Загублений рай

 

/data/blog/52233/67746ddc3bde680918efa3e7f089651c.jpeg

 

Людство давно вже знає, що не є «царем природи», хоча, можливо, десь у підсвідомості це твердження відображено, як аксіома.

Чим же прихильники теорії переваги людини над природою аргументують свою позицію? Великий комплекс явищ, які об'єднані під поняття «природи», в більшій своїй частині, фактично не підвладні волі людини. Реально мислячі люди давно вже з іронією і сарказмом ставляться до твердження, що «людина цар природи». Згадаймо, який жах і безсилля відчувають люди перед неконтрольованими природними лихами - цунамі, землетрусами, загорянням лісів, розливом річок, мутацією і вимиранням цілих видів тваринного світу і т.д. і т.д. В даний час ситуація з природними катаклізмами настільки погіршилася, що людство змушене осмислювати свої взаємини з природою і шукати вихід із, практично безнадійної, ситуації.

Людство пройшло досить довгу дорогу у своїх взаєминах з природою. У радянський час головним гаслом було не чекати милостей від природи, а брати їх, не думаючи про наслідки. У просвітницькій Європі розум був найбільшою цінністю, а все інше, в тому числі і природа, були вторинними - не важливим. Навіть у Середньовіччі природа належала до матеріального світу, а, отже, протиставлялася найголовнішому - духовному життю.

Біблія також стверджувала верховенство людини над землею. Перше, що почув перший чоловік від Господа: «Плодіться і розмножуйтеся, і наповнюйте землю, і володійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птахами небесними, і над кожним плазуючим живим на землі» (Бут. 1: 28). Але ця перша людина почула це, проживаючи щасливо і безтурботно в раю, де природа була прекрасним садом. Гріхопадіння людини і вигнання її з раю, призвело до зміни природних умов, в яких йому довелося далі жити. Але пам'ять про рай живе в кожному поколінні людей і викликає величезне бажання або знайти ці райські кущі, або відтворити втрачений світ. У переказах багатьох народів існують оповіді про «золоту добу» - той час, коли не було ніяких хвороб і голоду, люди були безсмертні, час розквіту життя: без підлостей і підступності. Потім серед людей сталася сварка або вони піддалися спокусі, але щасливий світ звалився.

У часи Середньовіччя люди багато міркували про рай і його природу. Але діяльна і пристрасна людина не могла зупинятися тільки на міркуваннях про чарівний світ. Багато хто був упевнений, що рай існує на землі, тільки захований від людських очей. Багато поколінь мореплавців і мандрівників намагалися знайти втрачений рай і повернути його людству. Не маючи чітких орієнтирів, вони шукали згідно зі своїми власними уявленнями, бажаннями і нахилами. Основними критеріями пошуку було позбавлення від голоду, холоду, страждань, хвороб і виснаження, бажання отримати багатство, владу, комфорт і, звичайно, безсмертя.

Треба визнати, що сучасна людина змогла значно полегшити Боже покарання за своє гріхопадіння: жінки не змушені терпіти муки при пологах, отримали рівні права з чоловіками, все менше людей змушені добувати їжу «в поті чола», розвиток сільського господарства і промисловості позбавили людство від «харчування однієї травою». Це, звичайно, великі досягнення, але до цих пір ми залишаємося «прахом і в прах повертаємося» не залежно від високого рівня всіх наших досягнень. Людина активно намагається відтворити втрачений рай, руйнуючи його земне відображення. Чи не означає це хибність обраного напрямку?

Звернімося знову до Книги Буття. Господь створив людину і тварин в один день творіння. Людині Господь дав можливість удосконалюватися, спілкуватися з Богом, і вести за собою все живе. Ця місія була дана людині для того, щоб він не стільки «панував» над природою, скільки допомагав природі, яка, слідуючи за людиною, може досягти досконалості і стати знову для нього раєм.

За словами Біблії, гріх людини накликав кару і на всю природу, підпорядковану йому. Подальша доля людини безпосередньо пов'язана з розвитком природи. Можна з упевненістю сказати, що людство повністю відповідально і винувато перед живою природою за все, що з нею відбувалося і відбувається.

Слова Біблії підтверджують наявність нерозривного зв'язку між людиною і природою. Одним з прикладів цього є біблійна історія про Ноя. Праведний чоловік врятував не лише свою родину, а й більшу частину живої природи, яка могла загинути разом з розбещеним і грішним людством. Завдяки Божій волі і праведному Ною, людина знову отримала шанс виконати перед живою природою свій обов'язок, допомагаючи її розвитку. Людство так до кінця і не усвідомило, що рай для нього втрачений і йому неодноразово давалася можливість зрозуміти, навчитися і знайти дорогу, «що веде до життя».

Зробити правильні висновки з усієї попередньої історії взаємин між людиною і природою, враховуючи величезну взаємозалежність, змогли тільки одиниці. Їх у народі називають святими. Адже саме вони могли співіснувати поруч з хижими і небезпечними звірами, без праці виживати в непридатних умовах, вважати раєм гори, пустелі і хащі. Кожен святий чоловік бачив в навколишньому світі відображення раю, і рай був в їх душі. За словами Максима Сповідника, задумом Бога було насадити в душу кожної людини рай, що призведе до того, що людина буде здатна «перетворити на рай всю землю».

 

Тайни


15.05.2014 1720 0
Коментарі (0)

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

625
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1157
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2482
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1339
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1969 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2912

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

659

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

741

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1653

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1636
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

332
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

443
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18359
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7468
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3649
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1035
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10773
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

280
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

276
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

468
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

444
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

676