Продовжують традицію сім'ї Яворських: як у Зарічанському ліцеї займаються волонтерством (ФОТО)

У Зарічанському ліцеї імені Володимира Яворського, що на Івано-Франківщині, навчається понад 400 дітей.

Як розповіли журналістці Фіртки під час престуру восьмого квітня, освіта в селі Заріччя почалася багато років тому з маленької школи, в якій навчалися перші учні.

"Це було ремісниче село, в якому жили й працювали будівельники — село з будівничим духом. Згодом з’явилася стара школа, якій сьогодні вже понад 100 років", — каже директорка ліцею Мирослава Северилова.

Як підкреслює директорка, цікавим є те, що в 1967 році побудували ще одну невелику школу, а у 2000 році — добудували сучасний навчальний корпус. Його звели за унікальним проєктом, аналогів якому в Україні практично немає. Це була реконструкція чинного закладу.

"Особливо цікавою є історія фінансування будівництва. Це були важкі часи для України. Проте допомога надійшла від вихідців із нашого села, які в 1940-х роках емігрували до Канади, рятуючись від переслідувань НКВС.

Анна-Любов Яворська, яка тоді виїхала з села, вийшла заміж за Осипа Яворського. У них народився єдиний син — Володимир Яворський. Після того, як Володимир помер від тяжкої хвороби, його батьки вирішили зробити добру справу на його честь.

Вони обрали саме будівництво школи, щоб увіковічити пам'ять про свого сина. Також Анна-Любов стала ініціаторкою стипендій для кращих учнів. Щороку учні-випускники, які мали високі досягнення в навчанні та були активними учасниками шкільного життя, отримували по сто канадських доларів. Ця традиція тривала до її смерті".

У 2000 році за благодійні кошти в розмірі близько 350 тисяч канадських доларів з'явився сучасний корпус нашого закладу. Будівництво тривало всього два роки, багато робіт виконували місцеві жителі на волонтерських засадах. Це справжня школа меценатства.

"Сьогодні наш заклад продовжує традиції волонтерства. У складні для України часи педагогічний колектив активно долучається до допомоги військовим. Ми шили жилети, плели маскувальні сітки, готували смаколики, збирали й комплектували медичні аптечки, передавали подарунки на фронт.

Одна з найбільших акцій — це подарункові ящики до Різдва для наших воїнів, щоб кожен відчув нашу підтримку. До Великодня ми також готуємо допомогу: збираємо кошти, продукти, передаємо подарунки через церковні громади".

У закладі сьогодні навчається 407 учнів. Загальна проєктна потужність школи — 660 учнів. Частина дітей навчається за екстернатною та сімейною формами, оскільки багато родин виїхали за кордон.

"Маємо також меморіальну дошку, присвячену Любомиру Жовніровичу — нашому колезі, який працював учителем музики, а згодом загинув, захищаючи Україну. Це був молодий чоловік, у розквіті сил", — уточнила Мирослава Северилова.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Читайте також:


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1050
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3221
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5002
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1386
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1635
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1920

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

299

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

608

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1410

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1499
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

489
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2204 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2031
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4640
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

497
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8191
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3483
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

378
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

145
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

495
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

657 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

835