У п'ятницю 13-го мільйони американців не виходять на роботу

Є декілька версій щодо походження забону стосовно п'ятниці 13-го. Одним із найпоширеніших вважається п'ятниця 13 жовтня 1307 року, коли за наказом французького короля Філіппа IV були заарештовані та піддані тортурам тисячі лицарів-тамплієрів.

 

Ця версія вважається популярною міською легендою і була поширена здебільшого завдяки міфологізації та відображенні у літературі і популярних фільмах, таких як «Код да Вінчі».

 

Наукових чи історичних підтверджень походження цього забобону саме від цієї дати не знайдено. Згідно з популярним скандинавським міфом 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю Валгаллі, коли з'явився незапрошений 13 злий бог Локі. Локі намовив Голдера, сліпого бога темряви вбити стрілою з омели бога щастя та радості Болдера. Коли бог щастя та радості помер, це стало днем коли уся земля засумувала.

 

Таким чином у скандинавських культурах укріпилося передчуття невдачі з числом 13. Інша версія походження забобону вказує на зв'язок між п'ятницею 13-го з місячним календарем, згдіно якого, у тринадцятий день починається повна фаза місяця. Стосовно повнолуння, у свою чергу, існують інші забобони, які зокрема не рекомендують починати у такий час важливі справи, робити херургічні операції, зачинати дітей. Так, за свідченням деяких статистичних даних, під час повнолуння спостерігаєтья сплеск злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій і іноді має назву «Чорної п'ятниці».

 

Найімовірнішим походженням нещасного дня у п'ятницю 13-го є загальні поєднання забобонів у багатьох культурах щодо числа 13, або «чортової дюжини» та п'ятниці. П'ятниця вважається нещасливим днем, зокрема, тому, що цього дня був розп'ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп'яття відбулося 13 числа місяця нісана єврейського календаря.

 

Таким чином, за цією версією п'ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю сина божого у світі запанувало зло. До того ж, саме у п'ятницю вночі за релігійними віруваннями, перед єврейським суботнім шабатом ніби активізувалися темні сили і починався сатанинський шабаш.

 

П'ятниця 13-го, як і інші забобони, має коріння у культурі народів, серед яких вона поширена і як правило поєднує раціональні дані з фобіями та міфічними уявленнями. Зокрема, у США за даними статистики більш як 21 мільон людей потерпають від саме цього виду фобії. У цей день люди відмовляються виходити на роботу, подорожувати літаками і навіть виходити на вулицю. Втрати від нейздіснених продажів товарів та послуг у цей день тільки у США сягають 800 - 900 мільонів доларів.

 

У Великобританії кількість ДТП та аварій саме у п'ятницю 13-го зростає на 52%. Більш раціональне пояснення таких статистичних даних вказує на те, що причиною сплеску нещасних випадків частіше є якраз нервовість та негативна налаштованість людей напередодні «чорної п'ятниці». Така фобія часто спостерігаєтья, зокрема, серед людей, які звичайно вважають себе нещасливими — таким чином, поєднання власної невпевненності та забобонів стосовно п'ятниці 13-го призводить до нервового напруження, стресу а від цього і до значної кількості статистичних нещасних випадків.

 

Поширення параскаведекатріафобії пов'язують з масовою культурою та впливом телебачення, кіно та літератури, які популярізують цей забобон. Так часта згадка п'ятниці 13-го у сучасному суспільстів пов'язуєтья з комерційним успіхом таких романів, як «Код да Вінчі» Дена Брауна та «Останній тамплієр» Раймонда Коурі.[4]


13.05.2011 1871 0
Коментарі (0)

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2626
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1646 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3725
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5522
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1733
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2152

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

236

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

245

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

429

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

934
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

498
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

534
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

809
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2004
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

583
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

915
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4959
17.04.2025

Автором видання став історик, краєзнавець, начальник відділу звернень громадян, діловодного забезпечення та контролю ДАІФО Андрій Сміжак.   

970
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

388 2
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

638
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

443
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

768