Про Піночета і неминучість

 

 

Люди прагнуть змін. Люди вперто продовжують теревенити про «українського Піночета», який прийде і порядок наведе. В цих розмовах, як на мене, є дві суттєві складові. Перша – принципових змін не уникнути, тому що теперішній порядок прогнив. Це неминучість і вона очевидна. Друга складова – очікування однозначного позитиву від тих змін. І тут вже жодної очевидності не простежується.

Політичні науки кажуть нам про те, що зберігати демократичне правління під час війни можна лише за трьох умов. Якщо війна не довга, якщо демократична влада оперативно та компетентно реа­гує на ситуативні виклики та якщо в суспільстві є довіра до правлячої еліти. Відсутність хоча б однієї з цих умов веде до необхідності встановлення більш централізованого, жорсткого і мобільного режиму правління.

На жаль, в Україні відсутня не одна, а всі три умови збереження демократії. І зовнішнього впливу демократичних «кураторів» з Вашингтона і Брюсселя, при всій його значущості, може забракнути для компенсування такої відсутності. Війна, як бачимо, є надто потужним генератором суспільної розрухи. Війна на всіх рівнях розбещує владу, розхитує правопорядок, прикриває корупцію та породжує психічні епідемії.

Люди починають мріяти про диктатора. Особливо тоді, коли головний «вузол демократії» – парламент – практично паралізований й не в змозі вчасно приймати необхідні рішення. А «кишенькові козарлюги» з мандатами вже ховаються не лише від сесійного процесу, але й від своїх хазяїв.

Робота державної машини стає спазматичною. Обласні феодали нахабніють, кримінальники беруть під контроль цілі галузі, бізнес ховає прибутки, а громадських активістів скуповує кожний, хто має готівку. ЗМІ захлинаються від фейкових новин та годують електорат пригодами Гончаренка та репортажами про ліплення вареників для бійців АТО.

Народ, незважаючи на знамення, продовжує мріяти про месію. Тепер вже не в образі ясноокого підпаска з трипільським глечиком, а під личиною сурового генерала, або когось до нього подібного. Народові не втямки, що у словосполученні «український Піночет» визначальним словом є не прізвище чілійського тирана, а прикметник «український».

Хто може гарантувати, що омріяний диктатор миттєво не вступить у змову з «грошовими мішками»? Хто гарантує, що він не оточить себе кланом з родичів, шкільних друзів та корисних «рєшал»? Хто гарантує, що він приструнить місцеві клани? Й, нарешті, чим він врівноважить відсутність легітимності та офіційної міжнародної підтримки? Хіба що черговими пропагандистськими «варениками». Або ж, що реальніше, кулуарною домовленістю з агресором.

Виглядає на те, що Україна опинилася в ситуативній пастці. Що між усіх варіантів майбутнього ми начаклували собі лише кілька «неминучостей» – гірких, як полин. Правлячий клас, до речі, вже давно спакував чемодани. Якщо зміни відбудуться «в упаковці» масових заворушень, то під роздачу попадуть либонь дрібні виконавці та випадкові терпіли. А далі… Далі кожному вільно пофантазувати.

Варто також згадати, що Україні чомусь не фартило з диктаторами. Всі претенденти на цю роль закінчували швидко і некрасиво. Люди поетичного штибу кажуть, що демократія у нас в крові. Скептики на це посміхаються і виправляють, мовляв, не демократія, а махновщина.

Як би там не було, але диктатура може виявитися короткою (у всіх значеннях) і смішною (не у всіх). Питання лише в тому, хто сміятиметься останнім. Є підозра, що ми всі знаємо цю людину.

 

http://report.if.ua


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

443

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717