У Кутах столітній будинок перетворився на новий дім для постраждалих від воєнних дій

Від початку повномасштабного вторгнення Карітас Коломия забезпечує помешканням вимушено переселених осіб в п’яти своїх шелтерах. А вже у вересні благодійний фонд планує відкрити ще один прихисток у мальовничому смт. Кути. 

Про це повідомляє пресслужба Карітас, передає Фіртка.

Загальна  вартість будівельних робіт у новому шелтері становить близько вісім млн грн. Його відкриття стало можливе завдяки проєкту «Гідна допомога внутрішньо переміщеним особам у західній частині України», який реалізовує Карітас України та Карітас Коломия за підтримки Гуманітарного фонду для України (UHF) та проєкту “Надзвичайне реагування на війну в Україні”

“Місце нового шелтера Карітас Коломия обрав не випадково. Мальовниче селище Кути, яке розташоване серед гір, на наш погляд, дійсно може  посприяти відновленню постраждалих від бойових дій. Тут вони матимуть можливість перезавантажитися, відпочити  і побути в спокої”, - розповідає Олег Глиняйлюк, локальний менеджер проєкту “Гідна невідкладна допомога ВПО у західній частині України”.

До того ж Карітас Коломия завжди мав тісну співпрацю із Кутською ОТГ в рамках напрямків “Домашня опіка” та проєкту “Розвиток соціального служіння в громаді”.

Тому, коли виникла потреба у переміщенні 65 ВПО із закладів освіти (шкіл та дитячих садків), у яких вони зараз живуть, місцева влада звернулась саме до благодійного фонду.

“Ми підписала з Карітасом договір про довгострокову оренду приміщення під шелтер на відкритих торгах, які у нас відбулися згідно чинного законодавства. Досі залишилось питання оренди, яку повинен сплачувати благодійний фонд. Проте, Кутська селищна рада готова ці кошти, до прикладу, направляти на розвиток нового шелтера: інфраструктури, харчування мешканців чи інших потреб”, – каже Дмитро Павлюк, селищний голова Кутів.

Оформленням всіх необхідних документів займався юридичний відділ Карітас Коломия, який очолював Роман Данилець. Процес був доволі не легким, каже фаховий спеціаліст.

“Ми мусили юридично оформити ці відносини шляхом укладання договору про оренду. Процес відносно непростий, але, на щастя, нам вдалось вчасно його завершити. Це дозволило на перейти до наступного етапу –  укладання договорів із забудовниками та іншими організаціями, які в подальшому брали участь в ремонті приміщення.

Зовні це виглядало непомітно, але насправді вимагало багато зусиль усього юридичного відділу Карітас Коломия. Радіємо, що за такий порівняно короткий час ми все встигли зробити”

До слова, будівля, яка слугуватиме новим шелтером, справді унікальна, адже збудована ще в 1907 році. Це колишня домівка австрійця, який мав три великих підприємства, а також був меценатом і багато жертвував на місто. Проте, через свій солідний вік, з ремонтом приміщення були певні труднощі.

“Найважче було безпосередньо зберегти історичну цінність цього будинку. Так, наприклад,  потрібно було поєднати сучасні вікна зі старими дерев’яними конструкціями. Або ж загальний простір пов’язаних кімнат розділити на окремі та провести туди комунікації: воду, каналізацію і тому подібне. А потім все це поєднати з сучасним опаленням”, – зауважує пан Володимир, керівник  ремонтних робіт.

До реконструкції будинку також долучився архітектор Олександр Малкович. Разом з керівником проєкту, вони зробили планування,  яке забезпечує збереження історичної цінності приміщення і максимальне використати його площі для потреб приблизно 80 переселенців. Зокрема, у кімнатах будуть жити не більше 6 осіб в кризових ситуаціях. А ще, що не менш важливо, новий шелтер буде інклюзивним для різних груп населення.

“Для нас важливим моментом було зробити це приміщення зручним для різних груп населення. Тому ми заклали пандуси та ліфти для людей з інвалідністю, а також намагались створити безпороговість простору. На жаль, у деяких моментах це нам не вдалося, зокрема на горищі, через конструкцію даху. Але в інших аспектах, ми таки досягли бажаного результату.

Тобто, люди з інвалідністю зможуть повноцінно перебувати в цьому просторі. Зараз головне, щоб донори виділили додаткове фінансування для повноцінної реалізації проєкту. Зокрема, нам не вистачає коштів на ліфт на горище та підйомник вниз, а також утеплення приміщень.

Також, ми зробили генплан території, на якому передбачили дитячий та спортивний майданчики і рекреаційну зону, парковку само собою, під’їзди” – розповідає Олег Глиняйлюк.

При новому шелтері також буде працювати Простір, дружній до дітей за окремим мікро проєктом. Там буде продумана ціла програма для занять з дітьми психологів та педагогів. Працювати з психологом зможе і старше покоління, що дозволить їм відновитись та зрозуміти як жити далі.

Відкриття і поселення людей у шелтер планується вже у вересні. Паралельно з цим будуть закінчуватись роботи по благоустрою території: заїзди, ворота, бруківка та інше.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

В Івано-Франківську відбувся другий ярмарок на підтримку ЗСУ "Блудний базар"

“Союз українок” організовує благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ у Калуші

“На ріках Вавилонських”: в Івано-Франківську відбувся благодійний концерт у костелі Христа Царя


11.09.2022 Іван Муканик 843
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

17254
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1563
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1117
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2159
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3689
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1405

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1818

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

584

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1210

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1367
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

701
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24314
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

566
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

531
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

675
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1568
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

730
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7696
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

679
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1796 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

668
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

575