Трампізм, ленд-ліз, PDA, санкції, джавеліни

Останнім часом в соцмережах посилилась пропаганда трампістів, які звинувачують Байдена і Зеленського в тому, що ті нібито відмовляються від таких форм допомоги, як ленд-ліз і PDA.  

Найбільше це стосується людей з важким психічним захворюванням «русскоязычный трампизм головного мозга». Коротко про симптоми цієї хвороби тут:

Хоча про ленд-ліз говорять не лише трампісти, але й інші, які в цьому не розбираються, і навіть деякі українські ЗМІ.  Перед тим, як з цими невігласами провести невеличкий лікнеп, я хочу запитати в трампістів: якщо вони так критикують це питання, демонструючи фальшиву зацікавленість у допомозі Україні, то чому свою критику не спрямовують на Трампа і республіканців нижньої палати, які вже кілька місяців поспіль блокують допомогу Україні? Що є причиною? Подвійні станадарти і подвійна мораль? Тупість чи упередженість?

Правильніше буде сказати: тупа упередженість, яка передбачає подвійні стандарти і мораль.   

А тепер перейдемо до лікнепу. Людям з діагнозом «русскоязычный трампизм» марно щось пояснювати, а от тим, хто справді цікавиться цим питанням, але має про це поверхневе уявлення, поясню.

Ленд-ліз (від англ.  lend  — давати у борг і lease — здавати в оренду, найм) – програма американської допомоги воюючим країнам у вигляді озброєння, стратегічної сировини, продовольства, медичного обладнання і т.п.  

Ця програма запроваджена під час другої світової війни. Вартість цієї допомоги після закінчення війни її отримувачі повинні були сплачували на основі довгострокових кредитів.

Наприклад, для виплати боргу, США надали Великобританії кредит під 2% річних. Великобританія свої борги по ленд-лізу повертала аж до 2006 року. 

Всі поставки по ленд-лізу оплачувало казначейство США. Таким чином, ця програма – не позабюджетна, а значить, не передбачає додаткової кількості зброї, а лише в тому обсязі, який проплачений казначейством США.

А Байден зараз дає цю допомогу безкоштовно. Якщо зараз застосувати цю програму по відношенню до України, то кількість зброї не збільшиться, бо в будь-якому разі програму має проплатити казначейство на основі виділених для цього коштів, а зміняться лише умови поставок, — замість безплатної – платна, на умовах відтермінування.

Тому тим, хто тупить у таких питаннях, потрібно задуматись – що вигідно для України.

Дозвіл на оплату таких програм надає Палата представників Конгресу США, де є незначна більшість республіканців. Трамп і його дуполизи з нижньої палати блокують допомогу Україні.

На цей рік в бюджеті для України заплановано 61 мільярд доларів.  Якщо пустити їх через ленд-ліз, то ці гроші потім будуть віддавати ми з вами, наші діти і онуки.

Трамп недавно виступив проти будь-якої безкоштовної допомоги, а Байден, розуміючи становище України, намагається це зробити безоплатно. 

Але, якщо трампісти остаточно провалять це питання, то доведеться спробувати і ленд-ліз, хоча, це буде великим тягарем для українців.

Тепер перейдемо до PDA. 

Лицемірно демонструючи нібито зацікавленість у допомозі Україні, люди з діагнозом «русскоязычный трампизм» критикують наших американських донорів в тому, що Байден не використовує допомогу по програмі PDA.

У якій методичці вони прочитали цю брехню – невідомо, бо вона вже давно використовується, і не лише вона, але й інші, про які російськомовні трампісти не здогадуються (USAI, FMF, EDA, TPT). Але перейдемо до програми PDA, яка останнім часом на язиці в особливо обдарованих трампістів. Звіт за цією програмою — ТУТ

Найбільше вона була задіяна після того, як трампові дуполизи заблокували в Конгресі допомогу Україні.

PDA — (Presidential Drawdown Authority, програма президентських повноважень), коли Президент без згоди трампістів нижньої палати може поставляти зброю з запасів Пентагону, натомість пізніше замінюючи її новою з конвеєра.

Але і ці обсяги обмежені. Посол України в США Оксана Маркарова ще в грудні минулого року сказала, що гроші на програму USAI витрачені усі, а за програмою PDA Пентагон з'ясував, що завищив вартість залишеної Україні зброї на 6,2 мільярда доларів .

Це створило резерв, що повільно скорочувався до 4,6 мільярда доларів, а на кінець минулого року  на придбання нового озброєння для заміни старого залишалось лише мільярд доларів.

Таким чином, адміністрація Байдена (на відміну від трампістів) останнім часом робить все можливе, щоб допомогти Україні.  

Подаю кілька посилань про застосування програми  PDA (1; 2; 3; 4; 5 ; 6 ; 7).  Цього можливо достатньо для того, щоб і не перемогти, і не програти війну, а лише знекровлюватись, бо для перемоги потрібні інші обсяги допомоги, — тієї, яка осіла у заморожених трампістами 61 мільярді долларів на 2024 рік.  

І ця блокада української допомоги, як бачимо, дається взнаки на фронті.

З цього приводу Байден 17 лютого заявив, що бездіяльність Конгресу призвела до перших помітних перемог РФ за останні місяці. 

«Сьогодні вранці українські військові були змушені відступити з Авдіївки після того, як українські солдати були змушені нормувати боєприпаси через скорочення постачання внаслідок бездіяльності Конгресу, що призвело до перших помітних перемог Росії за останні місяці.»

Тож частина пролитої української крові – на совісті тих трампістів, які не вміють мислити глобально і не розуміють значення для всього  світу перемоги над рашистами.

Виходячи зі шкурних інтересів і президентських амбіцій, Трамп своїми діями  руйнує ту стратегію цінностей, свобод, безпеки і ролі США у світі, яка будувалась століттями.  

Те, про що Трамп у контексті України висловлювався публічно, усіма в світі розцінюється, як пропозиція капітуляції України на умовах путіна за формулою «мир в обмін на території». Стосовно Байдена про подібне не говорить ніхто в світі.

Єдине, за що хапаються трампісти, то це те, що під час своєї каденції він наклав на росію санкції, зупинив будівництво трубопроводу «Північний потік» і дав «Джавеліни». Тож розглянемо ці речі, відділивши зерно від полови.

Санкції

Це була ініціатива не Трампа, а парламентарів, які ухвалили влітку 2017 року двопартійний Законопроєкт Сенату США.

Закон про санкції проти росії потім ухвалив Конгрес і заборонив Трампу скасовувати ці санкції без дозволу Конгресу.  Це обурило друга путіна, він назвав цей Закон антиконституційним, але, щоб не протиставляти себе всьому Сенату і Палаті представників Конгресу, до суду він не подався.

Трамп теоретично мав змогу накласти на Закон вето, але парламентарі Конгресу заявили, що у них є більшість, яка це вето подолає, тому помаранчевий Донні змушений був це підписати.

В рамках цього Закону передбачені санкції проти російської енергетики і проти фізичних та юридичних осіб, які сприяють розвитку й обслуговуванню російських експортних нафто- і газопроводів.

Там згадувалась і необхідність протидіяти будівництву газопроводу «Північний потік — 2».  Приводом для цього була російська агресія, а причиною – конкуренція США і росії в енергетиці та у можливостях доставляти в Європу американський скраплений газ. Просто інтереси США і України тут співпали.

Джавеліни

Другим «аргументом» трампістів є те, що Трамп дав Україні «джавеліни», а деякі трампісти навіть твердять, що вони нібито переломили хід війни.

Тут треба зробити кілька уточнень. По-перше, їх було надано всього кілька десятків. По-друге, ці переносні системи, які стріляють у межах видимості – це не байденовські Хаймерси, що завдають нищівних ударів на відстані до 80 км, тому ніякого «перелому» не могли робити.

За інформацією NBC News, щоб не дратувати путіна, Трамп заборонив публічно говорити американським посадовцям про схвалення ним передання Україні комплексів Javelin:

«Він не хоче, щоб ми це піднімали, це не те, про що він (путін) хоче говорити».

Політична репортерка Керол Лі з NBC News, у розмові з телеведучою Рейчел Меддоу зауважила, що в той час як помічники Білого дому заохочують Дональда Трампа бути жорсткішим щодо росії, Трамп наказує своєму штату мовчати про політику щодо росії.

Декілька високопосадовців з адміністрації Трампа повідомили, що радникам з національної безпеки знадобилося декілька місяців, щоб переконати президента США поставити підпис під планом, який передбачає продаж нового американського озброєння Україні.

Найбільше на цьому наполягав державний секретар США Рекс Тіллерсон, який після того, як влітку 2017 року комітет з національної безпеки підготував і схвалив план збройних поставок Україні, запланував зустріч із Трампом для обговорення цього плану і потім порушував це питання під час постійних зустрічей впродовж наступних декількох місяців.

В результаті Трамп позбавив його посади, призначивши більш слухняного Майка Помпео, який не повторював «помилок» Тіллерсона. 

Далі Трамп під тиском політиків і громадскості замислився над тим, щоб і путіну вгодити, і , так би мовити, «галочку поставити». І придумав!

І зараз – найцікавіше. Чи може хоч один трампіст навести приклад бодай одного ураження «джавеліном» техніки рашистів під час каденції Трампа? На це питання не відповість не лише трампіст, а взагалі ніхто, бо таких випадків не було.

Тоді постає питання – чому? І далі – ще цікавіше. Я недарма наголосив на тому, що «джавеліни» вражають цілі лише в зоні видимості оператора. Тому друг путіна «для галочки» додумався передати «джавеліни» на умовах їх базування подалі від сепаратистів, від лінії розмежування на Донбасі.

Формально це пояснили тим, щоб їх не захопили, хоча росія вже давно мала зразки «джавелінів» різних модифікацій з територій, де вони до цього застосовувались (Ірак, Сирія та ін.), більше того – вони навіть експортувались, про що навіть у Вікіпедії вказано.

Спеціальний представник США у справах України Курт Волкер, після відвідування України, запевнив Трампа, що «джавеліни» у кількості 37 штук зберігаються в безпечному місці далеко від лінії фронту.

Таким чином, рудий Донні про всяк випадок і «галочку поставив», щоб менше його критикували за зв'язки з путіним, і кремлю вгодив.

Тому «джавеліни» і «мовчали» під час каденції Трампа. Питається – яка користь від зброї, яку не можна використовувати?  

Ось і вся правда про «допомогу» Трампа. Ну, а про допомогу Байдена знають всі.

P.S. Враховуючи, що у статті мова йде про допомогу Україні, я прошу всіх небайдужих підписати Петицію до Президента США про арешт і передачу російських активів в сумі 300 мільярдів доларів. 

Зробити це просто: йдете за посиланням, заповнюєте всього кілька позицій і відправляєте.

Головне тут, щоб була будь-яка діюча електронна адреса, бо на неї прийде лист для підтвердження. Отже, праворуч заповнити 1) Ім'я, 2) Прізвище, 3) Електронна адреса.

Натиснути червону кнопку Sign this petition або використовуйте QR код.

Це важливо, тому перепост статті, або розповсюдження посилання на Петицію у будь-який спосіб вітається.

Підпис петиції безкоштовний. Якщо потім прийде лист з проханням допомогти проєкту, можете ігнорувати, це ні на що не впливає, в тому числі і на долю петиції. 

Посилання на петицію: https://chng.it/YDGxxPXVmX


22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

711
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2280
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2005
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2031
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6103 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2313 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

189

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1002

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

998

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1257
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

99
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

482
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1945
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26372
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

432
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10346 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7890
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

438
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

286
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

446
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

517
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1451