У Франківську презентували книгу про медичну допомогу на звільнених і тимчасово окупованих територіях Донбасу

Днями в Івано-Франківську відбулася презентація збірки аналітично-публіцистичних звітів «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».

Серед авторів дослідження — викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету Євгенія Бардяк, інформують у прес-службі ІФНМУ.

Книга містить шість самостійних описів різних ситуацій і проблем, з якими стикаються люди від початку воєнних дій на сході країни. Авторами кожного розділу є представники різних громадських організацій, котрі входять у Коаліцю «Справедливість заради миру на Донбасі». Звіт базується на вивченні відкритих джерел та глибинних інтерв’ю людей, що пережили масові обстріли, утримання в незаконних в’язницях, надавали чи отримували медичну допомогу на лінії вогню.

У збірці описано обстріли Маріуполя, прифронтового Бахмута, селища Трьохізбенка на Луганщині, наслідками яких стали десятки загиблих, показано долі, що їх зруйнували обстріли. Окремо дослідники охопили особливості функціонування однієї з найбільших мереж незаконних місць несвободи групи швидкого реагування «Бетмен». Через руки представників цього організованого збройного формування пройшли сотні ні в чому не винних чоловіків і жінок.

Один із розділів присвячено вивченню доступу до медичної допомоги обабіч лінії розмежування, автором якого є викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. Вона досліджувала, як мають надавати медичну допомогу відповідно до міжнародного права та національного законодавства. Також опрацювала інтерв’ю з респондентами, серед яких є викладачі медичного вишу, які були призвані на службу в 2015 році, — Михайло Глагович, Назарій Слюсаренко, Ярослав Семкович. Вони особисто знають про наявні проблеми в доступі до належного лікування.

«Протягом трьох років члени Коаліції, куди входить і «Молода Просвіта Прикарпаття», документують злочини, що вчиняються у ході війни на Донбасі, — розповідає співавторка звіту Євгенія Бардяк. — Ми виокремили ті проблеми, що поки не описувалися іншими, але хвилюють багатьох людей. Це і обстріли Маріуполя, Бахмута, Трьохізбенки, і катування в окремих незаконних місцях несвободи, і складнощі з отриманням медичної допомоги».

У звіті, зокрема, розкрито тенденцію медичної міграції між окупованою і неокупованою територіями. Як зазначається, багато якісної діагностичної апаратури та кваліфікованих спеціалістів залишилися в Донецьку, тому люди з прифронтових територій та сусідніх областей часто їдуть за лікуванням на непідкронтрольну українському уряду територію.

Книга також відображає, наскільки важким та суперечливим є життя людей на Донбасі. Частково описані проблеми обабіч лінії розмежування, втрати цивільного населення з обох сторін.
Один із респондентів доцент кафедри дитячої хірургії ІФНМУ Михайло Глагович пригадав, що до них під час чергувань у 2015 році приходило багато цивільних, серед яких, найімовірніше, були і мешканці окупованих територій.

З повною версією звіту можна ознайомитися на сайті Коаліції за цим посиланням.

Крім того, співавтори звіту закликають тих, хто знає факти порушень під час війни на Донбасі, виходити на зв’язок з правозахисниками через спеціальну форму на сайті Коаліції. Внесок кожного має значення на шляху до досягнення справедливості.

Презентація звіту була організована ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» і відбулася у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується Коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі» та громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) і Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.


02.10.2018 722
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2857
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21009
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1939
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1321 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2340
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4017

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

651

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2115

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

795

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1386
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

91
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

443
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

979
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

98
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

724
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

720
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8174
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

748 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

856
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2136 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

799