
У Зарічанському ліцеї імені Володимира Яворського, що на Івано-Франківщині, навчається понад 400 дітей.
Як розповіли журналістці Фіртки під час престуру восьмого квітня, освіта в селі Заріччя почалася багато років тому з маленької школи, в якій навчалися перші учні.
"Це було ремісниче село, в якому жили й працювали будівельники — село з будівничим духом. Згодом з’явилася стара школа, якій сьогодні вже понад 100 років", — каже директорка ліцею Мирослава Северилова.
Як підкреслює директорка, цікавим є те, що в 1967 році побудували ще одну невелику школу, а у 2000 році — добудували сучасний навчальний корпус. Його звели за унікальним проєктом, аналогів якому в Україні практично немає. Це була реконструкція чинного закладу.
"Особливо цікавою є історія фінансування будівництва. Це були важкі часи для України. Проте допомога надійшла від вихідців із нашого села, які в 1940-х роках емігрували до Канади, рятуючись від переслідувань НКВС.
Анна-Любов Яворська, яка тоді виїхала з села, вийшла заміж за Осипа Яворського. У них народився єдиний син — Володимир Яворський. Після того, як Володимир помер від тяжкої хвороби, його батьки вирішили зробити добру справу на його честь.
Вони обрали саме будівництво школи, щоб увіковічити пам'ять про свого сина. Також Анна-Любов стала ініціаторкою стипендій для кращих учнів. Щороку учні-випускники, які мали високі досягнення в навчанні та були активними учасниками шкільного життя, отримували по сто канадських доларів. Ця традиція тривала до її смерті".
У 2000 році за благодійні кошти в розмірі близько 350 тисяч канадських доларів з'явився сучасний корпус нашого закладу. Будівництво тривало всього два роки, багато робіт виконували місцеві жителі на волонтерських засадах. Це справжня школа меценатства.
"Сьогодні наш заклад продовжує традиції волонтерства. У складні для України часи педагогічний колектив активно долучається до допомоги військовим. Ми шили жилети, плели маскувальні сітки, готували смаколики, збирали й комплектували медичні аптечки, передавали подарунки на фронт.
Одна з найбільших акцій — це подарункові ящики до Різдва для наших воїнів, щоб кожен відчув нашу підтримку. До Великодня ми також готуємо допомогу: збираємо кошти, продукти, передаємо подарунки через церковні громади".
У закладі сьогодні навчається 407 учнів. Загальна проєктна потужність школи — 660 учнів. Частина дітей навчається за екстернатною та сімейною формами, оскільки багато родин виїхали за кордон.
"Маємо також меморіальну дошку, присвячену Любомиру Жовніровичу — нашому колезі, який працював учителем музики, а згодом загинув, захищаючи Україну. Це був молодий чоловік, у розквіті сил", — уточнила Мирослава Северилова.
Читайте також: