Виплата добових витрат військовослужбовцям за час перебування у відрядженні: що варто знати прикарпатцям

Ольга Дурноп’янова з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» пояснила усі нюанси виплат добових витрат за час перебування військовослужбовця у відрядженні.

Військовослужбовці, які відповідно до наказу командира по стройовій частині були направлені з місця проходження військової служби у відрядження до іншої військової частини для виконання бойових завдань за наявності підстав мають право на виплату добових в розмірі, визначеному чинним законодавством на час відрядження, за кожну добу відрядження, передає Фіртка.

У разі не нарахуванні та не виплаті військовослужбовцю добових витрат за час перебування у відрядженні після повернення з такого відрядження або при звільненні з військової служби, він може звернутися із заявою безпосередньо до військової частини про здійснення нарахування та виплати добових витрат за час перебування у відрядженні.

А у разі відмови у виплаті добових, звернутися з позовною заявою до суду в порядку адміністративного судочинства.

Найбільш частою причиною відмови у здійсненні виплати добових є посилання на Наказ Міністерства Оборони України №105 від 20 лютого 2017 року. Як аргумент зазначається, що під час відрядження військовослужбовець перебував на харчуванні військової частини. 

Також, у листі про відмову у виплаті вказують, що таке відшкодування здійснюється лише за наявності:

  • документів, що підтверджують факт та період відрядження;
  • оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат.

Правове обґрунтування права на виплату добових.


Частиною 6 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» встановлено, що при виконанні службових обов`язків, пов`язаних з відрядженням в інші населені пункти, військовослужбовцям відшкодовуються витрати на відрядження в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 13 Постанови КМУ від 02.02.2011р. №98 визначено, що особливості направлення у відрядження військовослужбовців визначаються за погодженням з Міністерством фінансів, Міністерством оборони, тощо.

Наказом Міністерства оборони України від 20.02.2017 №105 затверджено Інструкцію про відрядження військовослужбовців Збройних Сил України, яка визначає особливості направлення військовослужбовців Збройних Сил України у відрядження в межах України та механізм відшкодування витрат на відрядження.

Виплата добових врегульована, зокрема, пунктами 10 – 11 Інструкції. Де визначено, що окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати.

Тобто, така підстава відмови у здійсненні нарахування та виплати добових, як відсутність оригіналів документів, які підтверджують вартість понесених витрат, – є безпідставною.

Добові витрати відшкодовуються в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту.

За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування військовослужбовця (крім військовослужбовців строкової служби) у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), виплачуються добові в межах сум, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 лютого 2011 року № 98.

Відповідно до додатка 1 постанови Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. №98 сума добових витрат на відрядження в межах України затверджена у редакції постанови КМУ від 23.12.2021 р. №1355 в розмірі 300 гривень.

В Інструкції детально описано, який  саме день вважається днем вибуття у відрядження, який день вважається днем прибуття з відрядження, та який час зараховується у строк відрядження.


Документи, що підтверджують факт та час відрядження.


Обставини щодо вибуття військовослужбовця у відрядження та прибуття підтверджуються відповідними наказами, виданими як за місцем служби, так і за місцем відрядження, зокрема:

  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем проходження служби у відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про прибуття до військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ командира про вибуття із військової частини за місцем відрядження (витяг з наказу по стройовій частині);
  • наказ про прибуття військовослужбовця з відрядження до військової частини за місцем проходження служби (витяг з наказу по стройовій частині).

Важливо знати, що сума добових визначається з урахуванням наказу про відрядження та відповідних первинних документів. За відсутності наказу про відрядження добові витрати не виплачуються.

Факт прибуття військовослужбовця в пункт (пункти) відрядження, та вибуття з нього, і період часу перебування у відрядженні підтверджується також посвідченням про відрядження з відповідними відмітками на зворотній стороні. 

Посвідчення повинно бути зареєстрованим, мати номер, на відмітках про прибуття і вибуття мають бути проставлені дати, печатки та підписи відповідальних осіб. Без належних відміток виплата добових не здійснюється.

Окрім того, відповідно до п. 19 Інструкції забороняється здійснювати виплату добових за посвідченнями про відрядження, виданими з порушенням порядку їх оформлення.


Обмеження при виплаті добових.


Приписами п. 22 Інструкції зокрема передбачено, що виплата добових витрат здійснюється також військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які направляються у відрядження у складі підрозділів або військових частин в тому числі для участі військовослужбовців в антитерористичних операціях, в заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування збройної агресії.

Одночасно, пунктом 24 Інструкції визначені обмеження при виплаті добових. Зокрема, виплата добових витрат військовослужбовцям не здійснюється за дні, коли вони забезпечуються триразовим харчуванням коштом держави, а також за період, коли відрядженому здійснюються польові виплати (морське грошове забезпечення).

Тобто, за дні, коли військовослужбовець не був забезпечений триразовим харчуванням коштом держави, військова частина повинна виплатити добові витрати. 

Тож, в разі не забезпечення військовослужбовця триразовим харчуванням і не виплати добових витрат, останній має право звернутися до суду, зокрема з такими позовними вимогами:

  1. Визнати протиправною бездіяльність військової частини щодо невиплати добових за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «»;
  2. Зобов`язати військову частину нарахувати та виплатити добові витрати за час перебування у відрядженні за період часу з «» по «».

При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається саме на відповідача.

Тобто, саме відповідач повинен буде довести належними та допустимими доказами, що військовослужбовця у період перебування у відрядженні було забезпечено триразовим харчуванням військовою частиною.

Загальний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи становить 6 місяців, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 КАСУ).


Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом. Так, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

До слова, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

111
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12808 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1468
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

799
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5965
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1651

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

570

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1397

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1206

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1108
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

463
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

587
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1504
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

535
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

809
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5851
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13130
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

461
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

426
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

738 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1188