Свято Водохреща: як язичницькі вірування поєднались з християнськими обрядами

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

Так, на Йордан заведено святити воду. А тоді вже її п'ють, нею обмиваються та кропляться, дехто занурюється в крижані освячені ополонки, що їх також називають "йордань". У народі вірять: на Водохреще всяка свята вода є цілющою, бо допомагає хворим, очищує душу та відганяє злих духів.

Про значення свята та основні традиції, які збереглися й донині, розповідає Фіртка.

Значення Водохреща

Таке церковне свято пов'язане з хрещенням Ісуса Христа Іваном Хрестителем на річці Йордані. Воно також збігається зі святом Богоявлення — Христос під час перебування в ріці об'являє себе як Спасителя; тоді ж з неба сходить Святий Дух у вигляді білого голуба.

Як йдеться у Євангеліє, сам Бог тоді промовив:

"Ти єси Син мій любий, у тобі — моє уподобання".

Тому, у православному тлумаченні цю подію описують ще і як явлення Святої Трійці — Бог-Син, що хрестився в річці, Бог-Отець говорив з неба, а Бог-Святий Дух зійшов у вигляді птаха. 

Основні народні обряди

Як не дивно, українське Водохреща увібрало в себе як християнські, так і язичницькій традиції. 

У переддень Йордан, на Хрещенський святвечір люди постять. Увесь день нічого не їдять, але потім, як зійде перша вечірня зірка, сідають за стіл святкувати так звану "Голодну кутю". На другий Святий Вечір заведено їсти пісні страви: кутю, вареники з капустою, рибу, узвар…

Цей день є останнім для колядування і святкових ворожінь. Особливого значення тоді також має сніг: він несе в собі цілющі властивості. Тому його підмішували в корм худобі, щоб та була здорова, лікували власні недуги та сипали в колодязь (аби вода не гнила і цілий рік її було достатньо). Дівчата також вмивались талим снігом на Водохреща, щоби бути вродливими та рум'яними. 

Існує повір'я, що в богоявленську ніч перед ранком розкривається небо. Щоб побачити те Хрещення Господа, ставили горнятко і дивилися чи опівночі колихнеться в ньому вода. Якщо так — то бігли дивитися ті "розгорнуті небеса". У випадку, якщо побачили ще й спалахи у небі, то можна просити чого тільки хочеш — усе здійсниться.

Проте, вірили й у велику небезпеку на Хрещенський святвечір — саме тоді чаклує нечисть. Щоб вберегтися, крейдою чи вугіллям малювати на дверях хатів хрести. 

Свята вода

Як вже знаємо, на Водохреще треба освячувати воду. Іноді обряд проходить безпосередньо на водоймах, пробитих ополонках. 

Віруючі українці зберігають йорданську воду цілий рік. І, як не дивно, вона не псується: чи то справді через святість, чи то через срібні хрести, які в неї занурюють. 

Купання на Водохреща

Напевно одна з найвідоміших традицій на це свято — купання в крижаній освяченій воді. Християнство певний час боролося з таким віруванням, адже купання більше оспівувало саме сакральне значення цілющої води, ніж релігійне значення.

Проте, як бачимо, зараз, ця традиція успішно поєдналась зі церковним святом і донині практикується.

Єдине, на що потрібно зважати, то це обережність та дотримання всіх медичних показань, пов'язаних з купанням. Навіть якщо вода на Водохреща вважається цілющою, потрібно берегти своє здоров'я та ставитися відповідально до занурення в крижану воду. Пам'ятайте про приказку: "Береженого Бог береже".


Зазначимо, що у Православній Церкві України вкотре наголосили, що традиція купання в ополонці на Водохреща не має нічого спільного зі «змиванням» гріхів, отриманням особливого Божого благословіння чи духовного очищення.

У ПЦУ називають традицію купатися на Водохреща в морози недоречною. Також незрозуміло, звідки взялася традиція занурюватися саме три рази.

«Отож, як грішні люди можуть «наслідувати» Ісуса Христа, купаючись взимку у водоймах? З якою метою і як саме «наслідують»? При цьому, не соромлячись оголювати напоказ власне тіло, «підігріватися» спиртними напоями, не стримуватися у лайці під час фізичних відчуттів через занурення у крижану воду.
І чомусь «обов’язково треба» зануритися тричі та перехреститися перед зануренням… Вода в річці Йордан в цю пору року сягає 12 - 16° тепла, вона не є крижаною, такою, що провокує стрес для організму. Купатися в ополонці не підготовленим для цього людям – це ризикувати своїм здоров’ям і життям, а значить – нехтувати даром Божим».
Відтак, вірянам нагадали, що занурення в ополонку не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі.
«І щоб її вилікувати, потрібно спочатку її виявити, від щирого серця покаятись та змінитися з допомогою Божою і через Таїнства Церкви».

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна

Очільник УГКЦ Святослав Шевчук розповів про реформу церковного календаря

Де і коли в Івано-Франківську освячуватимуть воду в день Богоявлення Господнього

Цінності християнського подружжя: отець Йосафат Бойко про те, чи існує церковне розлучення та як зберегти сім’ю у моменти кризи


18.01.2023 5213
Коментарі ()

16.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

757
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

6100 9
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2173
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2138
16.08.2023
Тіна Любчик

В Івано-Франківській обласній клінічній лікарні з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України медики  активно допомагають нашим захисникам відновити здоров’я після поранень на фронті. Так, цього разу журналістка Фіртки відвідала медичний заклад і поспілкувалася з фахівцями та військовими пацієнтами про роботу відділення травматології.

2417
05.08.2023
Павліна Мушинська

Чи насправді все так погано, адже з усіх сторін нам розповідають, як добре у світі ставляться до українців, особливо у країні-сусідці Польщі?Фіртка пропонує ознайомитися з невигаданими історіями українок, з їхніх власних вуст.

3010

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

264

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

534

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

702

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

423
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

97
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

296
12.09.2023

Майже у всіх їдальнях міста запровадили нововведення — безготівковий рахунок за їжу.

387
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

242
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

408
08.09.2023

Священник каже: «стосовно заповіді «не вбий» — якби ми читали Святе письмо мовою оригіналу — староєврейською — то там «не вбий» означає «не вбий з корисливих мотивів».

561
04.09.2023

Віра має бути спрямована на Бога і відповідати моральним та духовним нормам, а не базуватися на забобонах  

445
21.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

98
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

160
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

849
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

471 1
08.09.2023

Наразі обмеження на виїзд з України діє щодо чоловіків призовного віку, а також окремих посад держслужби та визначених посадових осіб. Інформації про зміни з 1 жовтня щодо обмеження виїзду для жінок на військовому обліку прикордонники не мають.  

533