Сміттєвий колапс на івано-франківському сміттєзвалищі вже близько

 

 

З дня трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі минув рік. Страшна новина сколихнула Україну 28 травня 2016 року. Все почалася із пожежі на полігоні твердих побутових відходів (далі - ТПВ).

 

30 травня під завалами сміття загинув еколог і троє рятувальників. Наразі полігон у Грибовичах закритий і невідомо, чи вдасться відновити його роботу.

 

Проте, трагедія під Львовом, вочевидь, відповідальних осіб нічому не навчила - будівництво сміттєпереробного заводу залишається на рівні розмов та обіцянок.

 

Схожа ситуація може повторитися і на івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне. Але і тут окрім гучних політичних заяв голови Івано-Франківської ОДА Олега Гончарука та голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, справа із будівництвом сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу не рухається.

 

"Сміття в нашій області проблема №1 після відновлення дорожньої інфраструктури і всіх соціально-економічних питань. Івано-Франківщина наближається до тієї ж проблеми, яку ми маємо у Львові, - зізнається Олег Гончарук. - Але на сьогоднішній день рано говорити про будівництво заводу, тому що нема відповідей на три запитання: як організувати і забезпечувати дане підприємство сировиною, тобто сміттям, як його звозити з цілої області і вартість цієї доставки; друге – нам потрібна інвестиція. І основне – ми сьогодні маємо приклад у Рівненській області в Дубно. Збудували завод і він зупинився, бо не має достатньої кількості сміття. Я сподіваюся, що вже у 2018 році буде виготовлятися технічна документація і повинен бути підписаний договір, хто має це будувати. Сьогодні ведеться розмова з європейськими банками, в тому числі і з банком ЄБРР, тобто вони готові виступати гарантом інвестору щодо будівництва даного заводу".

 

Полігон

В Івано-Франківській області діє 32 сміттєзвалища і лише 8 паспортизовані. Більшість із цих полігонів ТПВ вже вичерпали свій ресурс або на грані закриття.

 

В Косові та Надвірній сміттєзвалища закриті, в Калуші - переповнене і потребує будівництва другої черги, а коломийське приймає лише місцеве сміття, хоч ресурс полігону вже також майже вичерпані.

 

На івано-франківському полігоні ТПВ у с.Рибне ситуація також не з кращих: об'єми сміття, яке приймає цей полігон зростають в прогресії.

 

Полігон ТПВ у с.Рибне почав працювати з 1992 року. Загальна територія полігону - 20,8 га, але робоча, на якій проводять захоронення сміття, займає тільки 13,5 га. За 25 років на сміттєзвалищі накопичилося 8,5 млн. куб. метрів сміття, а резервна потужність становить 3,2 млн. куб.м.

 

 

У 2015 році начальник комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз заявив, що з такими темпами захоронення сміття полігону вистачить років на п‘ять, але «життя» сміттєзвалища можна продовжити, якщо побудувати сміттєсортувальну лінію, щоб хоч до 40% усіх відходів, які надходять на полігон, можна було переробляти.

 

"У такому стані, як зараз знаходиться полігон, і з тим навантаженням, як сюди звозять сміття з усієї області, термін його експлуатації буде складати 5-6 років. Тобто якщо ми і надалі будемо звозити таку велику кількість сміття, трамбувати і захоронювати, тут вже незабаром просто не вистачатиме територій", – у жовтні 2015 року наголосив Юрій Мороз.

 

Івано-франківська влада дещо недоговорює. Журналісти «ФІРТКИ» проаналізували офіційні дані з різних джерел і зробили свій висновок щодо ситуації на полігоні ТПВ у с.Рибне.

 

Маніпуляції з цифрами

Аналізуючи дані документів «Екологічний паспорт Івано-Франківської області» за 2005-2016 роки з офіційного сайту Міністерства екології та природних ресурсів України, кількість захороненого сміття на полігоні у с.Рібне в рази більша.

 

 

До 2006 року сміттєзвалище прийняло 4,9 млн. м.куб. або 912 тис. тонн сміття, а це в середньому 73,1 тис.тонн щорічно. Щоправда, цей об'єм вкладається у норми проектної документації полігону ТПВ в с.Рибне.

 

Наприкінці 2016 року сміттєзвалище було заповнено відходами, вага яких становила 2,05 мільйонів тонн. В об'ємі це 11,14 мільйонів м.куб., а не 8,5 млн. м.куб., як зазначає керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз. Лише в період 2008-2010 років на полігон завезли понад 550 тис.тонн сміття. З 2011 року темпи захоронення сміття зросли в рази: біля 85 тис.тонн щорічно.

Варто зазначити, що лише з 2015 року на сміттєзвалищі в с.Рибне встановлені ваги. Від того часу облік завезеного сміття ведеться в тонах. Проте накопичення відходів на самому полігоні ТПВ визначається в метрах кубічних. Для цього використовується коефіцієнт щільності у обсягах вивезення та захоронення ТПВ. Згідно даних Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), такий коефіцієнт для полігону ТПВ у с.Рибне має становити 5,68.

 

Керівництво Івано-Франківська відверто маніпулює цифрами, не лише використовуючи некоректний коефіцієнт щільності, а іноді й занижуючи річні показники захороненого сміття на полігоні. Дивно й те, що у 2012 році полігон прийняв 97 тис.тонн сміття, 2014 – 87,6 тис.тонн та 2016 – 86,3 тис.тонн, а у 2015 році КП «Полігон ТПВ» вказує, що лише 77,3 тис.тонн сміття було захоронено на сміттєзвалищі.

 

«Сміттєзвалище в с.Рибне пропрацює ще років два-три. Там наповненість 85%. Вже зараз готують нову площадку на 10 га. Сама ж біогазова установка запрацює протягом року і це покращить ситуацію на діючому полігоні ТПВ: зменшиться ризик самозагорання, сміття почне просідати. Щодо цифр в документах та звітах, то їх завжди «малювали» майже однакові з року в рік. Загалом мерія зараз контролює ситуацію. Скоро буде сміттєсортувальна лінія, яка дасть можливість якісно відсортовувати сміття, 20% відходів не буде потрапляти на полігон. Щодо сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу, то цей процес довгий. Скоро не побудують», - прокоментував ситуацію заступник начальника управління екології та природних ресурсів Андрій Пліхтяк.

 

«Якщо у вас є інформація, що полігон закінчується то нехай вони дають таку інформацію. А я вам говорю, що до 2027 року полігон буде захоронювати на тій стадії який він зараз є», - прокоментував журналістам «Курс» керівник КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз.

 

Варто зазначити, що на полігон ТПВ у с.Рибне завозять сміття не лише із м.Івано-Франківська, а також із Тисменицького, Надвірнянського, Богородчанського та Яремчанского районів.

Сміттєсортувальна лінія, фільтратопровід та біогазова установка

Упродовж останніх десяти років з проблемою сортування і переробки твердих побутових відходів місто, та й загалом область, стикається не вперше. Проте все лишається на рівні обіцянок.

 

Нагадаємо, директор КП «Полігон ТПВ» Юрій Мороз у жовтні 2015 року стверджував, що обладнання сортувальної лінії для сміття дозволить переробляти до 40% усіх відходів, які надходять на полігон. Проте екологи стверджують, що немає змісту вкладати кошти ( це біля 5 млн.грн.) у сміттєсортувальну лінію, бо сміттєзвалище у найближчий час потрібно буде консервувати.

 

Проте у червні 2017 року щодо сортувальної лінії Юрій Мороз висловився вже неоднозначно: "Це - європейський тендер, але не ми його проводимо – проводить департамент. Наскільки я знаю, до 20-го числа розглядаються тендерні пропозиції , потім комп‘ютер назначить число торгів. Значить, кошти є виділені на рахунку в департаменті. Це буде не просто сортувальна лінія, це буде сортувально-подрібнюючий комплекс. На рахунок будівництва заводу... Зараз ви знаєте, що був підписаний меморандум між міським головою міста Івано-Франківська та Коломиї, Надвірної, Калуша і губернатором про єдину програму «Поводження з твердими побутовими відходами». Ми звернулися від комунального підприємства «Полігон ТПВ» до прем‘єр-міністра Гройсмана і міністра оборони Полторака, так як землі, на яких знаходиться зараз полігон і на яких планується будівництво заводу, – це землі Міністерства оборони, а у Франківську ним керує Військовий держлісгосп. На скільки я знаю, в області цю програму координує Микола Іванович Вітенко".

 

Майбутня ділянка для заводу, за словами Юрія Мороза, також визначена:

"Вже, якби, намітили ділянку – 10,5 гектарів, це близько до полігону і вона, якби, по логістиці найкраща, бо ближче від траси, лінія електропередач проходить і ще ми звернули увагу, що там старі ліси – ліси більше 120-ти років. Ця деревина вже не представляє цінності як деревина для промисловості... Ну, десь до кінця літа ми мали би документи по землі...".

 

Але майбутнє для Юрія Мороза вимальовується чітко: "В перспективі би мало бути: всі сміттєзвалища закриті і рекультивовані, як тільки буде побудований цей завод. І вся область мала би возити сміття".

 

Загалом у Івано-Франківську щорічно лише біля 3,2% або 13,1 м.куб. сміття збирається роздільним методом. Все інше (біля 420 тис. м.куб.) потрапляє на полігон, де його сортують роми, які поселилися на сміттєзвалищі. Фактично будування сортувальної лінії для сміття може вирішити лише легалізацію цього бізнесу, але ж ніяк не зменшить навантаження на полігон ТПВ.

 

Не нова ідея і спорудження стаціонарного фільтратопроводу, який обіцяли збудувати ще в липні 2013-го за 5,3 млн.грн., але наразі вартість такого будівництва становить біля 8,2 млн.грн.

 

Єдиним позитивним кроком є запуск біогазової установки з виробництва електроенергії, яку встановила в травні 2017 року на сміттєзвалище у с.Рибне фірма «Clear Energy», що перемогла у відкритому інвестиційному конкурсі.

 

Біогазова установка стала важливим елементом програми поводження з твердими побутовими відходами, створення якої ініціював міський голова Руслан Марцінків.

 

Епілог

Біогазова установка, фільтраційний трубопровід та сміттєсортувальна лінія на короткий час відтермінують сміттєву катастрофу на полігоні ТПВ у с.Рибне. Без будівництва сміттєпереробного чи сміттєспалювального заводу проблему зі сміттям в м.Івано-Франківськ та й в області в цілому не вирішити.

 

Вигідніше заробляти просто на захороненні сміття. Лише у 2016 році КП «Полігон ТПВ» за послуги захоронення твердих побутових відходів отримало 4,33 млн.грн., і це при тому, що Івано-Франківська міська влада витрачає майже 2 млн.грн. на утримання сміттєзвалища. Проте вартість за вивіз та захоронення ТПВ щороку зростає.

 

Даний матеріал підготовлений за підтримки Інституту Масової Інформації, Freedom House та Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія.

 

Автор: Євген Гапич


18.06.2017 Євген Гапич 3641 0
Коментарі (0)

07.12.2021
Тетяна Дармограй

Враховуючи нові виклики, зумовлені пандемією COVID-19, актуальним запитанням наразі є стан та перспективи туристичної індустрії. Щоб отримати відповідь, Фіртка вирішила підбити підсумки туристичної галузі на Івано-Франківщині та проаналізувати напрямки, які матимуть попит у 2022 році.

454
06.12.2021
Уляна Мокринчук

Магія залаштунків сцени, актор - професія чи захоплення, а може діагноз? Хто вони молоді "служителі театру", які вони в повсякденному житті. Фіртка зазирнула у світ мистецтва та спробувала знайти відповіді на ці питання.

1857
01.12.2021
Сергій Білий

В міру глобального потепління зими в нашому регіоні все менше радують снігопадами та морозами. Тепла безсніжна зима – колись прикрий виняток – сьогодні поступово перетворюється радше на загальне правило. І якщо, скажімо, для міських комунальних служб такі метаморфози – в радість, то для туристів – це справжній жах... Фіртка знає, що робити пересічному туристу, якщо зима є не лише безсніжною, але й теплою.

1158
26.11.2021
Ігор Марковський

Окрім партійних тем Фіртка також обговорила скандал навколо зриву операції по захопленню вагнерівців, як впливає ситуація на білорусько-польському кордоні на Україну та чого очікувати місцевим громадам від бюджету 2022 року.

1974
22.11.2021
Уляна Мокринчук

Фіртка підготувала ТОП-10 місць, де можна не лише поплавати в басейні, чи спуститись на лижах, а ще й помилуватися водоспадом, напитись справжньої мінеральної води, а також створити керамічний виріб своїми руками.  

2650
19.11.2021
Сергій Білий

Україна – яка вона? Таке питання поставив собі Іван Марк – хлопець з нині окупованого українського селища Чорнухине, що на Луганщині.  Для того, щоб дізнатися відповідь, чоловік пройшов пішки всю нашу країну від крайньої точки на сході до її кордонів на заході. Заходив і до Івано-Франківська, де з ним вдалося поспілкуватись кореспонденту Фіртки.

4658

Для народжених в СРСР дитсадок зазвичай асоціюється з ненависною манною кашею з грудочками, киселем, компотом з потрощених міллю сухофруктів, злою вихователькою і навіть, жахливо подумати, фізичними покараннями. Жах? Найгірше в тому, що мало кому пощастил

171

Є страви просто смачні. Їх можна їсти щодня, але вони залишаться просто смачними. А є страви, які у своїй смачності несуть затишок. На світі є три основних види страв - буденні, святкові та родинні.

603

Для тих, хто з якихось причин не може наважитись на спорт, боїться почати чи лише почав, хочу сказати, що ніколи не пізно бути на старті!  

883

Доля фільму «Дім Gucci» така ж карколомна, як його сюжет. Він відображає життя своїх головних героїв, які не завжди знали, чи вони у цей момент на верхів’ї ними ж майстерно створеної хвилі, чи їх випадково винесло на гребіть цунамі? Ясність наставала у процесі падіння. Але, як би низько ці люди не падали, вони рефлексивно підводилися і знову дряпалися на гору.

2008
23.11.2021

Для хорошої роботи мозку потрібно правильно харчуватися, а саме – регулярно вживати продукти, які живлять мозок всіма необхідними речовинами. 

2108
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

7784
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

16708
03.12.2021

Релігійні діячі звернули увагу Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на потребу розробки державної сімейної політики та затвердження відповідної державної програми з необхідним бюджетним фінансуванням.

870
19.10.2021

Понад 200 учасників із 12 парафій Івано-Франківської Архієпархії відвідали обласний з'їзд спільнот "Українська Молодь - Христові", який відбувся у суботу 16 жовтня, на парафії Введення в Храм Пресвятої Богородиці, що в с. Боднарів Боднарівського деканату. Цьогоріч подія присвячена 88-річниці від дня заснування спільноти.

6363
17.10.2021

Церква у Новій Липівці – це реставрована дерев’яна німецька кірха, яку збудували у 1904 році. До 1939 року тут жили німці у тодішньому присілку Сітауеріка.  

7863 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

8165
10.11.2021

Палац культури імені Гната Хоткевича у Львові, як і район, у якому він розташований, переживає період змін і оновлення. З 2018 року тут почалась ревіталізація та пошук нової концепції культурного центру.  Палац, що побудували спільнокоштом майже 100

3677
03.12.2021

У Берліні, на подвір'ї Міноборони ФРН, пройшла традиційна військова церемонія Großen Zapfenstreich – з посади канцлерки Німеччини після 16 років роботи йде Ангела Меркель. 

775
02.12.2021

Відповідний законопроєкт вніс на розгляд Верховної Ради Володимир Зеленський, про що він повідомив сьогодні у щорічному посланні до депутатів та українського народу.

917
16.11.2021

Відповідне рішення ухвалив 15 листопада з’їзд політсили.

2941
11.11.2021

Кабінет Міністрів України затвердив склад Комісії з проведення незалежної оцінки ефективності діяльності Національного агентства з питань запобігання корупції.  

3542