
Аграрії Івано-Франківщини вже зібрали зернові та зернобобові культури на 80% площ.
За інформацією управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, агрометеорологічні умови другої декади вересня були сприятливими для завершення вегетації пізніх сільськогосподарських культур та початкової вегетації посіяних, пише Фіртка з посиланням на ГУ.
Зокрема, кукурудзу на зерно обмолочено з чверті площ - 10,4 тис. га за середньої урожайності 64 ц/га. В посівах культури спостерігається міграція гусениць стеблового кукурудзяного метелика до нижньої частини стебла. Подекуди рослини уражені летючою та пухирчастою сажками, а в Галицькому районі помітили фузаріоз качанів. У засіках лише третина вирощеної гречки: з 400 гектарів, урожайність 12,5 ц/га.
Сільгоспвиробники розпочали обмолот сої, перші показники врожайності - 25,4 ц/га. Це дещо вище торішнього показника. Зросли й площі під цією культурою -- з 25,8 до 28 тис. га. Якщо цьогорічні погодні умови були дещо згубними для ранніх зернових, то для цієї культури -- сприятливими. Хоч у посівах помітне збільшення ураження рослин та бобів аскохітозом, септоріозом.
Обмолотили половину із посіяного соняшнику: з 13,8 тис. га за врожайності 24,6 ц/га. До речі, площі під цією олійною культурою у 2018-му скоротилися на 7,9 тис. га (24,3%). Очевидно, далися взнаки протести громадськості проти авіаобробок посівів, які відбувалися на Прикарпатті два попередні роки.
Область - густонаселена, орендовані поля - часто впритул до сіл. Тож люди виходили на пікети щоразу, як тільки бачили гвинтокрил у небі. І хоч останніми роками аграрії роблять акцент на вирощуванні сортів та гібридів соняшнику із коротшим терміном дозрівання, дощі внесли свої корективи.
На незібраних площах пізніх посівів поширилися біла та сіра гнилі. Агропідприємства поспішно проводили наземну хімобробку полів, щоб зберегти вирощене. Агроформування розпочали копати цукровий буряк. З 1,1 тис. га цьогоріч очікується зібрати майже 70 тис. т солодких коренеплодів. Картоплі за врожайності 181,6 ц/га накопано понад мільйон тонн. Площі під цією культурою не зменшуються, хоч збут шкутильгає.
Повсюдно можна зустріти продавців із мішками бульби, а попиту особливого не спостерігається. Немає відповідних умов для зберігання вирощеного.
Звичні погреби та ями в землі годяться хіба для одноосібних господарств. Та й то втрати великі.