"Речі цінні та улюблені", — директорка краєзнавчого музею "Бойківщина" розповіла про унікальні артефакти

Спроби створити музей у Долині починалися ще з кінця 60-х років. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла рішення про створення музею в місті.

Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни і Омеляна Антоновичів Ксенею Циганюк

"Для мене взагалі всі ці речі цінні й улюблені. Усі музеї - це домівки для минулого. Кожна річ, яка потрапила до нього, має свою історію і може багато розповісти.

Деякі речі потрапляють у музеї завдяки зусиллям істориків та науковців. Наш музей здебільшого наповнюється завдяки небайдужим поціновувачам старовини та свідомим жителям нашої громади", - каже Ксеня Циганюк.

«Кімната родини Антоновичів» - у цій залі експонати, що розповідають про життя й діяльність подружжя Антоновичів, а саме: збірка світлин із родинної колекції, фотографії, що знайомлять із лауреатами нагород міжнародної Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів, колекція значків і медалей подружжя, їхні особисті речі (одяг, візитки, книги тощо).

Фоторозповідь про Омеляна Антоновича веде відвідувача нелегкими стежками славного долинянина від батьківського порога до далекої Америки.

Також у цій залі є речі Мирослава Антоновича доктора музикології, засновника Візантійського хору в Голландії. В експозиції рояль, колекція родинних світлин, портрети, значки й нагороди, особисті документи, сувеніри, валіза для платівок, грамоти, концертні афіші та реклами, збірка статей, фотографії про акторську й концертну діяльність, речі з сімейного архіву тощо.

Варто зауважити, що «Долина нафтова» - експозиція, присвячена 70-річній історії нафтової промисловості міста. Тут представлені бурові установки, промислові території з буровим обладнанням - нафтові помпи, будівлі, вишки та інше.

У «Природі» експонувалася флора і фауна Карпат, зокрема такі тварини: олені, кабани, вовки, лисиці та птахи краю. У 2014 р. відбулася реекспозиція, за результатом угоди з Державним природознавчим музеєм у цьому залі експонувалася виставка «Знахідки Старуні» (до 2019 року).

"У залі «Історія» топка солі — історичний експонат, якому вже понад сто років. Бойківська геральдика, археологічні знахідки періоду пізнього палеоліту Київської Русі кремінні рубила, шкребки, знайдені на території Бойківщини та інші кам'яні знаряддя праці наших предків, уламки глиняного посуду.

Для огляду представлено старовинну пожежну помпу австрійського періоду, за допомогою якої долиняни боролися з вогнем на початку ХХ століття.

Події періоду Першої та Другої світових воєн в експозиції представлено зразками зброї, амуніції воїнів, колекцією орденів та медалей; тема УПА - серією фотодокументів та зразками військового строю.

У «Побуті та етнографії» експозиція побудована так, щоб побачити процес виготовлення тканини. У цьому залі виставлено терлиці, якими розпушували лляне волокно, дерев'яні й залізні гребені для їх розчісування, мотовила, самокички, кросна, куделі ручні та колекцію різноманітних ніжних кудель, центральне місце займає ткацький верстат.

Серед іншого представлена велика колекція бойківського строю: вишиті жіночі та чоловічі сорочки, камізельки, запаски, крайки, спідниці, хустки, дерев'яники, шкіряні та гумові ходаки, шкіряні чоботи.

У «Бойківській хаті» – дерев'яний посуд, предмети селянського побуту та багато інших речей, які бойки використовували в повсякденному житті, а також віз, боковини якого сплетені з лози.

Експозиція - своєрідна демонстрація тих ремесел і промислів, які існували й досі є актуальними на Бойківщині. Кузня з традиційним ковальським начинням. Серед основного обладнання - горно, ковальський міх, ковадло, різних видів клевці, обценьки, напильники.

Окраса експозиції - бойківська хата відтворена майже в натуральну величину зі справжньою піччю, предметами побуту та одягом"

Наступна експозиція - зал «Сакральні пам'ятки». Огляд представлених експонатів це своєрідна мандрівка в найпотаємніший духовний і сакральний світ бойків, які з діда-прадіда були віруючими людьми.

У центрі залу - ікона з Гошівського монастиря та копії чотирьох ікон Дмитрія (відомого долинського іконописця 16 ст.), а саме: Христос Пантократор, Спас Нерукотворний, Юрій Змієборець та Собор Архангелів.

У залі сакральних пам'яток представлено також ікони бойківського краю, які подарували жителі Долинського району, ікона з колекції Віктора Ющенка «Юрій Змієборець», давні плащаниці, колекція священного одягу з церков Долинщини, стародруки, журнали «Місіонар» із розповідями про новини в релігійному житті в Галичині, образки, хоругви та інші старовинні речі, що стосуються церков Бойківщини, й такі, яким понад 200 років.

Експозиція «Міста-побратими» відкрита під час святкування Дня міста — 19 серпня 2009 р. Серед експонатів документи, договори, державні прапори й прапори міст, світлини, поштівки, подарунки, сувеніри, альбоми, книги, значки, посуд та інші речі з Польщі, Сполучених Штатів Америки, Молдови, Румунії, Туреччини та України.

Йдеться про міста-побратими: Гродзіск-Великополь- ський, Немодлін, (Польща); Прерія Вілидж (США); Орхей (Молдова); Тиргу-Лепуш (Ромунія); Бююкчекмедже (Туреч- чина).

Серед українських міст нашими побратимами є Звягель Житомирської області, Рубіжне Луганської області, Саки (Автономна Республіка Крим).

Відомо, що у 2019 році експозицію «Міста-побратими» розформували.

За сприяння Долинської міської ради протягом 2020 - 2021 рр. музей втілив два грантові проєкти, завдяки яким створили нову експозицію «Сіль».

Перший проєкт «Центр розвитку туризму Долинщини», що реалізувався за фінансування уряду Канади через Фонд сприяння розвитку малих і середніх підприємств проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» та другий проєкт «Долинська сіль: інтерпретація історії за допомогою сучасних візуалізованих засобів» за фінансування ЄВРОРЕΓΙΟΗ «КАРПАТИ-УКРАЇНА» (Програма підтримки ініціатив місцевих карпатських громад).


Більше читайте у матеріалі: Домівка для унікальних експонатів: розмова із директоркою краєзнавчого музею "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів на Прикарпатті (ФОТО)


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Поєднав спадщину чотирьох громад: на Прикарпатті з'явився новий туристичний маршрут

Запрацював музей бойової слави 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

7026
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1416
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1066
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2091
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3603
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1360

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1721

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

524

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1153

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1326
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

509
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24272
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

519
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

476
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

637
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1525
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

696
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6703
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

633
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1610 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

629
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

542