Верховна Рада України 16 січня в цілому (в другому читанні) підтримала законопроєкт № 10062, який стосується цифровізації Збройних сил України.
Зокрема, за цим законопроєктом планується створення реєстру військовослужбовців ЗСУ і можна буде онлайн отримати статус учасника бойових дій.
Як передає Суспільне, про це повідомили народні депутати України Олексій Гончаренко та Ярослав Железняк, пише Фіртка.
У першому читанні законопроєкт ухвалили 8 листопада 2023 року. Про те, що цей документ найближчим часом остаточно розглянуть у сесійній залі ВРУ, зранку 16 січня повідомляло Міністерство оборони України. МОУ називає проєкт закону критично важливим для обороноздатності України.
Зокрема, після його підписання в Міноборони з'явиться можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Що запроваджує законопроєкт №10062
Законопроєкт надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.
Завдяки цьому, за даними Міноборони:
-
буде вивільнено засоби ППО, які наразі захищають національні дата-центри від постійних ракетних обстрілів (натомість цей ресурс буде використовуватись для прикриття інших об’єктів військової та цивільної інфраструктури);
-
прискориться та розшириться доступ Сил оборони України до розвідданих союзників;
-
прискориться розробка та розгортання нових бойових систем та електронних сервісів для війська;
-
посилиться захист даних від кібератак РФ.
Крім того, законопроєкт передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку.
Законопроєкт запроваджує можливість створення і використання цифрового військового-облікового документа (сертифікату).
“Завдяки Законопроєкту буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям”, — зазначили у Міноборони.
За законопроєктом № 10062 створять єдиний реєстр мобілізованих. Він буде привʼязаний до єдиного реєстру виборців, якого зараз фактично не існує.
Народна депутатка Ірина Фріз у коментарі Суспільному сказала, що 16 січня не була в залі парламенту й не голосувала.
"Я вважаю, що це невдала редакція до другого читання, яка набула багато інших норм, зокрема змін до законів, яких не було в редакції в першому читанні. Це є порушенням регламенту.
Крім того, ці норми, на мій погляд, є такими, що вбачають надмірне втручання в приватне життя", — сказала парламентарка.
Вона очікуватиме на остаточну редакцію, коли стане зрозуміло, які правки не були враховані та який кінцевий текст законопроєкту буде підписаний головою Верховної Ради та поданий на підпис президенту.
"Для учасників бойових дій там передбачена спрощена система надання статусу УБД, тому я не вбачаю, що цей законопроєкт конкретно їх стосується.
Щодо інших змін, було б бажано, щоби розробники, які подавали цей законопроєкт, усе ж більш фахово підходили до редакції. Щоб не створювались правові колізії, які можуть бути трактовані по-різному.
Також бажано не застосовувати надмірне втручання [у приватне життя], тому що це не є перевагою в цілому для системи", — підсумувала Ірина Фріз.
За словами міністра оборони України Рустема Умєрова, законопроєкт №10062 дозволить українській армії прискорити процеси обміну інформацією.
"Сьогодні Верховна рада України зробила важливий крок для цифровізації українських Сил оборони. Я вдячний кожному з 249 депутатів, які проголосували "За".
Окремо дякую Давидові Арахамії та Олександру Корнієнку, які активно працювали в сесійній залі та комітетах над тим, щоб закон був ухвалений", – сказав глава Міноборони.
За його словами, закон впровадять у встановлені терміни – для пришвидшення збору, обробки та використання військових даних.
"Послуги та процеси для військовослужбовців нарешті повністю перейдуть у зручний цифровий формат, який буде врегульовано законом", – додав Умєров.