Пройти військово-лікарську комісію стане легше: Рада ухвалила два законопроєкти

Військовослужбовці та військовозобов'язані зможуть проходити військово-лікарську комісію при цивільних лікарнях та витрачатимуть менше часу на бюрократичні процедури.

Верховна Рада підтримала два відповідні законопроєкти на початку травня, наразі вони очікують на підпис президента.

Аналітики Центру спільних дій розповіли, як ці закони полегшать життя нашим захисникам, пише Фіртка.

Чому законопроєкти на часі?

Військово-лікарські комісії визначають, чи придатна людина до служби. Якщо військовий отримав поранення, саме ВЛК дає висновок, що боєць потребує реабілітації, або ж встановлення інвалідності. Наказ, який затверджує порядок проходження ВЛК, був підписаний ще у 2008 році. З початку повномасштабного вторгнення роботу комісії кардинально не змінювали, хоча потреба в цьому виникла ще у 2014-му році. 

Після повномасштабного вторгнення людей, яким потрібно пройти ВЛК, стало значно більше. Навантаження посилилося в рази, тож і військовим довелося витрачати більше часу на проходження комісії. 

Зросла також кількість поранених і система до цього не була готова. Навіть для здорової людини пройти огляд у потрібних лікарів непросто. Доводиться обійти не один кабінет та простояти чимало часу в чергах. Для поранених військових ця процедура ще обтяжливіша. Незалежно від важкості поранення, вони змушені проводити багато часу в чергах.   

Що зміниться? 

Ухвалений закон дасть можливість відкривати ВЛК не лише у закладах  Міноборони, Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України, а також при інших державних та комунальних лікарнях. Уряд уже ухвалив постанову, яка дозволяє Нацслужбі здоровʼя підписувати договори із комунальними закладами охорони здоровʼя. За один медогляд вони отримуватимуть 883 гривні, а запланована середня кількість таких оглядів не може бути більшою за 150 на місяць. Залучення державних та комунальних закладів значно допоможе розвантажити ВЛК та пришвидшити проходження комісій. 

Для поранених бійців проходження комісії — це лише початок. Дотепер вони мали надати висновок ВЛК своїй військовій частині. Військовослужбовець може лікуватися десь у Львові, там пройти комісію, а потім мусить їхати через всю країну в Донецьку область, аби надати командиру документи. Якщо ж йому рекомендували відпустку за станом здоровʼя, то доведеться чекати день-два на відпускний квиток і повертатися на відновлення.  

Другий закон, який вносить зміни до Статуту внутрішньої Служби ЗСУ, змінює принцип подання документів. Тепер бійцю не потрібно самостійно везти висновок комісії про необхідність відпустки для відновлення чи звільнення через непридатність. Відповідні документи до військової частини має направити медзаклад чи територіальний центр комплектування в електронному вигляді. 

Також змінюються правила отримання довідки про обставини травми, яка необхідна для отримання лікування. Ще до евакуації військового із зони бойових дій начальник медичної служби бригади повинен скласти таку довідку. Але якщо вчасно зробити це неможливо, бригада має її надіслати до військового закладу охорони здоров'я або територіального центру комплектування пізніше. Документи можуть пересилатися як у паперовій, так і в електронній формі. 

Обидва закони спростять військовим та військовозобовʼязаним проходження військово-лікарських комісій та пришвидшать роботу з документами. Вони не просто на часі — їх потрібно було ухвалювати значно раніше, бо країна воює вже девʼять років. Завдання держави — створити гідні умови для тих, хто лише йде захищати країну чи вже отримав поранення в боях. І добре, що ці ініціативи врешті стали законами. 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Нові правила взяття на військовий облік: прикарпатцям розповіли про зміни

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці


22.05.2023 Тіна Любчик 628
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1837
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1146
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1411 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3945 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33991
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2999

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

427

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

850

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1831

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1166
17.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1213
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

727
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

600
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2062
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12289
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1594
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1376
19.01.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

30553 1
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

906
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

350
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

424
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

462