«Сервіс-авто»: Платити чи не платити?

 

/data/blog/64699/9caf37dc230702fb5f8457e48d19e428.jpg

 

Женя був настільки жадібним, що, коли йому приснилося, що він вечеряє у ресторані, він якомога швидше прокинувся, щоб не платити.

 

«Платити чи не платити?». Саме таким майже шекспірівським запитання ось уже який рік задаються івано-франківські водії, коли, припаркувавшись в центральній частині обласного центру Прикарпаття, бачать неохайного вигляду людину в кольоровій камізельці, котра з проникливим аж в самісіньку душу поглядом прохає тебе оплатити стоянку: «дасть, не дасть».

Ти знаєш закон – «немає паркоматів немає грошей», ти не знаєш – на що підуть твої гроші, але в основному тобі байдуже і ти даєш тих кілька гривень та спокійно йдеш по справам.

Так платити чи ні, скільки і кому саме? Будемо розбиратись разом.

 

 

Давай знайомитись

Паркуванням в Івано-Франківську займається комунальне підприємство "Технічний центр «Сервіс-Авто», яке створене ще далекого 1996 року. З 2011 року директором підприємства є Строїч Андрій Петрович. В структурі "Сервіс-Авто діють майданчики для паркування та автостоянки. Налічується 28 майданчиків для паркування загальною площею 7737,2 м кв. на яких розташовано 547 місць для паркування, чотири цілодобових стоянки та одна автогаражна стоянка по вул. Тролейбусній площею 0,52 га .

Також свого часу «Сервіс-Авто» без відома та дозволу міської влади уклало договір з ТзОВ «Івано-Франківське обласне підприємство автобусних станцій» про надання послуг з паркування автобусів по вул. Привокзальна, 1. Зараз там, замість стоянки легкових автомобілів, працює і процвітає «нелегальний автовокзал».

На майданчиках для паркування діє тариф в розмірі 3,00 грн.. Місячний абонемент на в’їзд та паркування в історико-архітектурній частині міста вартістю 250,00 грн; 10,00 грн. – тариф за одне автомісце за добу для легкової автомашини; 15,00 грн. – тариф за одне автомісце за добу для мікроавтобусів та інших малотоннажних автомобілів; 215 грн. – місячний тариф за автомісце стоянки легкової автомашини; 320 грн. – місячний тариф за одне автомісце стоянки мікроавтобусів та інших малотоннажних автомобілів. На автогаражній стоянці діє місячний тариф в 45,00 грн.

 

 

«А нам все рівно»

В Івано-Франківську вже давно і дуже голосно говорять про паркування транспорту та сумніви, що плату за цю послугу в Івано-Франківську беруть законно і що гроші йдуть в бюджет міста.

Цікавість зрозуміла – гроші, які збирає «Сервіс-Авто». Спершу водії обурювалися. Потім підприємство звинувачували у тому, що воно занижує показники наповнюваності парковок. А коли 1 січня 2012 року набули чинності пункти 14 і 16 постанови Кабміну від 3 грудня 2009 року №1342 «Про затвердження правил паркування транспортних засобів», які передбачала встановлення паркоматів, брати плату за паркування в Івано-Франківську взагалі вважали порушенням закону.

Півроку підприємство не працювало. Але потім міська влада пішла іншим шляхом: 6 вересня 2012 року "з метою виконання плану надходжень зі збору за місця для паркування транспортних засобів" в місті, депутати рішенням сесії Івано-Франківської міської ради зобов'язали «Сервіс-Авто» відновити роботу паркувальних майданчиків, зокрема шляхом укладання цивільно-правових договорів, в тому числі агентських договорів із продажу паркувальних талонів із суб'єктами господарської діяльності.

Таку ситуацію керівник КП «Сервіс-Авто» Андрій Строїч називає цілком законною і обгрунтовує її рішенням сесії Івано-Франківської міської ради.

Щодо коштів, то директор КП стверджує, що підприємці забирають певний відсоток, решта коштів йде у бюджет міста.

«У згаданій постанові Кабміну передбачено, що оплата за послуги з паркування може справлятися двома шляхами - або готівкою через паркомати, або у безготівковій формі шляхом продажу паркувальних талонів. В Івано-Франківську реалізовано саме другий варіант. Із підприємцями у нас заключений договір. Суб'єктом господарювання є «Сервіс Авто». Ми маємо агентські договори на продаж паркувальних талонів. Податковий агент ми, а вони виконують тільки одну функцію і отримують за це певний відсоток. Є відповідне рішення сесії, згідно якого нас зобов'язали відновити роботу шляхом заключення агентських договорів», - пояснює директор КП "Сервіс-Авто" Андрій Строїч.

 

Проте, багатьом зовсім не зрозуміло - для чого створювати «прокладку» між платником за послугу та бюджетом? Чому паркувальник не може бути працівником комунального підприємства «Сервіс-Авто», а мусить працювати у приватного підприємця? Яку таку технічно "важку" функцію-послугу для КП «Сервіс-Авто», яку саме підприємство виконувати "не в силі", надають підприємці?

Відповідь мабуть проста і вона повинна була щонайменше зацікавити прокуратуру.

І вже у серпні 2014 року таки зацікавила. Подумавши, вона встановила, що всі платні майданчики для паркування в Івано-Франківську  функціонують з грубим порушенням вимог нормативно-правових актів.

Так, всупереч постанові Кабінету Міністрів, на жодному паркувальному майданчику не встановлені паркомати чи в’їздні-виїздні термінали. Тому, кошти за послуги за користування майданчиками стягуються незаконно.

Окрім цього, прокуратура з’ясувала, що на більшості паркувальних майданчиків не виділено місць для інвалідів, які повинні складати 10% від їх загальної площі.

За результатами перевірки, прокуратурою Івано-Франківська було внесено подання міському голові з вимогою усунути виявлені порушення та притягнути до відповідальності посадових осіб департаменту комунального господарства, транспорту і зв’язку та комунального підприємства «Сервіс-Авто».

Реакції з боку міської влади «нуль»…

Ми звернулися з інформаційним запитом до КП "Технічний центр "Сервіс-Авто" щодо кількісних показників діяльності підприємства. Виявилося, що підприємство має майже мільйонний борг перед бюджетами, а саме:

-- борг по ПДВ - 510,4 тис. грн.,

-- по земельному податку - 105,6 тис. грн.,

-- по збору за місця паркування - 194,6 тис. грн.,

-- ЄСВ - 151,3 тис. грн.

 

 

А проста арифметика говорить про те, що за добу з кожного парковочного місця в 2014 році надходить до міського бюджету лише 3 грн. 15 коп. (505,7 тисяч гривень надходжень ділимо на 325 днів (11 звітних місяців поточного року) і на 491 платне парковочне місце). При тому, вартість паркування становить 3 гривні за годину.

При очевидності того, що інколи з ранку до вечора на парковках практично немає жодного вільного місця, така сума виглядає щонайменше дивною. Навіть якщо припустити, що якась частина водіїв ігнорує паркувальників, прості розрахунки показують, що в бюджет мало б поступати щонайменше втричі-вчерверо більше.

В які "закрома" осідає левова частина грошей за паркування можна лише здогадуватися. До слова, пів-року тому міськрада вже була готова проголосувати за скасування плати за паркування, рішення, кажуть пройшло навіть через профільний комітет напередодні, але за ніч до сесії "щось сталося". І фракція, яка володіє монопольною владою в міськраді "передумала" і голосів не дала. Злі язики кажуть, що в останню ніч потрібним людям "заїхала" додаткова валіза "документів". І, розглянувши їх "за (традиційним) чаєм", рішення про відміну плати за паркування було скасоване.

 

 

Фініта ля комедія?

З часу приходу до влади в Івано-Франківську «Свободи» та їх ставленика Андрія Строїча «Сервіс-Авто» стало значно більше заробляти. Так у 2011 році підприємство принесло чистого доходу до міського бюджету 511 тис. гривень, у 2012 - 269 тис. гривень, у 2013 році - 526 тисяч. При цьому у 2011 році загальна сума податків склала 641 тис. гривень, у 2012 - 456 тис. гривень, у 2013 - 706 тис. гривень.

Але, незважаючи навіть на недостатню для міста кількість місць для паркування, робота підприємства стала збитковою. Основними причинами збитковості називають брак коштів на облаштування майданчиків для паркування, встановлення паркоматів, відсутність норм, щодо відповідальності за несплату збору за паркування, користуючись якою, водії не оплачують вартість послуг з паркування.

Чи не тому ще в жовтні керівник "Сервіс-авто" Андрій Строїч написав заяву на звільнення? Коментувати, чому саме пішов на такий крок, він відмовився. Так само без коментарів залишив й кілька інших наших запитань. Порадив звернутися на підприємство. Мовляв, кожного року там працює балансова комісія і всі документи в порядку. Ну, ми так і зробимо, а наразі обов'язки керівника виконуватиме його заступник, а долю підприємства вирішуватиме міська влада.

За словами міського голови Віктора Анушкевичуса, на сьогоднішній день підприємство працює в штатному режимі.

«Наразі ми маємо питання – що робити із підприємством? Чи будемо його розформовувати, чи трансформовувати, перерозприділяти його функції?… Але таке підприємство безсумнівно потрібно, - каже очільник міста. – У всіх країнах Європи є паркомати, спеціальні парковочні місця, немає хаосу. Відповідно - всі чемно платять за стоянку і всі гроші йдуть до міського бюджету. Таке має відбуватися і в нашому місті».

Що стосується паркоматів, то Віктор Анушкевичус скаржиться на «часи Януковича», коли лише декілька фірм, наближених до «сім’ї», мали право продавати паркомати «за космічними цінами».

«Я думаю зараз варто було б провести тендер і піти шляхом пошуку інвестора, тоді щось може і вийти, - переконаний міський голова. – Щодо звернення прокуратури. Знаєте – це питання дуже дискусійне. Законно, незаконно. Ні я, ні ви, ні прокуратура не має права казати, що законно, а що ні. Це може бути підозра про незаконні дії. А встановлює законність лише суд».

 

 

Далі буде?

«Платні паркування потрібні не для того, щоб заробляти гроші, а для того, щоб впорядковувати наповненість автомобілів в центрі міста». Саме так любив завжди повторювати директор «Сервіс-Авто» Андрій Строїч.

Наразі вже точно відомо, що впорядковувати наповненість в центрі Івано-Франківська буде не він, а доля комунального підприємства вирішуватиметься у найближчі місяці.

Попри те, увесь цей час лише тобі, шановний водій, треба буде відповісти лише на одне запитання: «Платити чи не платити?».

 

Ростислав Ковтун

 

 

 

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

В серпні минулого року "Фіртка" досліджувала питання "схем руху коштів за паркування автомобілів"

Схема. Куди йдуть гроші за паркування в Івано-Франківську? (фото)

Попри збільшення заборгованості, депутати Івано-Франківської міськради прикривають КП «Сервіс-Авто»

Директор „Сервіс-Авто” жаліється на неприбутковість підприємства

В Івано-Франківську паркувальники "виживають" за рахунок бюджетних коштів

В Івано-Франківську нарешті придумали, як обмежити в'їзд на центральну площу міста

 


Коментарі (1)

Славко Атаманюк 2014.12.21, 21:46
А біля Бастіону з боку Новгородської навіть в неділю збирають гроші за паркування,не видаючи ніяких чеків,на моє запитання чому так дядько в жовтій куртці відповів,що це приватна територія,я попросив якісь рішення або документи,тоді він відступив і почав виправдовуватись,мовляв він мене не може заставити оплатити,нехай я сам вирішую платити чи ні... Ось такі порядки в Івано-Франківську. Здається це або слабість місцевої влади,або щось інше
30.09.2020

Христина Самуляк – мама двох маленьких дітей та успішна підприємиця. Жінка - кандидат у депутати до Івано-Франківської міської ради від політичної партії "Голос".

710 3
28.09.2020
Марія Лутчин

Наша історія про подружжя лікарів Уляни та Віталія, яке 12 років чекало на свою Даринку.

14951 2
25.09.2020

Максим Корнієнко очолив Івано-Франківський молодіжний осередок політичної партії «Голос».

1985
24.09.2020
Олена Британська

Однією з найуспішніших територіальних громад на Прикарпатті є Брошнів-Осадська. Розповідаємо про її перші кроки та отримані здобутки за три роки. 

3504
17.09.2020

В Україні 5 вересня офіційно стартував виборчий процес з проведення місцевих виборів, що заплановані на 25 жовтня. Сьогодні політичні сили проводять конференції, на яких відкривають імена людей, які представлятимуть їх на місцях. Фіртка дізналася ім'я людини, яка в Івано-Франківську буде номером один у списку політичної сили "Голос".

3397 1
02.09.2020
Люся Грибик

Високо у горах, на полонинах Карпат, впродовж століть народжується легендарна гуцульська коров’яча бриндза.

3577

Кілька слів про сьогоднішню соціологію від "Рейтингу". Іноді достатньо співставити два-три факти, щоб картковий будинок розвалився.

3883

Через масштаби стихії на Західній Україні парламентський екологічний комітет за моєї ініціативи створив робочу групу, яка напрацює стратегію протипаводкових заходів.

2695 1

Під час волонтерства, медики міста неодноразово скаржились мені, зосібна, на несправедливість розподілу надбавок міської влади для медиків лікувальних установ, які знаходяться на передовій боротьби з коронавірусом. Щоб хоч якось підстрахувати медиків ви

7075

Нещодавно на Фіртці започаткував свій блог Олег Саїк, де описав, що місцеві сайти державних установ, які потенційно мали б приваблювати інвесторів, у ганебному стані.

6460
23.09.2020

Якщо ви захочете приготувати на десерт щось швидке і смачне, то цей сливовий пиріг саме те, що ви шукали. А бонусом - ще й історія про нього. Кажуть, що газета The New York Times декілька років поспіль на численні прохання американських домогоспода

928
02.09.2020

На Івано-Франківщині створять громадську спілку «Дорога смаку Прикарпаття». Вона об’єднає виробників традиційних локальних продуктів, заклади харчування, розміщення та інших операторів туристичного ринку області у мережу гастрономічних

2078
26.08.2020

Що відчуває людина, коли востаннє замовляє їжу перед стратою за злочин, який вона скоїла, а, можливо, й ні?

3527 1
08.09.2020

Статую Матері Божої з Меджугор’я освятили в першу неділю вересня у с. Вільхівка Перегінського деканату.

1385
18.08.2020

Студія "Арт Відео" продовжує створювати серію мультфільмів, що допомагають в цікавій і доступній формі розповісти дітям про головні свята в церковному календарі.

2316
12.08.2020

Учасники зустрічі ділилися думками, як Церква має жити й діяти в сучасних умовах посткоронавірусного світу.

2329
05.08.2020

Вперше, починаючи з 1897 року, Свідки Єгови відмовилися від проведення своїх масових богослужінь на стадіонах та в  орендованих приміщеннях.

2857 1
25.09.2020

Незабаром у кінопрокат вийде документальний фільм "Весільний спадок". Він озвучений українською — переклад накладений поверх оригінальної мови акторів, пише Фіртка з посиланням на Планета Кіно. Весільний спадок - це повнометражний документальний ф

572
03.09.2020

3 вересня, біля Івано-Франківської ОДА відбулась пресконференція, ініційована представниками індустрії надання послуг закладів громадського харчування.

3205
02.09.2020

Як повідомляла Фіртка 1 вересня правоохоронці затримали 34-річного мешканця Тисмениці, який займався систематичним збутом вогнепальної зброї.  

3743
01.09.2020

За наступні півтора року дорожники планують  відремонтувати та впорядкувати всі дороги державного значення в області.

2234
31.08.2020

Під час пленарного засідання депутати планують розглянути ряд питань.

1608