Калійний завод в Калуші входить у п’ятірку найнебезпечніших для довкілля підприємств України. Також паперова фабрика на Львівщині, Кременецький водгосп, київський завод «Радикал» та Азовсталь, такі дані оприлюднило громадське об’єднання «Жива планета».
У рейтингу передовсім враховувалася загроза виробництв для довкілля і те, які заходи вживає підприємство для зменшення свого впливу, повідомляє Радіо Свобода.
«Ми вирішили моніторити наші підприємства і подивитися, яка небезпечна ситуація може виникнути найближчим часом у зв’язку з їхньою діяльністю, – пояснює організатор конкурсу Світлана Берзіна. – Це забруднювачі, які є у критичному стані, які накопичили багато небезпечних відходів і зберігають їх у неналежному стані. У цьому плані підприємства західної України викликають більшу тривогу, аніж східний регіон».
На думку екологів найбільших забрудників захищають велике лобі та малі штрафи.
Ці рейтинги не відображають реальних екологічних загроз в Україні, пояснює директор Національного екологічного центру України Ігор Сіренко.
«Це тенденційний підхід – вважати, що найнебезпечніші виробництва зосереджені в західному регіоні. Не можна скидати з рахунку атомну галузь: атомні електростанції та їхні відходи є найзагрозливішими для довкілля. Найбільший обсяг викидів дає українська металургія. Сьогодні створені умови, за яких забруднювати – дешево», – підсумовує еколог.
Ігор Сіренко наполягає на тому, що спершу Україна має скасувати ліміти, які дають змогу підприємствам не отримувати штрафи за викиди, збільшити ці штрафи у 17 разів до європейського рівня, а вже тоді стимулювати заводи за збереження довкілля.