Військовий облік жінок: яких фахівців потребують та чи обмежать виїзд за кордон

Інформація щодо необхідності взяття з 1 жовтня 2022 року на військовий облік жінок, які мають певні спеціальності, не відповідає дійсності. 

Про це зазначила заступниця міністра оборони Ганна Маляр, передає Фіртка

Маляр закликала не поширювати фейки про військовий облік жінок в Україні.

Заступниця міністра оборони нагадала, що Міністерство оборони вже розробило і передало до Верховної Ради свої пропозиції щодо змін до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», в яких йдеться про добровільний характер постановки жінок на військовий облік.

«Працюємо над законопроєктом разом з профільним комітетом ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Ми вже неодноразово заявляли, що постановка жінок на військовий облік встановлена законом. Тому Міноборони та Генштаб не можуть її змінити самостійно. Це повноваження парламенту.

Якщо будуть прийняті зміни - Міноборони та Генштаб їх виконають».

Маляр додала, що чинний досвід розгортання частин і підрозділів Збройних сил до штатів воєнного часу демонструє, що в державі немає гострої потреби суттєво збільшити кількість жінок на військовому обліку.

Наразі армія потребує певних фахівців — з медицини, радіотехніки та харчових технологій.

«Тому, у разі прийняття змін до згаданого Закону, Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби.

Ще раз — йдеться про добровільну постановку на військовий облік.

Нагадаю, що з 2014 року жодна жінка примусово на фронт не потрапила — тільки з її згоди», — резюмувала Ганна Маляр.

Відтак, військовий облік для жінок — представниць розширеного переліку професій не запрацює з 1 жовтня.

У Міністерстві оборони наголошують, що наразі у примусовій мобілізації жінок немає потреби, а також не планують жодних обмежень щодо їх виїзду за кордон. 

Заразом у Генеральному штабі Збройних сил України вирішили брати жінок на військовий облік лише за їхньою згодою.

Наразі в Збройних силах України залишається потреба в жінках-фахівцях з медицини, радіотехніки та харчових технологій. Проте, в Україні на сьогодні «немає гострої потреби» суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку.

Так, під час проведення загальної мобілізації з початку повномасштабної війни на військову службу до ЗСУ та інших військових формувань призвали близько 1% жінок від загальної кількості мобілізованих. Більшість з них призначили на посади медперсоналу, підрозділів зв’язку, морально-психологічного забезпечення, діловодів, бухгалтерів та кухарів.
«Зважаючи на це, Головним управлінням персоналу Генерального штабу ЗСУ опрацьовано пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних лише за їхньою згодою.
Також пропонується розпочати проведення заходів із включення жінок до військового обліку не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі», — резюмували в Генштабі.
Водночас відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» жінок, які мають спеціальність або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я і віком, беруть на військовий облік військовозобов’язаних.

Торік у грудні Міноборони затвердило такий перелік спеціальностей, згідно з яким жінки мали йти до військкоматів до кінця 2022 року. У переліку тоді опинилось безліч популярних професій: програмісти, лікарі, юристи, журналісти, музиканти, соціальні працівники, працівники ресторанів та готелів, бухгалтери, діловоди, рекламники тощо.

З 1 квітня 2022 року перелік має нову редакцію, в якій виокремили нові спеціальності. У цьому документі є оновлений перелік професій та спеціальностей які можуть знадобитись армії.

Зокрема, це спеціалістки з:

  • медицини та ветеринарії,
  • зв'язку — телекомунікації та радіотехніки,
  • інженерії програмного забезпечення та метрології,
  • психології та фінансів,
  • перекладачі та кухарі,
  • картографії та поліграфії.
Відтак, військовий облік для жінок запрацює через місяць після завершення в країні особливого стану, а до того жінки можуть ставати на облік лише добровільно.
Якщо жінка має бажання стати на облік, вона має повідомити свого керівника на роботі та дізнатися у військкоматі, чи справді вона має ставати на облік. Потрібно також подати в центр копію та оригінал паспорта, ідентифікаційного коду, фото, диплом про освіту, а також свідоцтво про одруження та народження дітей.

Якщо кандидатка відповідає критеріям, її направлять на військово-лікарську комісію за місцем проживання.

Також, відповідно до закону, крім армії, жінку можуть долучити до виконання робіт для забезпечення оборони держави у воєнний час. Зокрема, роботи в тилу.

Обмеження виїзду з країни жінок врегульовані таким же чином, як і стосовно чоловіків. Станом на сьогодні — для тих хто, не стоїть на обліку, обмежень виїжджати за кордон немає.

Тим часом жінки, які не перебувають на військовому обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть бути призвані на військову службу також виключно за власною згодою.

Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.

Крім цього, виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

Зауважимо, що 15 серпня Верховна рада України підтримала продовження воєнного стану в Україні на 90 днів, а також продовжила термін строку проведення загальної мобілізації. Триватиме цей період щонайменше до 21 листопада. 

Кого на фронті потрібно найбільше та хто зголошується воювати, розповіла начальниця пресслужби Івано-Франківського центру комплектування та соціальної підтримки Юлія Гамма


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Два вироки на Івано-Франківщині: як судять «ухилянтів» від мобілізації під час воєнного стану

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок 

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Мобілізація та бронь: як працює та хто має право

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

1864
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1306
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

1622
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5237 16
07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мету встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

3742
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

7967 7

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

516

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

754

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1215

Дискурс Гіпермодерну спирається на уподобання та смаки багатомільйонних «мережевих» мас, а не на естетичні ігри еліт, як дідусь-Постмодерн. Відповідно, культурні, мистецькі, політичні, тусовкові та комунікаційні практики Гіпермодерну більш «плебейські» та більш розраховані на швидку емоційну реакцію.

802
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

449
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14154
01.11.2024

У наші дні вуглеводи є "ворогом", а деякі "експерти" пропагують продукти з високим вмістом жирів. Якщо у вас високий кров'яний тиск, то не обов'язково жертвувати вуглеводами.  

794
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

299
09.11.2024

Дев'ятого листопада свій 65-літній ювілей відзначає Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.  

4518 6
04.11.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1452
31.10.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

9223 4
12.11.2024

  У категорії "Кіномистецтво" за режисерську роботу та співавторство сценарію повнометражного ігрового фільму "Снайпер. Білий ворон" нагороду отримав член Національної спілки кінематографістів України Мар'ян Бушан.    

508
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

109
11.11.2024

Президент США Джо Байден переконуватиме новообраного президента Дональда Трампа продовжити підтримку України, і закличе Конгрес США фінансувати допомогу Україні і після завершення його президентства.  

323
08.11.2024

З моменту липневого саміту Європейської політичної спільноти (ЄПС) відбулася значна ескалація війни з боку Росії – залучення північнокорейських військ.  

423 1
05.11.2024

Шестеро громадян Діксвіл Нотча, віддаленого некорпорованого містечка в північній частині штату Нью-Гемпшир, віддали свої голоси на виборах президента США на дільниці опівночі.

554