У будинку-інтернаті на Івано-Франківщині заживо спалили 23-річного хлопця (фото)

 

/data/blog/115581/3553439160a19ad9d2e518154f9fe3fe.jpeg

 

В Івано-Франківській області почався суд у справі про загибель 23-річного вихованця Снятинського дитячого будинку-інтернату Юрія Демчука.

 

Хлопець фактично згорів заживо - отримав 96 відсотків опіків тіла і помер в лікарні. Батькам Юрія директор інтернату сказав, що їх син сам кинувся у вогонь. Однак експертиза показала, що хлопець був з ніг до голови облили бензином.- Якби я тільки знав, що це за заклад, ні за що не віддав би туди свого сина! - Каже батько загиблого Михайло Демчук. - У нашого Юри був діагноз розумова відсталість. Розуміючи, що в звичайній школі він вчитися не зможе, вирішили віддати його в спеціалізований інтернат. Вважали, що так буде краще, адже там з вихованцями повинні працювати професіонали.

 


/data/blog/115581/c6a9191a2ce2e40ff2d05fa8465a4d8a.jpg

- Відвідуючи сина, не помічали нічого дивного?

- Помічав. Одного разу побачив, що Юра побитий - на голові подряпини, на руках синці. Вихователька сказала, що він побився з однокласником. Сам Юра толком не зміг нічого пояснити. Іншим разом я виявив у нього на спині величезну гематому. Але вихователь і цього знайшла пояснення - сказала, що Юра рознервувався і впав на спину. «Від одного падіння не може бути такої гематоми! - Заперечив я. - Його явно хтось побив ». «Що ви таке говорите ?! - Обурилася вихователь. - У нашому інтернаті не б'ють дітей ». Коли ми з Юрою залишилися наодинці, він прошепотів: «Це все директор». Але наша розмова перервали. Під час наступного візиту я побачив через вікно, як старші вихованці били якогось хлопчика, а вихователька спокійно за цим спостерігала. Потім запитав у цих хлопців: «Навіщо били хлопчика?» «Нам сказали його побити», - опустив голову один з підлітків. Ми почали розуміти, що в закладі відбувається щось не те, і хотіли Юру звідти забрати. Його мама живе в Польщі. Вона планувала показати сина європейським фахівцям.

- Не встигла, - каже мама Юри Марія Макула. - Приїхавши одного разу до сина, почула в сусідній кімнаті дитячий крик. Зайшла і побачила там голого підлітка. Поруч з ним ходив інший вихованець інтернату, явно постарше. Він тримав у руках свічку і водив вогнем по шкірі кричущого хлопчика. Жінка, яка сиділа поруч вихователька займалася своїми справами. Помітивши мене, вона стрепенулася: «Хлопці, тихо! Мама Юри Демчука прийшла! »« Це такий метод, - пояснила мені вихователька. - Ніхто не збирався спалювати цю дитину живцем. Його просто лякають, тому що він не слухався. Але з Юрою ми такого не робимо! Він спокійний, слухняний ».

- Про трагедію, яка трапилася з Юрою, директор інтернату повідомив чомусь не нам, а голові сільради, - каже Михайло Демчук. - Попросив передати, що Юра «трошки обгорів». А син в цей час вже помер в реанімації. Лікарі сказали, що при таких опіках у нього не було шансів. Побачивши тіло, я жахнувся - на сина не було живого місця. Він обгорів абсолютно весь - від маківки до кінчиків пальців. Я насилу зміг його впізнати.

- В інтернаті пояснили, що сталося?

- Директор сказав, що наш син ... сам стрибнув у багаття у дворі. Мовляв, співробітники інтернату щось палили, він підбіг і кинувся у вогонь. А обгорів так сильно, тому що облив себе одеколоном. Ми могли б повірити чому завгодно, тільки не цього. Юра в дитинстві пережив пожежу і з тих пір панічно боявся вогню. Я при ньому навіть сірник не міг запалити - син тут же здригався і починав кричати: «Пече, пече!» Пізніше версію директора спростувала судово-медична експертиза. Фахівці з'ясували, що Юра з голови до ніг був облитий бензином.


Експертизу проводили в рамках кримінального провадження, відкритого за фактом смерті Юрія Демчука. Слідство прийшло до висновку, що це було вбивство. Але підозрюваних досі не знайшли. Виховательці, яка по посадовій інструкції повинна була наглядати за Юрою, висунули звинувачення за статтею Кримінального кодексу «Залишення в небезпеці». Слідство встановило, що в момент загибелі Юрія жінки не було в інтернаті, хоча робочий день ще не закінчився і вона повинна була доглядати за вихованцем. Зараз вихователька звільнена і знаходиться під домашнім арештом. Свою провину заперечує.

- У той момент, коли Юра загинув, мене дійсно не було на території інтернату, - говорить вихователька (оскільки вина не доведена, ми не можемо називати її ім'я). - Але тільки тому, що лікар (дочка директора) відправила мене в поліклініку з іншою дитиною. Йдучи, я сказала дівчаткам-санітаркам доглянути за Юрою. Тепер вони кажуть, що такого не було. Це природно - не хочуть втратити робоче місце. Коли я перебувала в поліклініці, одна з них мені подзвонила: «Іди швидше сюди! Юра згорів ». Вдаюся, а він вже в лікарні. Запитала тоді у директора інтернату, що тепер зі мною буде, і він відповів: «Тюрма». «Я була відсутня в інтернаті тому, що ваша дочка відправила мене в поліклініку», - кажу. Те ж саме я написала в пояснювальній. Після цього мені дзвонила дочка директора і вимагала змінити свідчення. Я відмовилася.

- Але що ж все-таки сталося з Юрою?

- Не знаю. Можу тільки сказати, що сам він в багаття не стрибнув би, тому що дуже боявся вогню. А зараз ще з'ясувалося, що хтось облив його бензином ... Це явно вбивство.

За словами виховательки, багаття на території інтернату розпалюють регулярно - спалюють сміття. Про катування вогнем, свідком яких одного разу стала мама Юри Демчука, жінка нібито нічого не знає. Зате знають інші вихованці.

- Швидше за все, Юру таким чином за щось карали, - каже колишній вихованець Снятинського дитячого будинку-інтернату Ігор Лещишин (незважаючи на третю групу інвалідності, Ігор веде активний спосіб життя і зовсім недавно повернувся із зони АТО, куди їздив як волонтер. - Авт.). - Причому це могли робити як співробітники інтернату, так і старші хлопці, які діяли за вказівкою дорослих. Їм наказують бити - вони б'ють. Кажуть роздягнути людину і палити йому шкіру - вони і це роблять. У закладі відбуваються страшні речі. Одного разу мене змусили тиждень ходити по інтернату повністю голим. А коли в інший раз я спробував вийти в магазин, вихователь зловив мене і бив головою об бетонну стіну, поки я не знепритомнів. Була в інтернаті кімната, яку ми називали «хлорного», тому що там зберігалася побутова хімія. Мене роздягали догола, зв'язували руки і кидали в цю кімнату на холодну підлогу. Одного разу я провів там цілий тиждень. Чи не випускали навіть у туалет.

Застосовують і інші тортури. Наприклад, ставиться тазик з водою, і старші хлопці за наказом санітарок починають тебе в цьому тазику топити. Одного разу мене ледь не задушили. Одна санітарка тримала мене за горло, а інша набивала рот шерстю ... Знущаються над усіма. Але мені діставалося більше, ніж іншим, тому що я намагався постояти за себе.

- Крім «хлорного», є ще клітина для тортур, - каже колишній вихованець інтернату Вадим, який перебуває зараз в іншому закладі. - Тебе б'ють, а потім закривають в цій камері на кілька днів. Деяких тримали по цілому місяцю. У одного хлопчика в цій камері стався напад, він розбив собі голову об трубу.

- Коли в інтернат приходили якісь спонсори, вихователі змінювалися на очах, - каже Ігор Лещишин. - Лагідно говорили: «Хлопці, вам привезли цукерки. Пригощайтеся ». Але як тільки гості йшли, нам наказували все цукерки повернути. Тих, хто не повертав, тут же тягли в катівня. Я не був знайомий з Юрою Демчуком, але добре знаю цей інтернат. Хлопця вбили. Можливо, облили бензином і потягли до багаття, щоб налякати, а він впав у вогонь і згорів заживо.

- Намагаючись з'ясувати, що відбувається в цьому інтернаті, ми спочатку з'явилися туди під виглядом волонтерів, - розповіла «ФАКТАМ» журналістка програми «Говорить Україна» Яна Передерій. - Тоді ж ми поспілкувалися з кількома вихованцями. Нам вдалося записати на приховану камеру те, що говорять хлопці: «При вас і вихователі, і директор вдають, що дуже нас поважають. Але коли ви йдете, починають творити все, що хочуть. Нещодавно один хлопчисько спробував втекти. Його спіймали і закрили в "хлорного". Так били, що я думав, вб'ють ... »Після цього ми приїхали в інтернат як журналісти, і нас зустріли вороже. Співробітники, які з нами спілкувалися, заявили, що про вбивство Юри нічого не знають - вони цього не бачили, а значить, не можуть нічого коментувати. На територію інтернату нас не пустили і поговорити з вихованцями не дозволили.

Але, виявляється, в стінах цього закладу вихованців принижують і б'ють

- А з директором ви зустрічалися?

- Він звільнився за кілька днів до нашого приїзду. Офіційно написав заяву про звільнення за власним бажанням. Але, наскільки мені відомо, його змусили це зробити через скандал.

Проте нашим колегам з програми «Говорить Україна» вдалося зустрітися з уже колишнім директором інтернату Леонідом Шимчук у нього вдома.

- Юра був у кімнаті, - розповів Леонід Шимчук. - Санітарка в цей момент мила підлогу в коридорі. Несподівано хлопець вискочив, фактично збив санітарку з ніг і побіг на вулицю. Вона кинулася за ним, але не наздогнала. А Юра вибіг на вулицю і, напевно, кинувся у вогонь.

Розбираючись у ситуації, «ФАКТИ» звернулися в управління соціального захисту Снятинської райдержадміністрації. Там сказали, що за інтернати не відповідають і порадили звернутися в департамент соцзахисту Івано-Франківської обласної держадміністрації. У департаменті дзвінку журналіста «ФАКТІВ» явно не зраділи. Секретар протягом декількох днів обіцяла з'єднати нас з начальником або її заступником, але розмова так і не відбувся.

Нам вдалося знайти колишню керівницю департаменту Мирославу Зіновій. Про те, що відбувається в стінах Снятинського інтернату, вона, як з'ясувалося, знає давно.

- Я намагалася щось зробити, але в результаті поплатилася за це своїм здоров'ям, - говорить Мирослава Зінова. - Невідомі молодчики підстерегли мене біля під'їзду і плеснули в обличчя сірчану кислоту. Я впевнена, що це було зроблено на замовлення директора інтернату - йому заважали мої нескінченні перевірки.

Все почалося з того, що до мене як до керівника департаменту прийшла мати одного вихованця. Вона поскаржилася, що директор не дозволяє знімати гроші з пенсійного рахунку її дитини. Всі вихованці цього інтернату отримують пенсію. 75 відсотків цієї суми йде на утримання навчального закладу, а 25 відсотків - на особистий рахунок дитини. І батьки мають право цими грошима розпоряджатися. Але директор знімав гроші сам. Я повідомила про ці факти в прокуратуру. Там мене вислухали і запитали: «Ви хочете зайняти місце директора?» «Ні, - кажу. - Я хочу повідомити про порушення закону ». У відповідь - жодної реакції.

В рамках своїх повноважень я почала боротися з тим, що відбувається. Стала призначати перевірки. Директору інтернату, зрозуміло, це не подобалося. Під час однієї з таких перевірок я, йдучи по коридору інтернату, побачила жінку в білому халаті, яка тягла за вухо хлопчика. Дитина кричала: «Не хочу в клітку! Відпустіть! »Я пішла за ними і побачила ту саму клітку. Це маленьке приміщення площею три на чотири метри. На вікні решітки, в кутку - відро. Я прийшла в жах. "Що це? - Запитала. - Хто тут був? »« Я! »- Закричали відразу кілька дітей, що стояли поруч. «У відрі білий порошок, через якого нічим дихати, - сказав один з вихованців. - Я пробув тут цілу ніч ». Я попередила директора, що так цього не залишу ... А потім мене облили кислотою. У мене практично не було особи- одні рубці. Були обпалені стравохід і голосові зв'язки. Природно, після того, що сталося довелося піти з посади. Перенесла безліч операцій і досі лікуюся.

- За фактом загибелі Юрія Демчука відкрито дві кримінальні виробництва, - повідомила «ФАКТАМ» прокурор відділу Івано-Франківської обласної прокуратури Юлія Баландіна. - Перше вже слухається в суді - в ньому підозрюваної є вихователька, яка залишила хлопця без нагляду. Її вина очевидна, оскільки вона була зобов'язана доглядати за своїм підопічним. У другій кримінальній виробництву ще триває досудове слідство. В рамках цього виробництва ми намагаємося встановити причетність до загибелі Юрія співробітників інтернату, директора або інших осіб.

- Підозрювані є?

- Поки підозра не пред'явлено нікому. Але слідство триває.

- Вихованці інтернату кажуть, що регулярно терплять тортури і знущання з боку персоналу. За цими фактами проводиться перевірка?

- У нашому слідчому управлінні такого кримінального провадження немає.

Після загибелі Юрія Демчука в ситуації пообіцяв розібратися представник уповноваженого з прав людини Верховної Ради України Михайло Чапліга.

Тим часом у Снятинському інтернаті відбулася ще одна трагедія. На початку серпня з вікна третього поверху випав 12-річний підліток. У прес-службі Івано-Франківської обласної прокуратури повідомили, що «працівники інтернату, неналежним чином виконуючи свої обов'язки, залишили підопічного без нагляду та він за невідомих обставин випав з вікна туалетного приміщення». За фактом неналежного виконання працівниками інтернату своїх обов'язків відкрили кримінальну виробництва.

- Цей випадок набув розголосу після того, як нам розповів про нього місцевий житель, який жив в будинку поруч з інтернатом, - каже журналістка Яна Передерій. - Він зателефонував мені пізно ввечері. А вранці я дізналася, що подзвонив мені чоловік ... потрапив в реанімацію. Нібито підірвався на розтяжці біля свого будинку.


09.09.2016 1344 1
Коментарі (1)

Роксі Роксі 2016.11.29, 18:46
що за гнилий переклад, пишіть нормальною мовою!
24.09.2020
Олена Британська

Однією з найуспішніших територіальних громад на Прикарпатті є Брошнів-Осадська. Розповідаємо про її перші кроки та отримані здобутки за три роки. 

353
17.09.2020

В Україні 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів, що заплановані на 25 жовтня. Сьогодні політичні сили проводять конференції, на яких відкривають імена людей, які представлятимуть їх на місцях. Фіртка дізналася ім'я людини, яка в Івано-Франківську буде номером один у списку політичної сили "Голос".

2509 1
02.09.2020
Люся Грибик

Високо у горах, на полонинах Карпат, впродовж століть народжується легендарна гуцульська коров’яча бриндза.

2911
01.09.2020
Люся Грибик

Своїми спогадами про свято Першого дзвоника та смішними шкільними історіями з Фірткою поділилися відомі прикарпатці.

2338
01.09.2020

У Конституції України прописаний обов’язок батьків піклуватися про своїх неповнолітніх дітей та обов’язок дітей піклуватись про своїх непрацездатних батьків. Усі ми маємо прикладати максимум зусиль, щоб кожна дитина почувала себе у безпеці.

3032 1
27.08.2020
Марія Лутчин

Чи безпечним є навчання в умовах COVID-19 та як мінімізувати можливість зараження розповідає дитячий алерголог та імунолог Віра Сем’янчук. 

19802

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

2966

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

2215 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

6410

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

5816
23.09.2020

Якщо ви захочете приготувати на десерт щось швидке і смачне, то цей сливовий пиріг саме те, що ви шукали. А бонусом - ще й історія про нього. Кажуть, що газета The New York Times декілька років поспіль на численні прохання американських домогоспода

224
02.09.2020

На Івано-Франківщині створять громадську спілку «Дорога смаку Прикарпаття». Вона об’єднає виробників традиційних локальних продуктів, заклади харчування, розміщення та інших операторів туристичного ринку області у мережу гастрономічних

1430
26.08.2020

Що відчуває людина, коли востаннє замовляє їжу перед стратою за злочин, який вона скоїла, а, можливо, й ні?

2817 1
08.09.2020

Статую Матері Божої з Меджугор’я освятили в першу неділю вересня у с. Вільхівка Перегінського деканату.

903
18.08.2020

Студія "Арт Відео" продовжує створювати серію мультфільмів, що допомагають в цікавій і доступній формі розповісти дітям про головні свята в церковному календарі.

1705
12.08.2020

Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасних умовах посткоронавірусного світу.

1835
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях.

2390 1
21.09.2020

Нещодавно відбулася прем’єра серіалу «І будуть люди»― екранізації однойменної книги Анатолія Дімарова. Події серіалу відбуваються на Полтавщині та охоплюють період з 1901 по 1932 роки, пише Фіртка з посиланням на сайт серіалу.

812
03.09.2020

3 вересня, біля Івано-Франківської ОДА відбулась пресконференція, ініційована представниками індустрії надання послуг закладів громадського харчування.

2727
02.09.2020

Як повідомляла Фіртка 1 вересня правоохоронці затримали 34-річного мешканця Тисмениці, який займався систематичним збутом вогнепальної зброї.  

3246
01.09.2020

За наступні півтора року дорожники планують  відремонтувати та впорядкувати всі дороги державного значення в області.

1765
31.08.2020

Під час пленарного засідання депутати планують розглянути ряд питань.

1153