Роман Ткач: Президент повинен, як у них кажуть, «відповісти за базар» і подати позов про розірвання газових угод з Росією

 

 

 Народний депутат України Роман Ткач вдповів на запитання кореспондента "Фіртки" щодо можливої здачі Росії української газо-транспортної системи та наслідків таких дій влади.

 

Романе Володимировичу, куди зараз рухається Україна? Бо суспільство дезорієнтоване – декларуємо рух в Європу, але що відбувається насправді?

 

Пряму відповідь ми можемо отримати вже після 19 грудня – як себе поведе президент, яким буде подальший вектор нашого руху? Якщо пріоритетом є Європа, то на скільки глибокою буде співпраця, інтеграція, визнання і прийняття європейських стандартів демократії.

Як всі заявляють, 19 грудня парафування угоди про асоціацію з ЄС відбудеться, але подальші дії?

А от наступні кроки, ратифікація… І тут Європа каже, що буде непоступливою – «демократія понад усе» і вже з цього розуміння наступні кроки. Той тиск зовнішній на президента на скільки він буде сильний чи помірний, щоб він: а) не «перелякався» і не побіг до Росії, б) щоб він «перелякався, але трошки». Бо вже всі зрозуміли, що на нашого президента тиснути – політично я маю на увазі, - неможливо. Тут включається їхнє «донецьке»: «Що??? Ви на мене наїхали?» і все робиться з точністю до навпаки від очікуваного і рацонального.

Я з багатьма говорив з політиками, з депутатами – з табору регіоналів: «Для  чого ви це робите з Юлею? Поясніть логіку, політичну логіку, людську…» Всі знизують плечима. Ясно, що вони мають свою думку про Тимошенко, зрозуміло, що  ніхто не досконалий, але мова про інше – цей цинізм, ця зверхність і майже неадекватність… - немає пояснення.

 

 

Зараз в ЗМІ є інформація про те, що трубу Росії вже віддали чи пообіцяли, на скільки відповідає дійсності на вашу думку, чи за вашою інформацією,таке припущення?

 

Інформація, яка просочується з Кабінету міністрів дозована і розмита. Ніхто не знає, що відбувається насправді – дуже вузьке коло посвячених. Врешті-решт навіть Микола Мартиненко, мій колега, голова комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу не знає деталей. Але всі говорять, що є принципові домовленості про віддачу труби в концесію…

 

 

Але цікавим є те, що Тимошенко засудили через те, що вона заключила невигідну для України газову угоду без відповідного рішення уряду. А якщо зараз все відбувається кулуарно, тобто знов уряд не голосував за повноваження переговорщиків, то чи не потрапить колись Азаров в становище Тимошенко?

 

Цілком ймовірно…

Коли немає публічної  інформації, то все можливе. Тоді виникають здогадки. Скажімо, в першому читанні Верховна Рада проголосувала Законопроект за яким Україна, підписавши Європейську енергетичну хартію, зобов’язалася розділити питання видобутку, зберігання, транспортування, торгівлі газом. І ми ніби то рухаємося в до європейських стандартів в газовій сфері. Але ці кроки, - виокремлення газотранспортної системи в окрему структуру, -  є також необхідними, якщо влада захоче саме трубу віддати в управління Росії. І от ми ніби з одного боку рухаємося в Європу… Але кінцеву мету цих кроків  ми не розуміємо. Публічної інформації немає жодної…

 

 

Тобто може бути, що кулуарно з Росією вже про все домовлено, а ми всі довідаємося про результати в день підписання угод, як це мало місце з Харківськими угодами?

 

Безперечно. От подивімося на ситуацію з точки зору Росії – для чого їм зменшувати ціну на газ для України? Яка мета? «Дружба», в лапках, - закінчилася. Стоїть тільки питання голого цинічного прагматизму. Вони можуть зменшити ціну тільки по білоруському варіанту. І коли росіяни починають говорити про зменшення ціни, то я розумію інше – «щось заберуть»!

 

 

А як факт здачі ГТС сприйме суспільство? Чи може це, якщо станеться, стати поштовхом для якихось масових виступів проти влади?

 

Є різні соціологічні дані, але їх суть зводиться до одного: суспільно-політичні питання не є зараз пріоритетними. На питання: чи готові ви до масових протестів задля відстоювання ваших політичних чи загально-суспільних прав, ствердно відповідають кілька відсотків респондентів. От коли питання стосується порушення владою ваших особистих приватних інтересів, то от тут починається спротив. Це засвідчили виступи афганців і чорнобильців, зокрема.

Але є і інше розуміння, яке треба враховувати. От події в Росії – чи хтось вірив, що там вийде з протестами 60 чи 100 тисяч людей? Хто ще кілька днів міг подумати, що в Москві може вийти стільки людей? Тому передбачити все неможливо. Хоча зараз я скептично ставлюся до можливості масового спротиву через здачу труби, бо «труба не моя». Але от коли ціна за газ, за комунальні послуги зросте в результаті – от тоді…

 

 

Але люди можуть ще й позитивно сприйняти, бо їм пояснять, що ми вам не піднімаємо ціни на газ завдяки віддачі ГТС Росії…

  

 Питання в тому, що зараз ціни і так високі. А їх виборці – в містах. І вони чекають обіцяного зниження цін. Але ніхто не знизить. Питання стоїть чи не піднімати. Якщо зараз не піднімуть, то через три місяці – обов’язково. Питання ше в тому на скільки глибоко пообіцяла Москва знизити ціну на газ. Я особисто, Роман Ткач, в цьому питанні категоричний – я би ніколи з Росією не домовлявся щодо ціни на газ.

Я переконаний, що в Україні для населення вистачить газу власного видобутку. А решті – починаючи від Фірташа і закінчуючи Ахмєтовим – ВПЕРЕД! Ось вам адреса «Газпрому» і їдьте домовляйтеся! Ну чому мої інтереси як громадянина України повинні залежати від того, за якою ціною буде отримувати газ Фірташ для своїх хімічних підприємств? Чому проблеми металургійних підприємств Ахмєтова і Тарути повинні зачіпати мої власні інтереси? Чому пенсіонер зі своєї нещасної пенсії повинен платити десять чи двадцять гривень за газ для фірташевого «Сумихімпрому» чи іншого?

Держава мала би чітко провести аудит – скільки ми газу добуваємо, кому цей газ і за якими цінами віддається. І друге важливе питання – крок за кроком впроваджувати енергоощодні технології, зменшувати «газову залежність», - ну скільки можна говорити про солому, листя, гілля, торф, якими можна заміщати газ? В результаті – ноль… Хоча є приклади, добрі приклади. Той самий Микола Круць і «Івано-Франківськцемент». Це просто як приклад, коли є газда. Такі приклади є. Але це повинна була б бути державна поітика…

 

 

Але існуючий договір з Росією передбачає за невибраний газ платити ще більше як за спожитий! То виходить, що державі якраз не вигідно економити газ? Такий договір заключив минулий уряд…

 

Ну тоді пора вже президентові, як кажуть у них в Донецьку, «відповідати за базар»! Бо три-чотири місяці тому він говорив, що якщо Росія не погодиться змінити несправедливу газову угоду, то ми підемо в Європейський Стокгольмський суд. І що зроблено для того «походу» в суд? Росія каже, що не піде на зміну газової угоди Тимошенко. Ну то питання до президента – які кроки зроблено для того, щоб подати позов про незгоду, чи про розірвання договору, який заключили Тимошенко і Путін?  


13.12.2011 2167 4
Коментарі (4)

читач 2011.12.13, 15:00
Мудро сказав! ...Я особисто, Роман Ткач, в цьому питанні категоричний – я би ніколи з Росією не домовлявся щодо ціни на газ. Я переконаний, що в Україні для населення вистачить газу власного видобутку. А решті – починаючи від Фірташа і закінчуючи Ахмєтовим – ВПЕРЕД! Ось вам адреса «Газпрому» і їдьте домовляйтеся! Ну чому мої інтереси як громадянина України повинні залежати від того, за якою ціною буде отримувати газ Фірташ для своїх хімічних підприємств? Чому проблеми металургійних підприємств Ахмєтова і Тарути повинні зачіпати мої власні інтереси? Чому пенсіонер зі своєї нещасної пенсії повинен платити десять чи двадцять гривень за газ для фірташевого «Сумихімпрому» чи іншого?
свідомий читач 2011.12.13, 16:43
лише патякати вміє. Прихована тушка і фішка Яцика
Gfdrec 2011.12.13, 16:54
Ткач серед всіх франківських депутатів найрезультативніший щодо написання законів і найпорядніший як людина.
Вітер 2011.12.14, 12:52
Повністю підтримую Читача!
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1878
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1817
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1814
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5350 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2112 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1476

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

681

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

738

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

930

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

967
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1716
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3632
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10212
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26085
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10138 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7676
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

858
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1360
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

346
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1233
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

830
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1038