Терези і терези

 

Варто лише навчитися відрізняти — принаймні, інтуїтивно – Терези від терезів, золотий перетин гармонії і внутрішньої свободи від магазинних ваг.

Констатую факт – ні мої, більше, ніж двадцять, різножанрових книг, ні моя вузівська робота не принесли мені матеріального достатку. Але хоча би позбавили від злиденності та грубших форм бідності – і за те вже слід подякувати примхливому матеріальному божеству…

…Сенека, який жив (що не кажіть, наставник маніакально-депресивного Нерона) то у розкошах, то у саморукотворній аскезі, казав, що однаково, із якого кубка пити – золотого чи глиняного…

Сенека був не стільки філософом, скільки мудрецем.        

…Римський імператор Діоклетіан після зречення від престолу полюбляв вирощувати овочі, до прикладу, капусту. Як на мене, садити  капусту значно приємніше і безпечніше , ніж бути розпорядником людських доль і життів…

…Кажуть, на похороні Олександра Македонського, цього романтичного ексцентрика, руки покійного звисали з коня. Такою була августійша воля…

Ці мертві руки були символом того, що серед людей нема ні напівбогів, ні боженят.   Кожен помре, нічого не прихопивши до потойбіччя. Бо навіть рабині, ритуально страчені, не могли потішити ані покійних фараонів, ані їхні мумії.

…Таїс Олександрійська раділа горнятку води  у пустелі. Мільйонер-старообрядник Сава Морозов, що любив поїти коней шампанським і обжирати гостей чорним кав′яром, застрелився у 44-літньому віці у Ніцці. На курорті….

… У радянських концтаборах більше шансів вижити мали ті, що вміли їсти, тобто не кваплячись заковтувати (хоча це дуже нелегко зробити людині, тортурованій постійним голодом) хліб і баланду за лічені секунди. Ті, котрі вміли їсти, старанно пережовували кожну хлібну молекулу. Нетерплячі або ті, що на волі жили у заможно, частіше ламалися. Хоча і тут закономірностей не було – лише тенденції….

Приклади можна нанизувати до нескінченності.

На відчуття душевного ладу не надто впливає кількість побачених країн, спожитого алкоголю чи делікатесів.

Я ніколи не гнався і не женуся за тінню царя Долара. Женуся лише за золотим перетином у собі. Ця гонитва довга і переважно не надто успішна –але це вже інша тема…

Не жартую – нехай Терези не відміряють мені багато «бабла». Нехай відміряють те, що є дійсно необхідним для мене.

Крамарські терези – завжди пародія на великі Терези, цю посудину золотого перетину, яка відмірює кожному його часточку щасть і печалей.

Але одні і у щасті побачать небезпеки і гримаски майбутніх печалей. Інші і у печалях прозріють обриси можливого майбутнього щастя.

Варто лише навчитися відрізняти — принаймні, інтуїтивно – Терези від терезів, золотий перетин гармонії і внутрішньої свободи від магазинних ваг.

 

Степан Процюк,

письменник, 

викладач Прикарпатського університету. 

ТВі


20.07.2013 Степан Процюк 1670 1
Коментарі (1)

чек 2013.09.21, 13:24
Завжди є спокуса служити мамоні, цитуйте, пане, Ісуса Христа з Назарета
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1255
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2550
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2126
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2182
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6579 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2467 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

358

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1169

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1298

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1424
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

294
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

139
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

596
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

54
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26526
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

563
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10477 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

43
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

42
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

418
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

557
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

633