
У Делятинській громаді активно готуються до Великодня, зокрема, за традицією розмальовують Чорнопотіцьку писанку, яка вирізняється особливим орнаментом, що поєднує геометричні мотиви, рослинні елементи та символіку, пов'язану з природою та духовністю.
Чорнопотіцька писанка має особливу стилістику, що поєднує в собі як давні дохристиянські символи, так і християнські мотиви, розповіли журналістці Фіртки під час престуру громадою восьмого квітня.
Майстер-клас провела відома мисткиня з династії писанкарів Постілецьких — Марія Тимінська, роботи якої славляться не тільки в Україні, але й за межами країни.
За словами Марії Тимінської, за легендами, писанки в Чорному Потоці служили оберегами, які захищали оселю від злих сил. Кожна родина мала свої унікальні візерунки, які відображали історію та традиції роду.
"Напередодні Великодня писанкарки збиралися разом і створювали писанки, вкладаючи в них свої побажання та молитви. Чорнопотоківська писанка вирізняється особливим орнаментом, що поєднує геометричні мотиви, рослинні елементи та символіку, пов’язану з природою і духовністю.
Основними кольорами є чорний, червоний, жовтий та білий — вони символізують життя, сонце, врожай і чистоту. Чорнопотоківська писанка має особливу стилістику, що поєднує в собі як давні дохристиянські символи, так і християнські мотиви. Наприклад, зображення сонця символізує життєдайну енергію, а хрест означає віру і захист.
Часто на писанках зустрічаються рослинні орнаменти, які символізують родючість і безперервність життя. Геометричні візерунки відображають порядок і гармонію світу".
Як підкреслив директор Чорнопотоківського ліцею Делятинської селищної громади Михайло Струк, традиція написання писанок у Чорному Потоці існує здавна.
"Також Чорнопотоківська писанка унікальна, її не можна знайти в інших селах громади. У створенні беруть участь як жінки, так і чоловіки, і навіть цілі родини.
Знання передають в родинах. Важливо, що навіть у радянські часи, коли було заборонено ходити до церкви, писали підпільно, що говорить про її стійкість".
Михайло Струк додав, важливою деталлю є напис «Христос Воскрес» і рік, що з’являється на кожній писанці. Наприклад, на 2025 рік буде нова унікальна серія.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!