
На діючих автобусних маршрутах Івано-Франківська фактично бракує 20 одиниць рухомого складу, а дев’ять маршрутів не функціонують взагалі.
У 2007 році міськвиконком затвердив розроблену фахівцями Львівської політехніки автобусну маршрутну мережу із 52-х маршрутів на 250 одиниць рухомого складу. Зважаючи на внесені зміни і доповнення, зараз вона б мала налічувати 56 маршрутів, які мали б обслуговувати 296 автобусів. Однак, дев’ять маршрутів не функціонують уже давно, бо перевізники відмовляються їх обслуговувати через збитковість та нерентабельність
. Конкурси на обслуговування автобусних маршрутів, які періодично оголошує міськвиконком, або не відбуваються взагалі, або у них беруть участь лише двоє-троє учасників, які пропонують на конкурс один-три автобуси. Фактично резерв перевізників і їхніх автобусів для обслуговування міських маршрутів вичерпано.
«Я так розумію, що у місті вже нема перевізників, які б хотіли обслуговувати міські маршрути і мали для цього не задіяні на інших маршрутах автобуси», – прокоментував ситуацію один із членів конкурсного комітету. Крім того, з маршрутів продовжують з’їжджати автобуси, які їх обслуговували. Зокрема, недавно один автобус втратив маршрут № 28 «м-н «Каскад» – АС-3», який досі проблемним не вважався.
Таким чином, зараз лише на діючих автобусних маршрутах фактично бракує 20 одиниць рухомого складу, а з врахуванням недіючих – 40. Як відомо, переважна частина ринку пасажирських перевезень – 92% – у місті належить фізичним особам-підприємцям. За інформацією управління статистики, за січень-листопад їх автотранспортом здійснено 94% від загального обсягу пасажирських автоперевезень. Загалом за цей час автомобільним транспортом в Івано-Франківську перевезено 37,2 млн. пасажирів, що становить 92,4% до відповідного періоду минулого року.
Водночас, на думку фахівців, автобусних маршрутів і автобусів на них в Івано-Франківську явно забагато. Зараз департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку міськвиконкому розпочав анкетування щодо існуючого стану транспортного та пішохідного руху в місті. Його результати будуть враховані при розробленні наступного року нової транспортної моделі міста за участю німецьких фахівців. З анкетою, у якій усіх небайдужих іванофранківців просять відповісти на запитання щодо існуючого стану транспортного і пішохідного руху в місті та внести свої пропозиції щодо його покращення, можна ознайомитися на офіційному сайті міськвиконкому.