Ринок праці у травні: до повноцінного відновлення ще далеко

Говорити про повноцінне відновлення ринку праці зарано. Кількість вакансій набагато нижча, порівнюючи з довоєнним рівнем. Компанії, оптимізуючи витрати, скорочують бонуси та зменшують розмір заробітних плат.

Попит на роботу відчутно перевищує пропозицію. Бізнес озвучує стримано оптимістичні прогнози стосовно строків відновлення обсягів комерційної діяльності до довоєнного рівня. Велика частка (39,8%) компаній взагалі не в змозі спрогнозувати можливість відновлення до довоєнного рівня чи не впевнена, що компанія не зможе відновитися взагалі. 

Аналітики кадрового порталу grc.ua підготували огляд ринку праці в Україні в травні, пише Фіртка.

Найбільш затребуваними в травні були спеціалісти сфери продажів. Вакансії для цих фахівців складають 19,6% від усіх актуальних в травні. Однак їх частка зменшилася, порівнюючи з довоєнним періодом. Наприклад, у січні 2022 р. кожна четверта вакансія (25,1%) серед усіх, опублікованих на сайті grc.ua, була для спеціалістів з продажу. У лютому їх частка складала 24,2%.

Другими за затребуваністю у травні є спеціалісти сфери ІТ, інтернет та телеком. Частка вакансій для ІТ-шників в травні складає 15,6% від усіх актуальних, і вона поступово збільшується протягом останніх місяців. Отже твердження про те, що ІТ-галузь постраждала від війни чи не найменше, має вираження у кількості вакансій та позитивній динаміці їх протягом трьох місяців.

Найбільше пропозицій роботи опубліковано також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (10% від усіх актуальних), у транспорті та логістиці (8,1%), для робітничого персоналу (6,4%), у сфері маркетинг, реклама та PR (5,6%). Затребувані також медики та фармацевти (частка вакансій для них складає 5,1% від усіх опублікованих пропозицій роботи у травні), спеціалісти будівельної галузі (4,7%), працівники у виробництво та сільське господарство (4,2%), та фахівці бухгалтерського та управлінського обліку (3,7%).

Перелік затребуваних спеціалістів майже не змінився протягом трьох місяців війни. Виключенням є фахівці будівельної галузі. Україна вже відновлює пошкоджену інфраструктуру, дороги, будинки, тому кількість вакансій для будівельників, інженерів, архітекторів збільшилася.

Перелік найзатребуваніших фахівців майже не змінний залежно від регіону. Проте є деякі відмінності. Наприклад, у Києві, який сьогодні є беззаперечним лідером по кількості вакансій та рівню середньої зарплати, у топ-10 затребуваних фахівців не потрапили медики та фармацевти, будівельники та робітничий персонал. З іншого боку в Києві трохи більше вакансій, порівнюючи із загальноукраїнською статистикою, для працівників медіа, адміністративного персоналу та представників вищого менеджменту.

Найважче зараз знайти роботу страхувальникам, юристам, освітянам, спеціалістам сфер автомобільного бізнесу, безпеки, закупівель, працівникам сфери HoReCa та спортивних клубів, фітнесу та салонів краси. Для цих спеціалістів у травні найменше вакансій.

Дедалі відбувається зміна структури ринку праці по регіонам. За даними міністерства економіки, станом на першу половину травня в західні регіони України релокувалося 510 підприємств. Вже більше 300 компаній відновили діяльність на новому місці, ще 50 готові запрацювати після переїзду найближчим часом. Проте не зважаючи на збільшення робочих місць в західних регіонах за рахунок релокованих підприємств, лідером за кількістю відкритих вакансій залишається Київ. В травні частка пропозицій роботи у столиці складає 35,8% від актуальних в усій країні вакансій. Київ почав відновлення ділової активності, бізнес повертається до роботи, збільшення столичних вакансій почалося в квітні. У травні Київ займає вже впевнену лідерську позицію, адже і по кількості вакансій, і по рівню заробітної плати він має відчутну різницю від інших регіонів.

Серед регіонів з найбільшою кількістю пропозицій роботи в травні визначені Львівська область (17,1% від усіх актуальних), Дніпропетровська область (8,5%), Одеська область (3,4%), Івано-Франківська область (2,9%), Черкаська область (2,9%). 

У переліку регіонів з найменшою кількістю відкритих вакансій у травні Сумська область, Волинська, Чернігівська, Запорізька, Миколаївська, Київська та Хмельницька області, а також Донецька, Луганська та Херсонська області.

В умовах кризи на ринку праці попит на роботу завжди перевищує пропозицію, а пошукачі потерпають найбільше. Українці зараз перебувають в активному пошуку роботи чи підробітку. Щотижня зростає кількість реєстрацій, пошукачі оновлюють свої резюме, активно відгукуються на вакансії. За останній тиждень на сайті  grc.ua на 55% збільшилася кількість нових реєстрацій та на 33% зросла кількість відгуків на вакансії. Українцям потрібна робота та вони готові знижувати свої зарплаті апетити, аби цю роботу отримати.

На всіх бажаючих знайти роботу пропозицій роботи не вистачає. Державна служба зайнятості публікує дані, що рівень конкуренції на одне робоче місце в середньому складає 12 осіб. Експертно-аналітичний центр кадрового порталу grc.ua підрахував конкуренцію по регіонам України та з’ясував, що найвища конкуренція зараз у Харківській області – в середньому 19 кандидатів на одну вакансію. У Запорізькій області 17 спеціалістів на 1 робоче місце. В Одеській області показник конкуренції складає майже 14 кандидатів на посаду, у Київській – 13,4, у Сумській області – 11,1. Цікавим є той факт, що в Києві не найвища конкуренція. На одне робоче місце в середньому претендує 9,5 осіб.

Найменша конкуренція у Львівській області, де на одне робоче місце в середньому претендує 1-2 кандидата. З низькою конкуренцією зустрічаються також пошукачі Закарпатської області, Черівецької, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської, Кіровоградської, Черкаської, Хмельницької та Житомирської областей. Отже, бачимо, що найменша конкуренція на Заході України. Тут в середньому від одного до чотирьох претендентів на посаду.

Українські компанії озвучують, що в умовах війни одним з головних завдань для них є утримання та підтримка діючих працівників. Проте аналітика сайту grc.ua демонструє те, що більшість з тих підприємств та організацій, що працюють, не мають змоги платити співробітникам заробітні плати на довоєнному рівні. Новим працівникам, яких наймають компанії, пропонують зарплати теж нижчі, аніж це було до війни.

Середня заробітна плата у відкритих вакансіях у квітні була на 10% нижча, порівнюючи з довоєнним рівнем. У травні у більшості професійних сфер триває зниження заробітних плат. Найменші зарплати пропонують у сфері безпека (9 200 грн), туризм, готелі, ресторани (9 500 грн), початок кар’єри, студенти (10 300 грн), видобуток сировини (в середньому 11 000 грн), спеціалістам сфери інсталяція та сервіс (12 600 грн), банки, інвестиції, лізинг (13 100 грн).

Майже в усіх професійних сферах прослідковується зниження середньої заробітної плати. За виключенням кількох професійних сфер, падіння медіанної зарплати у травні склало від 9% до 58%.

Найбільше зарплати знизилися у сфері видобуток сировини (-58%), інсталяція та сервіс (-56%), безпека (-49%). Відчутне зниження зарплат у відкритих вакансіях в травні, порівнюючи з квітнем, відбулося також для спеціалістів без досвіду роботи та студентів (-56%), робітничого персоналу (-46%), фахівців сфери консультування (-46%), будівництва та нерухомості (-44%), працівників сфери туризм, готелі, ресторани (-32%). Не обійшло зниження зарплат також працівників транспортної сфери та логістики (-27%), адміністративний персонал (-21%), сферу продажів (-20%), банківських працівників (-17%), а також спеціалістів сфери мистецтво, розваги, мас-медіа (-9%).

Справедливим буде зазначити сфери, в яких зарплати або утрималися на тому ж рівні, що і в попередньому місяці, або трохи підвищилися. У сфері автомобільного бізнесу, не зважаючи на те, що падіння зарплат з початку війни відбулося більше ніж на 50%, у травні середня зарплата у відкритих вакансіях дещо підвищилася з 11 000 грн (у квітні) до 14 500 грн (у травні).

У сфері виробництво та сільське господарство середня зарплата зросла з 13 300 грн (у квітні) до 16 600 грн (у травні). Медики та фармацевти входять до найбільш затребуваних спеціалістів, проте рівень зарплат для них не надто високий. Щоправда, у травні середня заробітна плата у відкритих вакансіях для них підвищилася з 14 900 грн (у квітні) до 18 200 грн (у травні).

Позитивна динаміка середньої зарплати спостерігається у сфері бухгалтерія, управлінський облік, фінанси підприємства, цим фахівцям у травні пропонують 19 800 грн, на відміну від квітня, коли пропонували в середньому 17 500 грн. Підвищилися середні зарплати у відкритих вакансіях для HR-ів (з 15 000 грн у квітні до 29 700 грн у травні), у сфері маркетинг, реклама та PR (з 26 600 грн у квітні до 30 800 грн у травні). Відчутно збільшилися пропоновані зарплати для директорів та керівників (з 63 200 грн у квітні до 86 100 грн у травні).

У сфері Інформаційних технологій середня зарплата у відкритих вакансіях у травні трохи нижча, порівнюючи з квітнем. Проте, зважаючи на високий рівень зарплати у цій галузі, це зниження майже не відчутне. У квітні ІТ-спеціалістам пропонували в середньому 108 100 грн, а в травні середня заробітна зарплата у відкритих вакансіях становить 103 500 грн. І це найвища середня зарплата серед усіх професійних сфер.

Стосовно аналізу зарплат по регіонам, то найвищі зарплати пропонують у Києві. Столиця повернула впевнене лідерство по розміру заробітних плат, яке було втрачено з початку війни. У київських компаніях в середньому в травні пропонують 29 200 грн щомісячної компенсації.

Також високі середні зарплати в травні пропонують у Полтавській області (в середньому 22 300 грн), Львівській області (21 600 грн), Одеській області (21 000 грн), в Івано-Франківській області (19 400 грн) та в Харківській області (19 000 грн).

Найнижчі зарплати в травні у відкритих вакансіях пропонуються у Чернігівській області (в середньому 12 400 грн), Тернопільській області (13 100 грн), Волинській області (13 600 грн), Київській області (13 800 грн), Закарпатській області (14 100 грн) та в Чернівецькій області (14 200 грн).

Дані були отримані в результаті аналізу бази вакансій і резюме кадрового порталу grc.ua у травні 2022 року.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:


Коментарі ()

28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

285
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

872
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1030
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

8173 14
07.09.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які зміни запланували та як це вплине на темпи мобілізації.

2520
23.08.2023
Тетяна Дармограй

Щоб актуалізувати дані щодо мобілізаційного потенціалу країни, Міністерство оборони України запустило інформаційну кампанію під назвою "Оновлюй дані у ТЦК".  

2413

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

481

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

849

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

925

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

622
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

505
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

334
16.09.2023

У селі Братківці комунальне підприємство «Франківськ-Агро» вже вдруге збирає гречку, яку висіяли на цьому полі.  

502
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20038
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38102
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

501
10.09.2023

У церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

625
25.09.2023

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце. Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвяче

320
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

444
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

362
15.09.2023

За матеріалами СБУ підозру у державній зраді отримав народний депутат Нестор Шуфрич.  

1053
10.09.2023

Україна отримала під час війни нового міністра оборони. Ним став кримський татарин Рустем Умєров. Він не має стосунку до військової справи, але відомий як вправний перемовник.  

709 1