Роман Ткач: Президент повинен, як у них кажуть, «відповісти за базар» і подати позов про розірвання газових угод з Росією

 

 

 Народний депутат України Роман Ткач вдповів на запитання кореспондента "Фіртки" щодо можливої здачі Росії української газо-транспортної системи та наслідків таких дій влади.

 

Романе Володимировичу, куди зараз рухається Україна? Бо суспільство дезорієнтоване – декларуємо рух в Європу, але що відбувається насправді?

 

Пряму відповідь ми можемо отримати вже після 19 грудня – як себе поведе президент, яким буде подальший вектор нашого руху? Якщо пріоритетом є Європа, то на скільки глибокою буде співпраця, інтеграція, визнання і прийняття європейських стандартів демократії.

Як всі заявляють, 19 грудня парафування угоди про асоціацію з ЄС відбудеться, але подальші дії?

А от наступні кроки, ратифікація… І тут Європа каже, що буде непоступливою – «демократія понад усе» і вже з цього розуміння наступні кроки. Той тиск зовнішній на президента на скільки він буде сильний чи помірний, щоб він: а) не «перелякався» і не побіг до Росії, б) щоб він «перелякався, але трошки». Бо вже всі зрозуміли, що на нашого президента тиснути – політично я маю на увазі, - неможливо. Тут включається їхнє «донецьке»: «Що??? Ви на мене наїхали?» і все робиться з точністю до навпаки від очікуваного і рацонального.

Я з багатьма говорив з політиками, з депутатами – з табору регіоналів: «Для  чого ви це робите з Юлею? Поясніть логіку, політичну логіку, людську…» Всі знизують плечима. Ясно, що вони мають свою думку про Тимошенко, зрозуміло, що  ніхто не досконалий, але мова про інше – цей цинізм, ця зверхність і майже неадекватність… - немає пояснення.

 

 

Зараз в ЗМІ є інформація про те, що трубу Росії вже віддали чи пообіцяли, на скільки відповідає дійсності на вашу думку, чи за вашою інформацією,таке припущення?

 

Інформація, яка просочується з Кабінету міністрів дозована і розмита. Ніхто не знає, що відбувається насправді – дуже вузьке коло посвячених. Врешті-решт навіть Микола Мартиненко, мій колега, голова комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу не знає деталей. Але всі говорять, що є принципові домовленості про віддачу труби в концесію…

 

 

Але цікавим є те, що Тимошенко засудили через те, що вона заключила невигідну для України газову угоду без відповідного рішення уряду. А якщо зараз все відбувається кулуарно, тобто знов уряд не голосував за повноваження переговорщиків, то чи не потрапить колись Азаров в становище Тимошенко?

 

Цілком ймовірно…

Коли немає публічної  інформації, то все можливе. Тоді виникають здогадки. Скажімо, в першому читанні Верховна Рада проголосувала Законопроект за яким Україна, підписавши Європейську енергетичну хартію, зобов’язалася розділити питання видобутку, зберігання, транспортування, торгівлі газом. І ми ніби то рухаємося в до європейських стандартів в газовій сфері. Але ці кроки, - виокремлення газотранспортної системи в окрему структуру, -  є також необхідними, якщо влада захоче саме трубу віддати в управління Росії. І от ми ніби з одного боку рухаємося в Європу… Але кінцеву мету цих кроків  ми не розуміємо. Публічної інформації немає жодної…

 

 

Тобто може бути, що кулуарно з Росією вже про все домовлено, а ми всі довідаємося про результати в день підписання угод, як це мало місце з Харківськими угодами?

 

Безперечно. От подивімося на ситуацію з точки зору Росії – для чого їм зменшувати ціну на газ для України? Яка мета? «Дружба», в лапках, - закінчилася. Стоїть тільки питання голого цинічного прагматизму. Вони можуть зменшити ціну тільки по білоруському варіанту. І коли росіяни починають говорити про зменшення ціни, то я розумію інше – «щось заберуть»!

 

 

А як факт здачі ГТС сприйме суспільство? Чи може це, якщо станеться, стати поштовхом для якихось масових виступів проти влади?

 

Є різні соціологічні дані, але їх суть зводиться до одного: суспільно-політичні питання не є зараз пріоритетними. На питання: чи готові ви до масових протестів задля відстоювання ваших політичних чи загально-суспільних прав, ствердно відповідають кілька відсотків респондентів. От коли питання стосується порушення владою ваших особистих приватних інтересів, то от тут починається спротив. Це засвідчили виступи афганців і чорнобильців, зокрема.

Але є і інше розуміння, яке треба враховувати. От події в Росії – чи хтось вірив, що там вийде з протестами 60 чи 100 тисяч людей? Хто ще кілька днів міг подумати, що в Москві може вийти стільки людей? Тому передбачити все неможливо. Хоча зараз я скептично ставлюся до можливості масового спротиву через здачу труби, бо «труба не моя». Але от коли ціна за газ, за комунальні послуги зросте в результаті – от тоді…

 

 

Але люди можуть ще й позитивно сприйняти, бо їм пояснять, що ми вам не піднімаємо ціни на газ завдяки віддачі ГТС Росії…

  

 Питання в тому, що зараз ціни і так високі. А їх виборці – в містах. І вони чекають обіцяного зниження цін. Але ніхто не знизить. Питання стоїть чи не піднімати. Якщо зараз не піднімуть, то через три місяці – обов’язково. Питання ше в тому на скільки глибоко пообіцяла Москва знизити ціну на газ. Я особисто, Роман Ткач, в цьому питанні категоричний – я би ніколи з Росією не домовлявся щодо ціни на газ.

Я переконаний, що в Україні для населення вистачить газу власного видобутку. А решті – починаючи від Фірташа і закінчуючи Ахмєтовим – ВПЕРЕД! Ось вам адреса «Газпрому» і їдьте домовляйтеся! Ну чому мої інтереси як громадянина України повинні залежати від того, за якою ціною буде отримувати газ Фірташ для своїх хімічних підприємств? Чому проблеми металургійних підприємств Ахмєтова і Тарути повинні зачіпати мої власні інтереси? Чому пенсіонер зі своєї нещасної пенсії повинен платити десять чи двадцять гривень за газ для фірташевого «Сумихімпрому» чи іншого?

Держава мала би чітко провести аудит – скільки ми газу добуваємо, кому цей газ і за якими цінами віддається. І друге важливе питання – крок за кроком впроваджувати енергоощодні технології, зменшувати «газову залежність», - ну скільки можна говорити про солому, листя, гілля, торф, якими можна заміщати газ? В результаті – ноль… Хоча є приклади, добрі приклади. Той самий Микола Круць і «Івано-Франківськцемент». Це просто як приклад, коли є газда. Такі приклади є. Але це повинна була б бути державна поітика…

 

 

Але існуючий договір з Росією передбачає за невибраний газ платити ще більше як за спожитий! То виходить, що державі якраз не вигідно економити газ? Такий договір заключив минулий уряд…

 

Ну тоді пора вже президентові, як кажуть у них в Донецьку, «відповідати за базар»! Бо три-чотири місяці тому він говорив, що якщо Росія не погодиться змінити несправедливу газову угоду, то ми підемо в Європейський Стокгольмський суд. І що зроблено для того «походу» в суд? Росія каже, що не піде на зміну газової угоди Тимошенко. Ну то питання до президента – які кроки зроблено для того, щоб подати позов про незгоду, чи про розірвання договору, який заключили Тимошенко і Путін?  


13.12.2011 2264 4
Коментарі (4)

читач 2011.12.13, 15:00
Мудро сказав! ...Я особисто, Роман Ткач, в цьому питанні категоричний – я би ніколи з Росією не домовлявся щодо ціни на газ. Я переконаний, що в Україні для населення вистачить газу власного видобутку. А решті – починаючи від Фірташа і закінчуючи Ахмєтовим – ВПЕРЕД! Ось вам адреса «Газпрому» і їдьте домовляйтеся! Ну чому мої інтереси як громадянина України повинні залежати від того, за якою ціною буде отримувати газ Фірташ для своїх хімічних підприємств? Чому проблеми металургійних підприємств Ахмєтова і Тарути повинні зачіпати мої власні інтереси? Чому пенсіонер зі своєї нещасної пенсії повинен платити десять чи двадцять гривень за газ для фірташевого «Сумихімпрому» чи іншого?
свідомий читач 2011.12.13, 16:43
лише патякати вміє. Прихована тушка і фішка Яцика
Gfdrec 2011.12.13, 16:54
Ткач серед всіх франківських депутатів найрезультативніший щодо написання законів і найпорядніший як людина.
Вітер 2011.12.14, 12:52
Повністю підтримую Читача!
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

694
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

747
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1561
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2182
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4164 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3167

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

170

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

397

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

341

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

811
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

581
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

628
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

912
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1015
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

633
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6212
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1701
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31718 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1478
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

716 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

672