Взаємодія заради підтримки громади: в ІФНМУ відбувся «Ярмарок ментального здоров’я» (ФОТО)

У середу, 21 травня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбувся «Ярмарок ментального здоров’я».

Про це з місця події інформує журналістка Фіртки.

За словами ректора університету Романа Яцишина, вже понад рік реалізовують проєкти в напрямку ментального здоров'я, завдяки чому побачили ті прогалини, які наразі існують.

"Бачимо, що є достатньо багато просторів, де надають ментальні послуги, де працюють із ветеранами, з людьми, які потребують підтримки. Але немає об’єднаності. Іноді самі простори не знають, що поруч є інші, потенційні партнери, з якими можна було б співпрацювати.

Наша сила — у взаємодії. Коли ми підтримуємо одне одного, коли знаємося і можемо сказати: «Я це зробити не можу, але це може мій колега, мій партнер», — тоді ми стаємо сильнішими. І для наших громад — також.

Сьогодні на ярмарку хотіли об’єднати надавачів послуг, а також показати громаді, куди можна звернутися по психологічну допомогу, зняти бар’єр страху перед цим запитом. Щоб люди розуміли: зараз, у цей момент, психологічна підтримка є необхідністю.

Ми будемо сильними тоді, коли матимемо ментальну підтримку, коли наше психічне здоров’я буде на належному рівні. Тоді ми будемо заряджені на успіх, на результат — і зможемо заряджати інших".

Роман Яцишин додав, результатом сьогоднішнього ярмарку стало підписання меморандумів між партнерами про взаємодію та взаємодопомогу. Адже хтось спеціалізується більше на підтримці ветеранів, хтось — на допомозі їхнім сім’ям, хтось — на роботі з внутрішньо переміщеними особами, а хтось — із людьми, які мають труднощі через особливості роботи чи сімейного життя.

"Ці простори можуть підсилювати одне одного. Жодна організація не здатна охопити всю громаду й усіх, хто потребує допомоги.

Саме тому простори мають знати одне про одного більше, співпрацювати активніше й обов’язково зустрічатися. Під час таких зустрічей і напрацьовуються механізми співпраці та подальшої взаємодії".

Окрему подяку ректор висловив Міністерству охорони здоров’я України за стратегічне бачення та лідерство у впровадженні системних змін у сфері ментального здоров’я. Саме МОЗ України формує рамку, яка робить психологічну допомогу доступною, сталою та фаховою. Завдяки цій політиці в країні формується нова культура турботи про психічне здоров’я, в якій кожна людина може отримати підтримку — гідно, вчасно, професійно.

«Особливо дякую за національну програму «Ти як?», ініційовану першою леді Оленою Зеленською і втілювану під координацією МОЗ. Ця програма — це не лише інформаційна кампанія, а реальна зміна парадигми мислення: від сорому — до сили, від замовчування — до дії», — зазначив ректор.

За словами ініціатора події, завідувача кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайла Пустовойта, психіка — це єдине ціле, і коли вона не знаходить відповіді на емоційні переживання, то починає впливати на тіло.

"Наприклад, усім відомо, що тиск підвищується, коли людина нервує. Цукор також може підвищуватися. Психіка або проявляється через поведінку, якщо не може щось опрацювати, або «заземлюється» в тіло.

У результаті можемо отримати погіршення загального стану здоров’я населення, а також погіршення соціальної ситуації. Це може проявлятися у внутрішньосімейних конфліктах, конфліктах у громадських місцях, а іноді й у зростанні рівня злочинності. Перепрошую, що говорю про це, але це реальність.

Тому необхідно створити простір, де людина зможе отримати допомогу. І цей простір має бути доступним, без стигми, без жодного бар'єра в нашому суспільстві.

Коли відкривали наш центр ментального здоров’я, я казав, що основна ідея — створити «пандус» між суспільством і надавачами послуг у сфері ментального здоров’я. Щоб кожен міг отримати підтримку й відчував: «Вас тут чекають, вас тут раді бачити»".

Очільниця Івано-Франківської ОВА Світлана Онищук зазначила, сьогодні мова йде про створення містка між надавачами послуг, які покращують ментальне здоров’я, і тими, хто цього потребує.

"Ми вже неодноразово говорили, що наша область активно працює над розвитком ментального здоров’я. Це відбувається через різні сфери — як заняття спортом, так і через культуру.

Ми хочемо, щоб наша область залишалася лідером у сфері ментального здоров’я. І на сьогодні вона справді є передовою. У нас уже функціонує 14 центрів життєстійкості, які надають послуги жителям нашої області. Також маємо 9 ветеранських просторів, які працюють для ветеранів та ветеранок.

Крім того, в області створено центри ментального здоров’я та центри досконалості. Це всі ті установи й організації, які активно працюють над наданням послуг для покращення ментального здоров’я, проведення різноманітних тренінгових програм, адаптації військовослужбовців, які повернулися з фронту, до мирного життя".

Світлана Онищук додає, це комплексна підтримка для ветеранів, ветеранок, родин наших захисників, дружин чинних військовослужбовців і їхніх дітей — усіх, хто чекає на своїх близьких з фронту.

"Ми розуміємо, що ситуація дуже складна, адже війна триває довго і є виснажливою. Звісно, кожен з нас максимально працює для перемоги, щоб вона настала якнайшвидше і щоб хлопці повернулися з фронту.

Але бачимо, що багато хто повертається з травмами — як фізичними, так і психологічними. І мова йде не лише про фізичну реабілітацію. Ми дуже активно працюємо над тим, щоб розширити можливості психологічної адаптації та розвитку, покращити ментальне здоров’я.

Без потужної мережі в області ми не зможемо впоратися з усіма викликами. Наприклад, наші підлітки — дуже вразлива категорія. Ми вже спостерігали негативні випадки, які траплялися в нашій області.

Ми розуміємо, що це є частиною гібридної війни — діяльності Російської Федерації, спрямованої на дестабілізацію через вплив на наших дітей.

Тому маємо дбати про школярів, про юних мешканців, про учнів — покращувати їхнє ментальне здоров’я, направляти їх у правильне русло, координувати суспільство так, щоб люди вчилися жити у воєнний час, працювати і водночас зміцнювати своє ментальне здоров’я".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Підготовка до вибору спеціальності: майбутні абітурієнти ІФНМУ спробували себе у ролі медиків (ФОТО)

У МОН обговорили виклики 2025 року у сфері вищої освіти: участь у нараді взяли представники ІФНМУ

"Перейдуть на новий пакет фінансування", — ректор ІФНМУ прокоментував ймовірне скорочення працівників


Коментарі ()

21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1199
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1912
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2047 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7427
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15164 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2010

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

204

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

956

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1026

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1813
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

211
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

594
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

828
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3072
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

835
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1892
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

925
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35076 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

419
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

561
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

889
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

793