Сіре без відтінків. Принагідні думки

 

1

Коли Антін Мухарський запропонував мені взяти участь у його проекті «Жлобологія», я сприйняв це у форматі приколу. Тема жлобів в Україні як тема повітря. Жлоби є, вони усюди, казати-писати про них все одно що констатувати: «Життя складна річ». Або щось таке ж банальне й необов’язкове.

Проте сама книжка про жлобів вийшла діставучою. Повернувшись з Криму, знову переглянув її. Картинки сильніші за тексти. Нагромадження кольорових і чорно-білих жлобських морд діє згідно закону Гегеля – кількість стрибкоподібно переходить у якість. Морди, морди, морди… А тут ще прочитав новину про клуб «Альбатрос». Згадав, як тішився, дивлячись на ковзання каное озерним дзеркалом. Мовляв, ще щось лишилось непровінційне у цьому місті, яке на очах деградує і провалюється в сіре жлобське небуття.

Дарма тішився.

Якщо так піде, то невдовзі міське озеро обсядуть ресторани і кафешки. Завсідники яких прогулюватимуть своїх самиць на катамаранах. І байдарки з каное їм не заважатимуть. А ще, не дай Боже, втнуть на березі якийсь баштовий готель і все остаточно спаскудять.

Думаю, що з такими тенденціями до середини століття Івано-Франківськ остаточно зійде на пси. Перетвориться на залюднене місце з ознаками та атрибутами населеного жлобами пункту.

Крапка.

 

2

Це нашестя грибів невипадкове. Вже писав про нього, але воно й далі мене непокоїть. Гриби – істоти містичні, занесені в наш світ з глибин Всесвіту. Всі земні істоти люблять Сонце, а гриби від нього ховаються. Певно, їхня рідна планета була вкрита дощовими хмарами.

Що провіщає нам грибна орда? Якісь зміни, напевне. Які саме, побачимо.

Згадав один свій давній текст про цих істот. Написав його у 2007 році. Тепер не зайве його процитувати:

 

Можливі інші загрози, про які ми навіть не підозрюємо. Мандруючи теплими лісами, я наштовхнувся на божевільного грибника, сповненого оригінальними пророцтвами. Він пророкував погибель місту від отруйних грибів. В його видіннях якісь неможливі гриби оточували Франківськ своїм ризомним мереживом, гриби-мутанти випускали у повітря трильйони отруйних спор, інші мутанти приманювали посполитих запахами, причакловували знаками на капелюшках і доводили до кататонії, катарсису, коматозу і ще чогось страшнішого на «к».

Попри всю фантастичність цих передбачень, Грибний Пророк був надзвичайно переконливим. «Сатана діє через гриби, бо вони його діти!» -- узагальнював він свої спостереження. За роки лісового промислу йому траплялися гриби, що світяться «мертвенним світлом», величезні сині мухомори (Amanita muscaria monstеrіa), здатні вбивати тварин і людей на відстані кількох метрів, диявольські стрибучі поганки і зовсім вже неймовірні представники грибного племені, про яких він не наважився мені розповісти. Тільки натяками дав зрозуміти, що через ці гриби-чудовиська до світу просотуються всі складові очікуваного Антихриста.

Вже вдома, наснажений цими пророцтвами, я знову перечитав статтю В.Топорова «Гриби» в енциклопедії «Міфи народів світу». Як не дивно, інформація від поважного науковця тільки підтвердила повідомлення Грибного Пророка. Особливо зацікавив мене кетський міф про війну чоловічих і жіночих грибів. «Якщо гриби можуть воювати між собою, -- подумав я, -- то чому вони не можуть воювати з людьми, знищувати міста і виводити в світ Антихриста?». А найбільше мені сподобався заключний пасаж статті Топорова. Він написав: «Більша частина міфологічної інформації про гриби залишається досі непроявленою».

Отже, панове, будьмо обережні. Адже -- хто його зна? -- раптом, приносячи з лісу кошик з грибами, ви приносите місту його загибель…


21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

564
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

563 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

1964
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1274
12.06.2025
Тетяна Дармограй

У першому півріччі 2025 року мобілізацію на Івано-Франківщині проводили з використанням нових електронних систем та оновлених процедур. Які зміни в мобілізації діють та що ще планують удосконалити, розповідає Фіртка.

6984
10.06.2025
Павло Мінка

Калуш зіткнувся з енергетичною та екологічною кризою — мільйонні збитки та виснаження підземних вод загрожують питному водопостачанню міста.  

1907

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

340

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

274

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

871

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

981
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

871
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

640
08.06.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

1701
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

538
13.06.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3584
07.06.2025

Восьмого та дев'ятого червня християни відзначатимуть свято Трійці.  

3748
01.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

7330
20.06.2025

Генеральний директор-художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру імені Івана Франка Ростислав Держипільський розповів про трансформацію глядацької аудиторії за роки його керівництва.  

3621
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

393
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

807
16.06.2025

Більше довіряють Президенту мешканці Заходу — серед них 73% довіряють Володимиру Зеленському проти 61-63% в інших регіонах.  

1061
15.06.2025

На думку прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска, протистояння між Ізраїлем та Іраном переростає в повномасштабну війну в регіоні.  

447