Взаємодія заради підтримки громади: в ІФНМУ відбувся «Ярмарок ментального здоров’я» (ФОТО)

У середу, 21 травня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбувся «Ярмарок ментального здоров’я».

Про це з місця події інформує журналістка Фіртки.

За словами ректора університету Романа Яцишина, вже понад рік реалізовують проєкти в напрямку ментального здоров'я, завдяки чому побачили ті прогалини, які наразі існують.

"Бачимо, що є достатньо багато просторів, де надають ментальні послуги, де працюють із ветеранами, з людьми, які потребують підтримки. Але немає об’єднаності. Іноді самі простори не знають, що поруч є інші, потенційні партнери, з якими можна було б співпрацювати.

Наша сила — у взаємодії. Коли ми підтримуємо одне одного, коли знаємося і можемо сказати: «Я це зробити не можу, але це може мій колега, мій партнер», — тоді ми стаємо сильнішими. І для наших громад — також.

Сьогодні на ярмарку хотіли об’єднати надавачів послуг, а також показати громаді, куди можна звернутися по психологічну допомогу, зняти бар’єр страху перед цим запитом. Щоб люди розуміли: зараз, у цей момент, психологічна підтримка є необхідністю.

Ми будемо сильними тоді, коли матимемо ментальну підтримку, коли наше психічне здоров’я буде на належному рівні. Тоді ми будемо заряджені на успіх, на результат — і зможемо заряджати інших".

Роман Яцишин додав, результатом сьогоднішнього ярмарку стало підписання меморандумів між партнерами про взаємодію та взаємодопомогу. Адже хтось спеціалізується більше на підтримці ветеранів, хтось — на допомозі їхнім сім’ям, хтось — на роботі з внутрішньо переміщеними особами, а хтось — із людьми, які мають труднощі через особливості роботи чи сімейного життя.

"Ці простори можуть підсилювати одне одного. Жодна організація не здатна охопити всю громаду й усіх, хто потребує допомоги.

Саме тому простори мають знати одне про одного більше, співпрацювати активніше й обов’язково зустрічатися. Під час таких зустрічей і напрацьовуються механізми співпраці та подальшої взаємодії".

Окрему подяку ректор висловив Міністерству охорони здоров’я України за стратегічне бачення та лідерство у впровадженні системних змін у сфері ментального здоров’я. Саме МОЗ України формує рамку, яка робить психологічну допомогу доступною, сталою та фаховою. Завдяки цій політиці в країні формується нова культура турботи про психічне здоров’я, в якій кожна людина може отримати підтримку — гідно, вчасно, професійно.

«Особливо дякую за національну програму «Ти як?», ініційовану першою леді Оленою Зеленською і втілювану під координацією МОЗ. Ця програма — це не лише інформаційна кампанія, а реальна зміна парадигми мислення: від сорому — до сили, від замовчування — до дії», — зазначив ректор.

За словами ініціатора події, завідувача кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайла Пустовойта, психіка — це єдине ціле, і коли вона не знаходить відповіді на емоційні переживання, то починає впливати на тіло.

"Наприклад, усім відомо, що тиск підвищується, коли людина нервує. Цукор також може підвищуватися. Психіка або проявляється через поведінку, якщо не може щось опрацювати, або «заземлюється» в тіло.

У результаті можемо отримати погіршення загального стану здоров’я населення, а також погіршення соціальної ситуації. Це може проявлятися у внутрішньосімейних конфліктах, конфліктах у громадських місцях, а іноді й у зростанні рівня злочинності. Перепрошую, що говорю про це, але це реальність.

Тому необхідно створити простір, де людина зможе отримати допомогу. І цей простір має бути доступним, без стигми, без жодного бар'єра в нашому суспільстві.

Коли відкривали наш центр ментального здоров’я, я казав, що основна ідея — створити «пандус» між суспільством і надавачами послуг у сфері ментального здоров’я. Щоб кожен міг отримати підтримку й відчував: «Вас тут чекають, вас тут раді бачити»".

Очільниця Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук зазначила, сьогодні мова йде про створення містка між надавачами послуг, які покращують ментальне здоров’я, і тими, хто цього потребує.

"Ми вже неодноразово говорили, що наша область активно працює над розвитком ментального здоров’я. Це відбувається через різні сфери — як заняття спортом, так і через культуру.

Ми хочемо, щоб наша область залишалася лідером у сфері ментального здоров’я. І на сьогодні вона справді є передовою. У нас уже функціонує 14 центрів життєстійкості, які надають послуги жителям нашої області. Також маємо 9 ветеранських просторів, які працюють для ветеранів та ветеранок.

Крім того, в області створено центри ментального здоров’я та центри досконалості. Це всі ті установи й організації, які активно працюють над наданням послуг для покращення ментального здоров’я, проведення різноманітних тренінгових програм, адаптації військовослужбовців, які повернулися з фронту, до мирного життя".

Світлана Онищук додає, це комплексна підтримка для ветеранів, ветеранок, родин наших захисників, дружин чинних військовослужбовців і їхніх дітей — усіх, хто чекає на своїх близьких з фронту.

"Ми розуміємо, що ситуація дуже складна, адже війна триває довго і є виснажливою. Звісно, кожен з нас максимально працює для перемоги, щоб вона настала якнайшвидше і щоб хлопці повернулися з фронту.

Але бачимо, що багато хто повертається з травмами — як фізичними, так і психологічними. І мова йде не лише про фізичну реабілітацію. Ми дуже активно працюємо над тим, щоб розширити можливості психологічної адаптації та розвитку, покращити ментальне здоров’я.

Без потужної мережі в області ми не зможемо впоратися з усіма викликами. Наприклад, наші підлітки — дуже вразлива категорія. Ми вже спостерігали негативні випадки, які траплялися в нашій області.

Ми розуміємо, що це є частиною гібридної війни — діяльності Російської Федерації, спрямованої на дестабілізацію через вплив на наших дітей.

Тому маємо дбати про школярів, про юних мешканців, про учнів — покращувати їхнє ментальне здоров’я, направляти їх у правильне русло, координувати суспільство так, щоб люди вчилися жити у воєнний час, працювати і водночас зміцнювати своє ментальне здоров’я".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Підготовка до вибору спеціальності: майбутні абітурієнти ІФНМУ спробували себе у ролі медиків (ФОТО)

У МОН обговорили виклики 2025 року у сфері вищої освіти: участь у нараді взяли представники ІФНМУ

"Перейдуть на новий пакет фінансування", — ректор ІФНМУ прокоментував ймовірне скорочення працівників


Коментарі ()

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

459
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1867
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3348
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1210
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1231
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1291 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

867

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

347

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1021

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1183
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

396
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2556
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1288
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1393
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

597
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15245
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7539
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

393
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

975 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

531
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

433
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

520