Про Піночета і неминучість

 

 

Люди прагнуть змін. Люди вперто продовжують теревенити про «українського Піночета», який прийде і порядок наведе. В цих розмовах, як на мене, є дві суттєві складові. Перша – принципових змін не уникнути, тому що теперішній порядок прогнив. Це неминучість і вона очевидна. Друга складова – очікування однозначного позитиву від тих змін. І тут вже жодної очевидності не простежується.

Політичні науки кажуть нам про те, що зберігати демократичне правління під час війни можна лише за трьох умов. Якщо війна не довга, якщо демократична влада оперативно та компетентно реа­гує на ситуативні виклики та якщо в суспільстві є довіра до правлячої еліти. Відсутність хоча б однієї з цих умов веде до необхідності встановлення більш централізованого, жорсткого і мобільного режиму правління.

На жаль, в Україні відсутня не одна, а всі три умови збереження демократії. І зовнішнього впливу демократичних «кураторів» з Вашингтона і Брюсселя, при всій його значущості, може забракнути для компенсування такої відсутності. Війна, як бачимо, є надто потужним генератором суспільної розрухи. Війна на всіх рівнях розбещує владу, розхитує правопорядок, прикриває корупцію та породжує психічні епідемії.

Люди починають мріяти про диктатора. Особливо тоді, коли головний «вузол демократії» – парламент – практично паралізований й не в змозі вчасно приймати необхідні рішення. А «кишенькові козарлюги» з мандатами вже ховаються не лише від сесійного процесу, але й від своїх хазяїв.

Робота державної машини стає спазматичною. Обласні феодали нахабніють, кримінальники беруть під контроль цілі галузі, бізнес ховає прибутки, а громадських активістів скуповує кожний, хто має готівку. ЗМІ захлинаються від фейкових новин та годують електорат пригодами Гончаренка та репортажами про ліплення вареників для бійців АТО.

Народ, незважаючи на знамення, продовжує мріяти про месію. Тепер вже не в образі ясноокого підпаска з трипільським глечиком, а під личиною сурового генерала, або когось до нього подібного. Народові не втямки, що у словосполученні «український Піночет» визначальним словом є не прізвище чілійського тирана, а прикметник «український».

Хто може гарантувати, що омріяний диктатор миттєво не вступить у змову з «грошовими мішками»? Хто гарантує, що він не оточить себе кланом з родичів, шкільних друзів та корисних «рєшал»? Хто гарантує, що він приструнить місцеві клани? Й, нарешті, чим він врівноважить відсутність легітимності та офіційної міжнародної підтримки? Хіба що черговими пропагандистськими «варениками». Або ж, що реальніше, кулуарною домовленістю з агресором.

Виглядає на те, що Україна опинилася в ситуативній пастці. Що між усіх варіантів майбутнього ми начаклували собі лише кілька «неминучостей» – гірких, як полин. Правлячий клас, до речі, вже давно спакував чемодани. Якщо зміни відбудуться «в упаковці» масових заворушень, то під роздачу попадуть либонь дрібні виконавці та випадкові терпіли. А далі… Далі кожному вільно пофантазувати.

Варто також згадати, що Україні чомусь не фартило з диктаторами. Всі претенденти на цю роль закінчували швидко і некрасиво. Люди поетичного штибу кажуть, що демократія у нас в крові. Скептики на це посміхаються і виправляють, мовляв, не демократія, а махновщина.

Як би там не було, але диктатура може виявитися короткою (у всіх значеннях) і смішною (не у всіх). Питання лише в тому, хто сміятиметься останнім. Є підозра, що ми всі знаємо цю людину.

 

http://report.if.ua


30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2824
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1246
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1163
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2356
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3790
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2798 8

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

71

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1025

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

864

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

816
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

97
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

96
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

421
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5502
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1215
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

606
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

444 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

880
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

764
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

817