У дев'яти країнах релігія - на межі зникнення

Дані перепису населення, проведеного в дев'яти країнах, вказують на те, що релігійні погляди їхніх мешканців поступово сходять нанівець.

 

Статистика показує стабільне збільшення частки респондентів, які вказують, що вони не належать до жодної з релігій. Мова йде про Австралію, Австрію, Ірландію, Канаду, Нідерланди, Нову Зеландію, Фінляндію, Чехію та Швейцарію. Втім, це лише ті країни, в яких під час перепису задавалося питання про релігійну приналежність.

 

У своєму дослідженні вчені використовували математичну модель, покликану пояснити взаємозв'язок між кількістю віруючих людей і соціальними мотивами, що спонукають людину звернутися до релігії, пише ВВС.

 

Результати роботи, представлені на конференції Американського фізичного товариства в Далласі, демонструють, що релігія в низці країн приречена на практично повне зникнення.

 

Метод нелінійної динаміки застосовується для моделювання різних явищ, залежних від безлічі факторів.

 

У 2003 році один з авторів роботи, Деніел Абрамс з Північно-західного університету США, застосовував цей метод, щоб отримати математичне обґрунтування щодо зменшення кількості носіїв вимираючих мов.

 

Тоді в основу дослідження була покладена теорія суспільної "конкуренції" між людьми, які розмовляють різними мовами, і "корисність" володіння тією чи іншою з них.

 

"Ідея досить проста. Вона постулює дві тези: по-перше, що люди зазвичай вважають за краще вступати в групи з найбільшою кількістю членів, а по-друге, що членство в цих групах надає людині деякий соціальний статус, тобто приносить користь", - говорить Ріхард Вінер з Науково-дослідної корпорації.

 

"Наприклад, у мовній сфері, володіння іспанською мовою видається більш корисним або статусним, ніж володіння перуанським діалектом Кечуа (основна мова південноамериканських індіанців і офіційна мова держави інків)", - пояснює Вінер.

 

"Таким самим чином якусь користь або статус несе і приналежність до релігійної громади або відсутність такої", - додав він.


Команда вчених використовувала дані переписів за останні 100 років в тих країнах, де респонденти відповідали на питання про їх релігійні переконання: Австралії, Австрії, Ірландії, Канаді, Нідерландах, Новій Зеландії, Фінляндії, Чехії та Швейцарії.

 

"У сучасних світських демократичних країнах очевидний тренд, який показує, що люди все менше схильні зараховувати себе до прихильників будь-якої релігії. У Нідерландах їх кількість становить 40%, а найвищий показник - у Чехії, де частка (атеїстів та агностиків) становить 60 %", - стверджує Вінер.

 

Вивчивши ці статистичні дані, вчені побудували нелінійну динамічну модель, вибудовуючи її параметри виходячи з соціальних та інших "переваг", які отримує людина, що не належить до жодних релігійних груп.

 

У результаті з'ясувалося, що ці параметри однакові для всіх дев'яти країн, а отже, статистичні зміни в суспільстві з плином часу продиктовані однієї і тієї ж моделлю поведінки.

 

І у всіх дев'яти країнах математична модель з усією очевидністю вказувала на те, що рано чи пізно релігійні погляди зникнуть зовсім.

 

11


23.03.2011 2277 1
Коментарі (1)

Кака 2011.03.23, 12:54
Але не треба плутвати "релігійність" і "Віру"!
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1138
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1516
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1474
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4424 34
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1794 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1122

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

349

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

471

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

583

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

857
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

9827
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

574
29.03.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

651
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7301
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

601
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

864
25.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

1450
08.04.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18972
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

517
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

685
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

659
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

857