
Зокрема, зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці внесені Законом України від 13 грудня 2022 року № 8271 (прийнятий Верховною Радою України, не підписаний Президентом України, не набув чинності).
Детальніше про посилення відповідальності за військові правопорушення розповіла адвокатка з волонтерського руху «Адвокати Збройних сил України» Наталя Лісова, передає Фіртка.
Розпивання алкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів
Ст. 17220 КУпАП: Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів в мирний час:
Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об’єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп’яніння, або виконання ними обов’язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп’яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння — тягнуть за собою накладення штрафу від 100 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1 700 — 8 500 гривень) або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до 7 діб (в мирний час).
Участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов’язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов’язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп’яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп’яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів — тягнуть за собою накладення штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8 500 — 17 000 гривень) або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до 10 діб (в мирний час).
Ст. 17220 Розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів в особливий період:
Дії, перелічені вище, вчинені особою повторно протягом року, або в умовах особливого періоду (в т. ч. воєнного), — тягнуть за собою накладення штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 — 34 000 гривень) або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від 10 до 15 діб.
Військовослужбовцям військової служби правопорядку надано право проводити огляд військовозобов’язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також використовувати у випадках, визначених законом, спеціальні технічні засоби для проведення такого огляду.
Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стаття 172-11. Самовільне залишення військової частини або місця служби:
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб — тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк до 10 діб.
Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, — тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до 15 діб.
Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов’язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, — тягнуть за собою накладення штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 – 17000 грн) або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до 10 діб.
Діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду (крім воєнного стану), — тягнуть за собою накладення штрафу від 1000 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 — 34 000 гривень) або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від 10 до 15 діб.
Частина 5 Статті 407 Кримінального кодексу України: Самовільне залишення військової частини або місця служби
Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Частина 3 Статті 403 Кримінального кодексу України: Невиконання наказу
Невиконання наказу начальника, якщо воно спричинило тяжкі наслідки та вчинене в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
Особливості призначення покарання
Більш того, вказаним Законом скасовано можливість пом’якшення кримінального покарання за самовільне залишення військової частини або місця служби та невиконання наказу в умовах воєнного стану чи бойової обстановки, навіть за наявності обставин, що пом’якшують покарання. Також скасована можливість звільнення від відбування покарання з випробуванням.
На військовослужбовців, стосовно яких набув чинності вирок за військові кримінальні правопорушення, вчинення в умовах воєнного стану, не розповсюджуються гарантії, передбачені т. 119 Кодексу законів про працю, а саме: збереження місця роботи та посади, збереження середнього заробітку.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: