Виплата добових витрат військовослужбовцям за час перебування у відрядженні: що варто знати прикарпатцям

Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» пояснила усі нюанси виплат добових витрат за час перебування військовослужбовця у відрядженні.

Військовослужбовці, які відповідно до наказу командира по стройовій частині були направлені з місця проходження військової служби у відрядження до іншої військової частини для виконання бойових завдань за наявності підстав мають право на виплату добових в розмірі, визначеному чинним законодавством на час відрядження, за кожну добу відрядження, передає Фіртка.

У разі не нарахуванні та не виплаті військовослужбовцю добових витрат за час перебування у відрядженні після повернення з такого відрядження або при звільненні з військової служби, він може звернутися із заявою безпосередньо до військової частини про здійснення нарахування та виплати добових витрат за час перебування у відрядженні.

А у разі відмови у виплаті добових, звернутися з позовною заявою до суду в порядку адміністративного судочинства.

Найбільш частою причиною відмови у здійсненні виплати добових є посилання на Наказ Міністерства Оборони України №105 від 20 лютого 2017 року. Як аргумент зазначається, що під час відрядження військовослужбовець перебував на харчуванні військової частини. 

Також, у листі про відмову у виплаті вказують, що таке відшкодування здійснюється лише за наявності:

  • документів, що підтверджують факт та період відрядження;
  • оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат.

Правове обґрунтування права на виплату добових.


Частиною 6 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з відрядженням в інші населені пункти, військовослужбовцям відшкодовуються витрати на відрядження в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 13 Постанови КМУ від 02.02.2011р. №98 визначено, що особливості направлення у відрядження військовослужбовців визначаються за погодженням з Міністерством фінансів, Міністерством оборони, тощо.

Наказом Міністерства оборони України від 20.02.2017 №105 затверджено Інструкцію про відрядження військовослужбовців Збройних Сил України, яка визначає особливості направлення військовослужбовців Збройних Сил України у відрядження в межах України та механізм відшкодування витрат на відрядження.

Виплата добових врегульована, зокрема, пунктами 10 – 11 Інструкції. Де визначено, що окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати.

Тобто, така підстава відмови у здійсненні нарахування та виплати добових, як відсутність оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат, – є безпідставною.

Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту.

За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), виплачуються добові в межах сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 98.

Відповідно до додатка 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. №98 сума добових витрат на відрядження в межах України затверджена у редакції постанови КМУ від 23.12.2021 р. №1355 в розмірі 300 гривень.

В Інструкції детально описано, який  саме день вважається днем вибуття у відрядження, який день вважається днем прибуття з відрядження, та який час зараховується у строк відрядження.


Документи, що підтверджують факт та час відрядження.


Обставини щодо вибуття військовослужбовця у відрядження та прибуття підтверджуються відповідними наказами, виданими як за місцем служби, так і за місцем відрядження, зокрема:

  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем проходження служби у відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про прибуття до військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ про прибуття військовослужбовця з відрядження до військової частини за місцем проходження служби (витяг з наказу по стройовій частині).

Важливо знати, що сума добових визначається з урахуванням наказу про відрядження та відповідних первинних документів. За відсутності наказу про відрядження добові витрати не виплачуються.

Факт прибуття військовослужбовця в пункт (пункти) відрядження, та вибуття з нього, і період часу перебування у відрядженні підтверджується також посвідченням про відрядження з відповідними відмітками на зворотній стороні. 

Посвідчення повинно бути зареєстрованим, мати номер, на відмітках про прибуття і вибуття мають бути проставлені дати, печатки та підписи відповідальних осіб. Без належних відміток виплата добових не здійснюється.

Окрім того, відповідно до п. 19 Інструкції забороняється здійснювати виплату добових за посвідченнями про відрядження, виданими з порушенням порядку їх оформлення.


Обмеження при виплаті добових.


Приписами п. 22 Інструкції зокрема передбачено, що виплата добових витрат здійснюється також військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які направляються у відрядження у складі підрозділів або військових частин в тому числі для участі військовослужбовців в антитерористичних операціях, в заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії.

Одночасно, пунктом 24 Інструкції визначені обмеження при виплаті добових. Зокрема, виплата добових витрат військовослужбовцям не здійснюється за дні, коли вони забезпечуються триразовим харчуванням коштом держави, а також за період, коли відрядженому здійснюються польові виплати (морське грошове забезпечення).

Тобто, за дні, коли військовослужбовець не був забезпечений триразовим харчуванням коштом держави, військова частина повинна виплатити добові витрати. 

Тож, в разі не забезпечення військовослужбовця триразовим харчуванням і не виплати добових витрат, останній має право звернутися до суду, зокрема з такими позовними вимогами:

  1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо невиплати добових за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «»;
  2. Зобов`язати військову частину нарахувати та виплатити добові витрати за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «».

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача.

Тобто, саме відповідач повинен буде довести належними та допустимими доказами, що військовослужбовця у період перебування у відрядженні було забезпечено триразовим харчуванням військовою частиною.

Загальний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи становить 6 місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАСУ).


Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. Так, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

590
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2707
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1691 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3783
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5575
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1772

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

285

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

279

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

446

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

971
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

556
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

570
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

851
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2075
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

613
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

946
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

5009
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

1099
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

468 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

684
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

470
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

797