Тимчасова відстрочка від призову: що прикарпатцям треба знати про тонкощі броні від мобілізації

Внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну воєнний стан та мобілізацію продовжили до 21 листопада 2022 року.

Все більше і більше працівників під час воєнного стану цікавить, чи може роботодавець їх забронювати. Також це корисна інформація й для роботодавців, щоб дізнатись, чи можуть вони скористатися таким правом.

Які компанії можуть бронювати працівників, яких працівників можна та не можна бронювати — розповіли фахівці порталу robota.ua, передає Фіртка.

Які компанії можуть бронювати працівників?


Як зазначають експерти, бронювання працівників — це тимчасова відстрочка від призову. Однак, законодавство не визначає перелік галузей, в яких мають працювати компанії, що можуть забронювати військовозобов’язаних співробітників.
3 березня 2022 року КМУ прийняв Постанову, якою визначено, що бронювати військовозобов’язаних можуть підприємства, які задовольняють потреби ЗСУ, інші військові формування, населення, а також банки, які продовжують працювати у період війни. У перші місяці війни бронювання співробітників здійснювалося виходячи з того, чи змогли вони підтвердити відповідність вищевказаному критерію.
Це були підприємства критичної інфраструктури, воєнно-оборонного комплексу, компанії, що працюють у сферах медицини, сільського господарства, рітейлу, транспортних перевезень тощо.
Однак на початку травня Мінагро опублікувало уточнення Порядку бронювання військовозобов’язаних. В ньому зауважили, що норми ст. 25 Закону, відповідно до якої прийнято Постанову, визначають, що бронюванню підлягають військовозобов’язані, які працюють зокрема на підприємствах, яким встановлено мобілізаційні завдання, якщо це необхідно для їх виконання.
Відповідно, бронювання має здійснюватися з урахуванням вимог цієї статті.

Що таке мобілізаційні завдання для компаній?


Якщо говорити простою мовою, то це поставлені міністерствами, місцевими державними адміністраціями та іншими держорганами вимоги щодо виробництва необхідної для ЗСУ, інших військових формувань, населення продукції у певному обсязі.
Для виконання таких завдань укладаються відповідні договори між компаніями та органами, що ставлять ці завдання.
Отже, для успішного бронювання співробітників компанії потрібно не лише підтвердити те, що вона забезпечує задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань або населення, а й те, що вона є виконавцем мобілізаційних завдань. Це значно звужує коло компаній, які можуть скористатися бронюванням.

Коли бронь анулюється?


Відповідно до п. 4 Постанови, надана у порядку бронювання відстрочка від призову анульовується у разі, якщо:
  • закінчився строк її дії — що не може перевищувати шість місяців;
  • завершилося виконання/скасувалося завдання компанії щодо задоволення потреб ЗСУ, інших військових формувань, населення;
  • відбувалася ліквідація компанії;
  • військовозобов’язаний звільнився.
У всіх випадках анулювання відстрочки від призову, окрім закінчення строку її дії, Мінекономіки приймає про це рішення в одноденний строк на підставі відповідного подання органу держвлади, який подавав Мінекономіки пропозицію щодо бронювання особи.

Чи може ФОП подати звернення на бронювання самого себе?


Бронювання ФОП та його працівників наразі є неможливим, оскільки ані ст. 25 Закону, ані Постанова, що регулюють питання бронювання військовозобов’язаних, не визначають фізичних осіб-підприємців у переліку тих, хто може бронювати військовозобов’язаних.

Чи можуть виїхати заброньовані працівники за кордон?


Так, але при цьому для перетину кордону таким військовозобов’язаним необхідно мати декілька документів:
  • посвідчення про відстрочку — «бронь», тобто витяг із наказу Мінекономіки;
  • документи про відрядження — витяг із наказу про відрядження, або посвідчення про відрядження, або лист-звернення до Державної прикордонної служби України, в якому керівник компанії зазначає, що відповідна посадова особа відряджається для виконання службових обов’язків за кордоном;
  • повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, на якому якраз перебувають заброньовані військовозобов’язані.
Посвідчення про відстрочку від призову під час мобілізації та повідомлення про взяття на спеціальний військовий облік можна оформити у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки після отримання так званої «броні».

Відмовляють у бронювання у тих випадках, коли це стосується дефіцитних військових спеціальностей для потреб ЗСУ. Працівника бронюють терміном на пів року. Через шість місяців його можуть забронювати повторно.

Окрім того, Кабінет міністрів передбачив можливість подовження на два місяці чинних відстрочок від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час, термін дії яких спливає у вересні — жовтні.

Йдеться про відстрочки, надані рішеннями Мінекономіки в березні — квітні, термін дії яких спливає у вересні — жовтні цього року.

Як наголосили, рішення щодо продовження відстрочки на строк до двох місяців може бути прийнято Мінекономіки лише один раз.

Рішення передбачає  також, що витяг з наказу Мінекономіки про відстрочку від призову військовозобов’язаному працівнику може надавати та візувати підприємство, установа чи організація, де він працює.

Цим самим розширюються положення постанови Кабінету міністрів, згідної якої відповідними повноваженнями наділялися лише органи державної влади та інші державні органи.


Нагадаємо, в Україні військовозобов'язаними є усі громадяни віком від 18 до 60 років, за винятком певних категорій осіб, визначених законом.

Водночас виокремлюють категорії українців, які не підлягають мобілізації.

Зазначимо, у ЗСУ пояснили, чому масово роздають повістки у громадських місцях. Так, за словами начальника управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ Романа Горбачавручати повістки за домашніми адресами військовозобов’язаних не ефективно просто через те, що люди можуть не відчиняти двері.

До слова, в Україні винесли 85 вироків за самовільне залишення служби під час війни. Вироки по областях суттєво відрізняються по «стандартних» вироках.  


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Війна: що варто знати про мобілізацію чоловіків та жінок


Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

383
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1432
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2629 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3656
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

3024
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2162

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

640

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

484

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1649

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1813
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

307
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

523
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

820
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

5005
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

370
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

899
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10141
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

527
20.12.2024

У Львові відбувся Конгрес місцевих та регіональних влад при Президентові України.  

265
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

280
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

392
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

414