов'язані чоловіки, придатні та обмежено придатні за станом здоров’я, від 25 до 60 років без досвіду військової служби.
Нагадаємо, що Верховна Рада України продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації з 5:30 години 20 травня 2023 року строком на 90 діб, тобто до 18 серпня 2023.
На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.