З робочим візитом на Прикарпаття приїхав міністр екології Олег Проскуряков. На робочій нараді в ОДА обговорили, зокрема, питання переробки розсолів Домбровського кар’єру, якими зацікавилася італійська фірма “Vomm”.
Наступного тижня італійці приїдуть до Івано-Франківська, щоб обговорити впровадження цього проекту. До проекту, за інформацією, озвученою на нараді, планують підключитися місцеві підприємці.
"Свій метод переробки калуських розсолів пропонує італійська фірма “Vomm”, — повідомив директор інституту ДНДІ галургія Іван Костів. — Італійці хочуть поставити дослідно-екпериментальний модуль переробки 300 тис. тонн розсолів на рік. Уже відбулося кілька нарад, під час яких «виплило» кілька проблем: перше — необхідна велика кількість палива; друге — проблема із утилізацією вторинного тепла: гаряча вода температурою 95 градусів — її нема куди подіти, особливо — у літній період. Продукцією установки буде суміш солей, у якій 60-70% припадає на хлорид натрію, який можна використовувати як протиожеледний засіб. Ми запропонували удосконалення технології — добудувати випарку і вторинне тепло від модуля дати на випарку. На випарку ми пропонуємо брати свіжий розсіл, відділяти технічну сіль, а розчин, який після цього залишається, направляти на модуль, допарювати і одержувати суміш солей, яку можна використовувати як калійно-магнієве добриво. Італійці погодилися. Ми провели переговори із українськими підприємцями, які погодилися взяти участь в освоєнні ресурсів".
За словами Івана Костіва, італійці висловили намір створити спільне підприємство. Італійська частина справи — це випарник, а українські представники будуть займатися створенням потужностей для переробки й отримання технічної солі, пишуть Вікна.
"Підприємці заявили, що можуть взяти на себе питання забезпечення установки паливом — не лише за рахунок ресурсів області, але й — інших областей, — запевнив Іван Костів. Науковець також застеріг: переробка можлива лише тоді, коли будуть проводитися додаткові роботи зі зменшення водопритоку у кар’єр. Для переробки використовуватимуть і розсоли із хвостосховища".
Як повідомив Іван Костів, представники італійської фірми зацікавилися приміщенням колишніх гаражів БілАЗів. Однак приміщення на сьогодні належить ВАТ «Оріана».
У ході обговорення виникла дискусія між представниками міністерства та міським головою Калуша Ігорем Насаликом.
Зокрема, Ігор Насалик запевнив, що місто не може надати міністерству довідку про приміщення, адже воно не перебуває на балансі виконавчого комітету міської ради, як це вимагається у листі міністерства до міста.
Отже, сказав міністр Олег Проскуряков, надайте довідку, що приміщення не є на балансі міської ради. Згодом у розмові із журналістами Олег Проскуряков назвав цю ситуацію «бюрократією, яка, на жаль, існує у нашому місцевому самоврядуванню».
На думку міністра, «ті проекти, на яких можна піаритися, — там місцеве самоврядування у числі перших, а де треба працювати — там уряд винен» — Тому ми міняємо розпорядників коштів, — повідомили посадовці.