Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

Розлучення батьків — це стресова подія, яка має різний вплив на дітей залежно від їхнього віку, емоційної зрілості та сімейної ситуації.

Кандидатка психологічних наук, доцентка ПНУ, дитяча та підліткова психологиня Вероніка Шкраб'юк розповіла журналістці Фіртки, що діти будь-якого віку відчувають зміну сімейного укладу, але їхні емоційні реакції та способи подолання цієї кризи суттєво відрізняються.

"Діти раннього віку не розуміють причин розлучення, але відчувають емоційну напругу у сім'ї.

Негативний вплив розлучення на малюків проявляється через погіршення умов соціального розвитку та зменшення уваги і турботи з боку значущих дорослих.

Діти молодшого шкільного віку можуть зіткнутися з проблемами у навчанні та поведінці. Часто це пов’язано з тим, що діти сприймають розлучення як втрату стабільності та захищеності", — зазначає фахівчиня.

Вероніка Шкраб'юк додає, найбільше від розлучення батьків страждають підлітки. Попри те, що вони вже мають здатність аналізувати ситуацію, вплив цієї події вважається максимально несприятливим.

"Підлітки нерідко намагаються будь-яким способом зберегти батьківський шлюб. Процес розлучення викликає у дітей цілу палітру емоцій.

Однією з найбільш поширених реакцій є смуток, адже діти сприймають це як втрату звичного життя та сімейного укладу. Також вони можуть відчувати тривогу через невизначеність майбутнього".

"Особливо молодші діти можуть відчувати почуття провини, думаючи, що розлучення сталося через їхню поведінку", — зауважує Вероніка Шкраб'юк.

Важливо, щоб батьки не дозволяли дитині відчувати себе винною та пояснювали їй, що вона не має жодного стосунку до цієї ситуації.

Крім цього, діти можуть відчувати гнів та роздратування, які спрямовані на одного або обох батьків.

"Деякі діти стикаються з почуттям самотності та покинутості, особливо якщо один із батьків віддаляється або менше приділяє їм уваги.

Попри всі ці негативні емоції, діти часто зберігають надію на примирення батьків", — підкреслює психологиня. 

Підтримання контакту з обома батьками — ключовий елемент емоційної стабільності дитини. Вероніка Шкраб'юк наголошує, що спілкування з тим із батьків, хто більше не живе з дитиною, має бути регулярним і стабільним.

"Це можуть бути зустрічі, телефонні дзвінки, відеозв’язок або спільне проведення часу у вихідні дні.

Дитині важливо відчувати, що обидва батьки її люблять і хочуть залишатися частиною її життя",— пояснює фахівчиня.

Також важливо уникати конфліктів між батьками у присутності дитини. Якщо дитина стає посередником у суперечках або змушена вибирати між батьками, це лише погіршує її емоційний стан.

"Діти почуваються впевненіше та безпечніше, коли бачать, що батьки демонструють взаємну повагу", — наголошує Вероніка Шкраб'юк.

Розлучення — це випробування не лише для батьків, а й для дітей, каже фахівчиня.

"Однак злагоджена підтримка та спільна робота дорослих можуть допомогти дитині подолати цей непростий етап із мінімальними втратами для її емоційного здоров’я".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


14.12.2024 Тетяна Сорока 329
Коментарі ()

21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

232
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1355
12.12.2024
Діана Струк

Про навчальний процес, наукові досягнення, мобілізацію, обсерваторію на горі Піп Іван та перейменування університету Фіртка поспілкувалася з в. о. ректора Прикарпатського національного університету, професором Ігорем Цепендою.

2459 3
06.12.2024
Вікторія Косович

Станіслав Дейна добровольцем пішов на фронт у 2022 році. Захисник отримав поранення на Запорізькому напрямку та вже понад рік проходить лікування в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

3590
04.12.2024
Олег Головенський

У США, як справжня інформаційна бомба, «вибухнув» Звіт конгресового «Спеціального підкомітету з пандемії коронавірусу». 

2914
02.12.2024
Тетяна Сорока

Про атмосферу у Верховній Раді, творення законів, що змінюють правила гри для бізнесу, для розвитку локальних ініціатив, про майбутні вибори та терміни служби у війську, народний депутат розповів журналістці Фіртки.  

2125

Чому на прапорах європейських країн переважають синій, білий та червоний кольори та які ж вони - кольори китайської Серединної держави.  

587

В період російської агресії  ми згадуємо про свою ідентичність  звертаючись до своїх коренів та традицій. От і на Різдво все частіше можна побачити  в оселях не тільки ялинку, але і дідух – традиційну українську  різдвяну прикрасу.  

439

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

1612

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

1773
19.12.2024

Святкові застілля часто спокушають нас великою кількістю смачних страв, але переїдання може зіпсувати як настрій, так і самопочуття.  

259
16.12.2024

У листопаді цього року приріст споживчих цін до попереднього місяця на 1,4–2,5% зафіксували у всіх регіонах України.  

479
12.12.2024

Сніданок – це основа вашого дня. Саме від першого прийому їжі залежить рівень енергії, концентрація та настрій. Але не кожен сніданок справді працює на вас.  

776
18.12.2024

Митрополит Володимир проголосив два відпустові храми з нагоди Ювілейного 2025 року Божого.  

4944
15.12.2024

Христове Різдво — джерело перемоги над різними страхами. Особливо сьогодні, коли вирує в Україні війна з московитами, лунають часто тривоги та щодня є звістки про загибель українців.  

337
10.12.2024

Кардинал Микола Бичок отримав титул кардинала-пресвітера Святої Софії.

852
07.12.2024

Перша святиня у селі була зведена далекого 1852 року. Споруда згоріла у роки І світової війни. Але попри складні часи прикарпатці взялись на її місці відновлювати храм. І нова церква була зведена 1924 року.  

10099
18.12.2024

У суботу, 21 грудня 2024 року, в приміщенні Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери відбудеться благодійний захід "Традиції Різдва в часі боротьби".  

477
18.12.2024

Президент України зазначив, що в України поки немає сил відвоювати окупований Крим та частину Донбасу, які Росія "фізично" контролює.

230
16.12.2024

В українському інформаційному просторі останніми місяцями з'являються повідомлення про можливі вибори в умовах воєнного стану.  

349
13.12.2024

Литва є одним із найбільших прибічників й адвокатів України на міжнародній арені.

378
11.12.2024

В Україні продовжують цифровізацію послуг для чинних і колишніх військовослужбовців та їхніх рідних.  

696