36% українців підтримали на виборах президентську партію. Утім, як свідчать екзит-поли, де-не-де у Партії регіонів забрала голоси опозиційна сила Юлії Тимошенко, а в тої – радикальна «Свобода». Висновки спостерігачів іще не оприлюднені, а попередні оцінки щодо чесності чи фальсифікованості виборів змішані – пише Роман Олеарчик у британській The Financial Times.
Партія президента України Віктора Януковича впевнено лідирувала на надзвичайно конкурентних виборах місцевих рад та сільських, селищних і міських голів, проведених у неділю. Це демонструють екзит-поли.
Попередні результати від шанованої соціологічної компанії GfK дають президентській Партії регіонів 36% голосів по країні. Партія заклятої суперниці пана Януковича, Юлії Тимошенко, «Батьківщина» зібрала 13%.
Результати свідчать про надійний тил для пана Януковича, якого опозиційні групи звинувачують у затиканні рота засобам масової інформації та організації виборчих фальсифікацій. Соратники президента заявили про перемогу й швиденько оголосили вибори «демократичними», поспішаючи легітимізувати результати.
Але партія пані Тимошенко не була представлена на виборах у кількох ключових областях і пообіцяла оскаржити результати на підставі численних порушень виборчої процедури. Партія каже, що була змушена бойкотувати вибори в деяких регіонах країни, після того як суперечливі судові постанови по суті поставили опонентів замість її місцевих партійних осередків
Згідно з екзит-полами, соратники пані Тимошенко перемогли на виборах мерів у двох східноукраїнських містах, у серці традиційного електорального тіла пана Януковича. Зате праворадикальна партія «Свобода» активно переманила виборців пані Тимошенко на заході.
У понеділок очікують оприлюднення попередніх висновків 2500 спостерігачів за виборами, включно із 500 іноземними. Пані Тимошенко та інші лідери опозиції заявили про поширені порушення на понад 15 тисячах окремих виборчих перегонах по країні. Підтвердження цьому, однак, не було відразу надано, а підрахунок голосів може тривати ще кілька днів.
Це перші вибори за президентства пана Януковича, який з невеликим відривом переміг Тимошенко на президентських виборах у лютому. Перебіг місцевих виборів уважно відстежують, щоб зрозуміти, наскільки відданий він демократичним здобуткам Помаранчевої революції 2004 року.
Небагато неурядових організацій-спостерігачів очікують повторення фальсифікацій, які мали місце 2004 року. Але опозиційні політики й демократичні активісти наполягають, що передвиборчий процес уже був несправедливим: упереджені мас-медіа та інші фактори посприяли тому, щоб остаточні результати були на користь союзників пана Януковича.
Пан Янукович обіцяв розвивати демократію та покращувати відносини з Росією, утримуючи водночас Київ на шляху європейської інтеграції. Проте його звинувачують у монополізації влади шляхом зміни української Конституції, репресій проти опозиціонерів, пригніченні демократії та свободи преси.
Янукович заперечує ці звинувачення, хвалячись, що встановив «стабільність», якої потребує хвороблива українська економіка. Критики кажуть, що він намагається копіювати успіхи Путіна у створенні «керованої демократії».
У минулі тижні США та ЄС закликали Януковича гарантувати справедливе голосування та свободу преси. Їхня критика, однак, залишається порівняно м’якою через побоювання, що жорсткіший підхід може підштовхнути Янукович ближче до Москви.
Опозиційні групи заявляли, що протестуватимуть, та закликають міжнародну спільноту засудити вибори.
«Загроза авторитаризму в Україні реальна, тому європейські та американські політики повинні ретельно вивчити, чи були справедливими вибори 31 жовтня», – каже Тимошенко.