В Івано-Франківську лікарів навчали розпізнавати рак шкіри (фото)

 

 

3 вересня лікарів міської поліклініки №1 навчали діагностувати рак шкіри. Навчання у режимі відео-конференції проводила лікар-онколог Марина Яворська.

 

Про це інформує Департамент охорони здоров’я ОДА.


«Серед загального числа злоякісних пухлин рак шкіри становить близько 10%. В даний час медицина відзначає тенденцію до зростання захворюваності з середньорічним приростом 4,4%. Найчастіше рак шкіри розвивається у людей похилого віку, не залежачи від їх статі. Найбільш схильні до виникнення захворювання світлошкірі та блакитноокі люди, особи, що проживають в умовах підвищеної інсоляції (жаркі країни, високогірні місцевості) та довгостроково перебуваючі на відкритому повітрі», - зазначила Марина Яворська.


У загальній структурі раку шкіри 11-25% припадає на плоскоклітинний форму раку і близько 60-75% на базально-клітинний рак. Оскільки розвиток плоскоклітинного і базально-клітинного раку шкіри відбувається з клітин епідермісу, ці захворювання також відносять до злоякісних епітеліома.


Серед причин, що викликають злоякісне переродження клітин шкіри, на першому місці стоїть надлишкове ультрафіолетове опромінення. Це доводить той факт, що майже 90% випадків раку шкіри розвиваються на відкритих ділянках тіла (обличчя, шия), найбільш часто піддаються опроміненню. Причому для людей зі світлою шкірою вплив УФ-променів є найбільш небезпечним. Виникнення раку шкіри може бути спровоковано впливом на неї різних хімічних речовин, що володіють канцерогенною дією: дьоготь, мастильні матеріали, миш'як, частинки тютюнового диму.

 

Призвести до появи раку можуть радіоактивні і термічні фактори, що діють на шкіру. Так, рак шкіри може розвинутися на місці опіку або як ускладнення променевого дерматиту. Часта травматизація рубців або родимок може стати причиною їх злоякісної трансформації з виникненням раку шкіри. Сприяючими до появи раку шкіри можуть бути спадкові особливості організму, що обумовлює сімейні випадки захворювання. Крім того, деякі шкірні хвороби мають здатність з часом піддаватися злоякісного переродження в рак шкіри. Такі захворювання відносяться до передракових станів. Їх перелік включає ерітроплазія Кейра, хвороба Боуена, пігментну ксеродерму, лейкоплакію, старечу кератому, шкірний ріг, меланоз Дюбрейля, меланомоопасние пігментні невуси (складний пігментний невус, блакитний невус, гігантський невус, невус Ота) і хронічні запальні ураження шкіри (трофічні виразки, туберкульоз , сифіліс, ВКВ та ін.)


Виділяють наступні форми раку шкіри:


Плоскоклітинний рак шкіри (Сквамозні-клітинна карцинома) – розвивається з плоских клітин поверхневого шару епідермісу.
Базально-клітинний рак шкіри (Базаліома) – виникає при атипових переродженні базальних клітин епідермісу, що мають округлу форму і розташованих під шаром плоских клітин.


Аденокарцинома шкіри – Рідкісна злоякісна пухлина, що розвивається з сальних або потових залоз.


Меланома – Рак шкіри, що виникає з її пігментних клітин – меланоцитів. Враховуючи Цілий ряд особливостей меланоми, багато сучасні автори ототожнюють поняття «рак шкіри» тільки з немеланомним раком.


Для того, щоб люди, далекі від медицини, легше запам’ятали ознаки меланоми, було створено абревіатуру АКОРД. Це початкові літери назв основних симптомів цього загрозливого захворювання.


А — асиметрія. Нормальна родимка має бути симетричною. Якщо ж умовно проведена через родимку вісь ділить її на дві нерівні частини, це є першою ознакою можливого переродження.
К — край. Він має бути рівним, плавним. Коли ж край «розпливається», стає зазубреним і наче рваним, це може сигналізувати про розвиток меланоми.
О — окрас. Загалом родимки можуть бути якого завгодно кольору — від світло–пісочного до темно–коричневого, майже чорного. Навіть в однієї людини на шкірі бувають родимки різного кольору. І це абсолютно нормально. Єдина вимога — забарвлення родимки має бути рівномірним. Якщо ж у ній з’явилися вкраплення іншого кольору (наприклад, темно–коричневі крапочки, білі смужки, сірі прожилки, чорні «гранули»), це має насторожити.
Р — розмір. Лікарі помітили: чим більша площа родимки, тим вища ймовірність її переродження в пухлину. Під особливий нагляд потрапляють пігментні плями діаметром понад шість міліметрів. А люди, які мають чотири і більше таких великих родимок, потрапляють у групу ризику. Водночас треба пам’ятати, що великі утворення можуть упродовж десятиріч не турбувати своїх «господарів», а з міліметрової родимки може вирости меланома.
Д — динаміка. Найкращий варіант — це коли родимка впродовж багатьох років залишається сталою, тобто звична для вас картина не змінюється. Будь–яка трансформація може свідчити про переродження тканини в меланому. Поява різноманітних кірочок, тріщинок, зміна кольору, обрисів, товщини родимки, збільшення її розмірів, кровоточивість тощо — будь–який із цих симптомів може свідчити про початок патологічного процесу.


Людині, яка помітила в себе один чи кілька симптомів АКОРДу, життєво необхідно звернутися до онколога чи онкодерматолога. Фахівець проведе обстеження, щоб підтвердити або спростувати діагноз «меланома». Головне — не зволікати з візитом до спеціаліста і не марнувати час на «лікування» саморобними мазями, настоянками, «чарівними» амулетами та іншими способами, які шокують медиків. Адже у випадку з меланомою цінний кожен день. Ця форма пухлини відзначається особливою агресивністю, вона може стрімко, буквально за кілька місяців, подолати шлях від першої ракової клітини до страшних метастазів по всьому тілу. Спочатку метастази проникають у найближчі лімфатичні вузли, а згодом, якщо хворобу не лікувати, розростаються в легенях, печінці, головному мозку тощо.


Крім того, як наголошує лікар–онколог Марина Яворська, у жодному разі не можна перев’язувати підозрілу родимку ниткою, самостійно відрізати її, припалювати соком чистотілу, «травити» кислотою тощо. Родимку не можна травмувати, особливо якщо це і справді меланома. Такі необачні дії можуть призвести до того, що частинки пухлини потраплять у кровотік, і це спричинить бурхливий розвиток захворювання.


Профілактичні заходи, спрямовані на попередження раку шкіри, полягають у захисті шкіри від впливу несприятливих хімічних, радіаційних, ультрафіолетових, травматичного, термічними та ін впливів. Слід уникати відкритих сонячних променів, особливо в період найбільшої сонячної активності, використовувати різні сонцезахисні засоби. Працівникам хімічної промисловості та особам, пов'язаними з радіоактивним випромінюванням, необхідно дотримуватися правил безпеки і використовувати захисні засоби.


Важливе значення має спостереження пацієнтів, що мають передракові захворювання шкіри. Регулярні огляди дерматолога або дерматоонколога в таких випадках направлений на своєчасне виявлення ознак переродження захворювання на рак шкіри. Попередження трансформації меланомоопасних невусів в рак шкіри полягає в правильний вибір лікувальної тактики та способу їх видалення.

 

 


07.09.2015 2363 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

773
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

597
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1671
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2985
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2449
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2430

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

580

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

593

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1450

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1521
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

554
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

414
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

790
30.04.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

179
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

283
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26919
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

747
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

309
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

307
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

633
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1008 1
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

833