Що корисно знати вимушеним українським переселенцям?

Мільйони українців через російську агресію вимушено покидають власні домівки. Війна спричинена росією перетворила наших громадян на вимушених переселенців. Від них щодня отримуємо сотні звернень, в силу можливостей надаємо всім консультації. 

В мережі зараз багато інформації, яка систематизується.

Народний депутат Ігор Фріс спільно з Елена Кибенко  зібрали та актуалізували інформацію для вимушених переселенців та біженців. 

Користуйтесь.

Що таке тимчасовий захист?

Після воєн на Балканах у 1990-х у Євросоюзі ухвалили Директиву про тимчасовий захист 2001/55/EC. Її розробили для ситуацій масового напливу біженців на територію ЄС.

Ідея цього механізму - не допустити перевантаження систем надання притулку, які не здатні швидко обробити сотні тисяч або мільйони заявок.

У Єврокомісії прогнозують, залежно від різних сценаріїв, від 2,5 до 6,5 мільйонів переміщених українців, які шукатимуть захисту в ЄС.

Детальніше про Директиву можна прочитати у пояснювальній записці до проєкту щодо України ТУТ. 

Четвертого  березня 2022 року Радою ЄС ухвалено рішення про активацію дії Директиви для українців (COUNCIL IMPLEMENTING DECISION (EU) 2022/382 of 4 March 2022 establishing the existence of a mass influx of displaced persons from Ukraine within the meaning of Article 5 of Directive 2001/55/EC, and having the effect of introducing temporary protection). Текст рішення щодо імплементації ТУТ.

Який статус мають українці, які покидають Україну через війну?

З 2017 року українцям не потрібна віза для в'їзду в Шенгенську зону. При перетині кордону вам не потрібно одразу визначати свій статус.

Далі ви маєте три можливості:

1) залишатися у статусі туриста (90 календарних днів з дати в'їзду, ви повністю самостійно забезпечуєте своє перебування, не маєте права працювати);

2) подати документи на отримання статусу біженця (події в Україні є безумовною підставою для отримання такого статусу незалежно від місця проживання в Україні); процедура отримання статусу є тривалою – може займати більше пів року;

3) отримати тимчасовий захист за Директивою (статус надається одразу без тривалих формальностей строком на один рік, якщо ситуація не покращиться, то дію автоматично пролонгують на пів року і далі – до трьох років; якщо ситуація покращиться раніше, до спливу одного року, захист може бути припинено).

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Чи потрібно одразу просити статус біженця?

Ні, не потрібно. Доцільно скористатися тимчасовим захистом за Директивою.

Чим відрізняється статус біженця від статусу переміщеної особи?

Перетнувши кордон, жителі України мають право подати заявку на притулок (отримання статусу біженця). І поки її розглядатимуть, їм доведеться залишатися у тій країні, де вони її подали, - Польщі, Словаччині, Угорщині чи Румунії. На визнання статусу біженця можна чекати багато місяців.

Натомість статус тимчасового захисту українці, які рятуються від війни, отримують автоматично після перетину кордону. Після цього вони можуть їхати у ту країну ЄС, де їм буде зручніше знайти місце проживання. Наприклад, де у них живуть родичі чи знайомі. І вони й надалі матимуть право подати заявку на притулок.

Хто має право на тимчасовий захист?

Тимчасовий захист поширюється передусім на три категорії осіб:

1) це громадяни України, які проживали на її території станом на 24 лютого та змушені були залишити свої домівки через вторгнення російських військ;

2) люди, які мають політичний притулок в Україні;

3) члени сімей перших двох категорій. Ідеться передусім про чоловіка/дружину (включно з фактичними шлюбними відносинами, щоправда, якщо їх визнає держава-член ЄС, до якої в'їжджають) та неповнолітніх дітей. Також це можуть бути інші близькі родичі, якщо вони проживали разом і були залежними від людини з перших двох категорій.

читайте також: Медичний Центр святого Луки продовжує надавати безкоштовні послуги (ФОТО)

Держави ЄС зможуть надати або тимчасовий захист ЄС, або ж аналогічний статус за своїм національним законодавством, громадянам третіх країн, які мали в Україні посвідку на постійне проживання, але не можуть повернутися на батьківщину, бо це не буде безпечним.

Рішенням Ради ЄС не передбачено тимчасовий захист для громадян третіх країн, які не мали посвідки на постійне проживання в Україні, і їхня батьківщина є безпечною країною.

Передусім ідеться про іноземних студентів. У Єврокомісії їм обіцяють посприяти в поверненні додому. Але держави ЄС можуть і їм надати тимчасовий захист.

Рада ЄС рекомендувала надати тимчасовий захист і людям, котрі виїхали з України незадовго до 24 лютого, рятуючись від можливої війни або ж якщо вони були у відпустці чи відрядженні в Євросоюзі. Але це теж на розсуд національної влади.

Які права надає тимчасовий захист?

Крім можливості перебувати на території ЄС протягом часу дії директиви, тимчасовий захист надає і низку інших прав людям з України, які втекли від війни.

Це право на проживання, доступ до ринку праці та житла, соціальна та медична допомога, освіта. Під доступом до роботи розуміють не лише можливість працювати, але також і займатися підприємництвом, і відвідувати курси підвищення кваліфікації чи здобуття нової професії. А діти, які прибули без батьків або інших родичів, отримують право на опікуна та доступ до шкільної освіти.

Ці права прив'язані не до всього ЄС, а до конкретної держави. Для того, щоб ними користуватися, треба звернутися по дозвіл на проживання до органів влади, які займаються питаннями тимчасового захисту. В різних державах це можуть бути різні установи. Там біженцям повинні видати документ, який зрозумілою їм мовою пояснюватиме їхніх статус і права.

Це набір мінімальних стандартів. Якщо ж якась держава Євросоюзу надає більшу та ширшу підтримку, то це лише вітається.

Чи потрібний біометричний паспорт для виїзду?

Українці з біометричними закордонними паспортами зможуть в'їхати до ЄС без проблем. Якщо такого паспорта немає потрібний хоч якийсь документ - внутрішній паспорт, прострочений закордонний паспорт або ж свідоцтво про народження для дітей. Тоді прикордонникам буде простіше встановити особу.

Єврокомісія ухвалила методичні рекомендації прикордонникам країн ЄС, які межують з Україною. Вони повинні полегшити перетин кордону українськими біженцями. Для цього прикордонникам рекомендують послабити контроль. Повноцінну перевірку слід проводити лише якщо існують сумніви в ідентифікації особи або ж є підстави вважати, що людина може нести загрозу, наприклад, терористичну.

читайте також: "На Лівому березі - спокійніше": історія дівчини з Прикарпаття про ситуацію у столиці

Скільки валюти можна провозити?

Скасовано на період воєнного стану вимогу щодо надання громадянами при переміщенні валютних цінностей за межі України підтвердних документів банків, а саме про зняття готівки з власних рахунків та придбання банківських металів.

Раніше відповідні документи фізособи мали надавати при переміщенні валютних цінностей (готівкової української та іноземної валюти, банківських металів) вартістю більше ніж 10 тис. євро (в еквіваленті).

Водночас вимога декларування валютних цінностей вартістю більше ніж 10 тис. євро (в еквіваленті) залишається чинною.

До речі, з 8 березня Національний банк поступово послаблює та уточнює перелік обмежень на валютному ринку, що були запроваджені для забезпечення надійного та стабільного функціонування фінансової системи країни у зв'язку із введенням воєнного стану.

Чи можна провозити тварин? 

Кожна країна має свої правила, але всі вони є приблизно однаковими, особливо для держав-членів ЄС. Кабмін опублікував такі умови для перетину кордону з Польщею:

Для вивезення тварини за кордон діють такі правила:

- тварина ідентифікована за допомогою мікрочипа;

- тварина вакцинована від сказу (щеплення діє);

- тварина має актуальний результат серологічного тесту визначення антитіл до збудника сказу;

- тварина має дійсний паспорт Європейського зразка або сертифікат про стан здоров'я, що видається ветеринарними установами Держпродспоживслужби.

Однак якщо ви не виконали одну або кілька вимог – у вас все одно буде можливість провезти свого улюбленця. Якщо ви можете вказати адресу проживання цієї тварини в Польщі, ви повинні мати заповнену декларацію (заявку), її можна знайти на сайті Кабміну. Далі інформація про місця перебування передається відповідному повітовому (районному) ветеринарному лікарю та вже він проводить всі необхідні заходи. Якщо ви не можете вказати адресу майбутнього перебування вихованця, ви також повинні мати заповнену заявку та ветлікар проведе всі необхідні маніпуляції відразу після перетину кордону.

Інші види тварин (гризуни, кролики, земноводні, рептилії, безхребетні, декоративні водні тварини) тимчасово звільняються від дозволу Головного ветеринарного лікаря Республіки Польщі.

Чи можуть мене звільнити з роботи в Україні якщо я виїхав за кордон?

Багато людей переживають, що втратять роботу у випадку евакуації за кордон. Держпраці рекомендує роботодавцям розглянути можливість надання відпустки таким працівникам або можливість встановлення для них дистанційного/надомного режиму роботи.

Роботодавець не має права примусово відправити у відпустку власним коштом чи звільнити працівника у разі відсутності на робочому місці під час воєнного стану. Втім, можна звільнити працівників у разі скорочення штату. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


13.03.2022 Ігор Фріс 14447
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

854
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1890 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

858
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2784
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1907
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3128

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

679

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

860

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1277

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1873
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

578
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

778
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1245
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1016
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

762
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1018
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7652
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

954
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3722
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

863
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1449
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1217 1