Закодоване телебачення: за що будуть платити прикарпатці?

З 20 січня глядачі супутникових антен втратять доступ до 23 українських каналів. Їхній сигнал буде закодовано.

Майже шістьом мільйонам українців доведеться або платити за перегляд, або шукати альтернативу. Які канали зникнуть із вільного доступу і чому? На ці питання спробували відповісти експерти Центру громадського моніторингу та контролю.


Які канали закодують?

Супутниковий сигнал своїх каналів закодують чотири найбільші медіагрупи: StarLightMedia, 1+1 media, InterMediaGroup та «Медіа Група Україна». Усього з вільного доступу зникнуть 23 супутникові канали: СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, «Оце», «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «УНІАН», «Бігуді», «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм», «Україна», НЛО ТБ, «Індиго TV».

 Канали будуть закодовані системою умовного доступу Verimatrix. Це американська безкарткова система, яку неможливо зламати чи «перепрошити». У медіакомпаніях свідомі того, що не всі користувачі перейдуть на платні послуги. Але вважають, що це правильна довгострокова стратегія розвитку.

«Кількість тих, хто готовий платити за якісну послугу в Україні, як і в усьому світі, зростає. Радує, що наших глядачів цікавлять саме національні канали топ-6 телеканалів («Україна», «1+1», ICTV, СТБ, Новий канал та «Інтер») − це той ключовий продукт, якого потребує більшість», − переконаний директор зі стратегії та розвитку бізнесу «Медіа Групи Україна» Федір Гречанінов.

Варто наголосити, що під кодування потрапить лише розважальне супутникове телебачення. Інформаційні супутникові канали залишаться, як і раніше, безкоштовними. Зокрема, відкритим буде державне та суспільне мовлення – «Перший», «Культура», «Рада», UA TV.

Чому закривають сигнал?

Експерти називають декілька причин кодування супутникового сигналу українськими медіагрупами. Найперше – це питання ліцензійних прав і безпеки. Оскільки канали купують ліцензований контент лише для території України, то мусять забезпечити його поширення лише в межах кордону. Тим часом відкритий супутниковий сигнал дозволяє дивитись програми не лише українцям, а й сусіднім країнам. Зокрема, це стосується західних фільмів, серіалів, спортивних трансляцій та різноманітних розважальних шоу.

Ще однією причиною кодування супутникових каналів є зобов’язання медіагруп перед провайдерами, які надають ТБ-послуги. Саме провайдери зацікавлені в тому, щоб розважальних каналів не було у вільному доступі.

«Наразі ринок платного телебачення належить провайдерам. І вони нам вказують шлях, яким цей ринок може розвиватися. Кодування супутника − одна з їхніх вимог», − розповів Микола Фаєнгольд, комерційний директор дивізіону Digital&PayTV StarLightMedia.

За його словами, що більше медіа розвинуть цей ринок, то більше перспектив матимуть для виробництва контенту.

Серед інших причин кодування експерти називають також боротьбу із піратством. На їхню думку, це допоможе покласти край незаконним ТБ-сервісам, які ретранслюють продукти без дозволу власників. Власне, за кордоном практично немає суто безкоштовного телебачення. 

Що робити власникам супутникових антен?

Власники супутникових антен можуть або далі дивитись безкоштовні канали, що залишились, або купити тюнер для розкодування, або ж обрати альтернативу.

Аби дивитись далі СТБ чи «1+1» доведеться купити спеціальний тюнер з вбудованою системою кодування Verimatrix. В інтернет-магазинах його можна придбати за 1099 грн. На ньому має бути обов’язкове маркування «УТБ» («Українське телебачення»). Після цього потрібно підключитись до офіційних посередників – XtraTV або Viasat – й обрати зручний абонентський пакет.

Наприклад, XtraTV має 7 пакетів. Найдешевший – 55 грн/міс., найдорожчий – 189 грн/міс. Водночас Viasat пропонує 5 тарифних пакетів, вартість яких коливається від 69 до 249 гривень на місяць.

Інші варіанти – обрати один з альтернативних способів перегляду ТБ. Зокрема, це може бути цифрове ефірне мовлення (Т2). Для цього потрібно придбати антену і тюнер для прийому цифрового сигналу.

Також можна підключити кабельне телебачення. Сьогодні найбільшими провайдерами є компанії «Тріолан» і «Ланет». Через переформатування медіаринку у новому році вони підвищили ціну на свої послуги. Вартість місячного пакету в «Тріолані» зросла з 70 грн до 96 грн. У «Ланеті» найдешевший пакет коштує 59 грн/міс., хоча раніше в компанії попередили про зростання тарифу до 90 грн.

Як альтернативу супутниковому ТБ експерти радять також інтернет-телебачення, яке дає можливість дивитись фільми і передачі на різних пристроях і в будь-яких місцях. Це так звані IPTV та ОТТ-платформи. Найпопулярнішими сервісами є Megogо (від 80 грн/міс.) та Oll.tv (від 79 грн/міс.). Також в Україні набуває популярності американський Netflix, місячна підписка на який коштує близько 212 грн.

Варто наголосити, що зміни торкнуться лише тих, хто дивиться супутникове телебачення. Для глядачів ефірного ТБ усе залишиться по-старому. А на глядачів кабельного телебачення чекає зростання тарифів.


13.01.2020 10500 1
Коментарі (1)

Олег 2020.01.14, 08:35

Цікава стаття, але, нажаль, у гірських районах дивитися ТБ буде не можливо через відсутність інтернету, який це може забезпечити. Провайдери інтернету які присутні в гірських районах явно не відчувають конкуренції бо за підключення середній чек близько 3000 грн !!! Дивитися інтернет через 4g зв'язок також не реально бо ціна буде теж не цікава. Якось так про "державу в смартфоні" і діджітал :( 

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1583
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1020
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1280 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3745 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33874
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2837

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

359

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

754

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1699

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1070
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

635
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

512
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

889
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1988
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12205
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1500
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1283
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

542
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

256
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

324
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

371
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1263