
Днями в Івано-Франківську відбулася презентація збірки аналітично-публіцистичних звітів «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».
Серед авторів дослідження — викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету Євгенія Бардяк, інформують у прес-службі ІФНМУ.
Книга містить шість самостійних описів різних ситуацій і проблем, з якими стикаються люди від початку воєнних дій на сході країни. Авторами кожного розділу є представники різних громадських організацій, котрі входять у Коаліцю «Справедливість заради миру на Донбасі». Звіт базується на вивченні відкритих джерел та глибинних інтерв’ю людей, що пережили масові обстріли, утримання в незаконних в’язницях, надавали чи отримували медичну допомогу на лінії вогню.
У збірці описано обстріли Маріуполя, прифронтового Бахмута, селища Трьохізбенка на Луганщині, наслідками яких стали десятки загиблих, показано долі, що їх зруйнували обстріли. Окремо дослідники охопили особливості функціонування однієї з найбільших мереж незаконних місць несвободи групи швидкого реагування «Бетмен». Через руки представників цього організованого збройного формування пройшли сотні ні в чому не винних чоловіків і жінок.
Один із розділів присвячено вивченню доступу до медичної допомоги обабіч лінії розмежування, автором якого є викладачка кафедри внутрішньої медицини № 2 Івано-Франківського національного медичного університету, голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. Вона досліджувала, як мають надавати медичну допомогу відповідно до міжнародного права та національного законодавства. Також опрацювала інтерв’ю з респондентами, серед яких є викладачі медичного вишу, які були призвані на службу в 2015 році, — Михайло Глагович, Назарій Слюсаренко, Ярослав Семкович. Вони особисто знають про наявні проблеми в доступі до належного лікування.
«Протягом трьох років члени Коаліції, куди входить і «Молода Просвіта Прикарпаття», документують злочини, що вчиняються у ході війни на Донбасі, — розповідає співавторка звіту Євгенія Бардяк. — Ми виокремили ті проблеми, що поки не описувалися іншими, але хвилюють багатьох людей. Це і обстріли Маріуполя, Бахмута, Трьохізбенки, і катування в окремих незаконних місцях несвободи, і складнощі з отриманням медичної допомоги».
У звіті, зокрема, розкрито тенденцію медичної міграції між окупованою і неокупованою територіями. Як зазначається, багато якісної діагностичної апаратури та кваліфікованих спеціалістів залишилися в Донецьку, тому люди з прифронтових територій та сусідніх областей часто їдуть за лікуванням на непідкронтрольну українському уряду територію.
Книга також відображає, наскільки важким та суперечливим є життя людей на Донбасі. Частково описані проблеми обабіч лінії розмежування, втрати цивільного населення з обох сторін.
Один із респондентів доцент кафедри дитячої хірургії ІФНМУ Михайло Глагович пригадав, що до них під час чергувань у 2015 році приходило багато цивільних, серед яких, найімовірніше, були і мешканці окупованих територій.
З повною версією звіту можна ознайомитися на сайті Коаліції за цим посиланням.
Крім того, співавтори звіту закликають тих, хто знає факти порушень під час війни на Донбасі, виходити на зв’язок з правозахисниками через спеціальну форму на сайті Коаліції. Внесок кожного має значення на шляху до досягнення справедливості.
Презентація звіту була організована ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» і відбулася у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується Коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі» та громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) і Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.