"Побачив, якою була Україна до Майдану та війни": історик та боєць Назар Розлуцький про автостоп, людей та усвідомлення країни

Молодший сержант Назар Розлуцький, який нині служить у лавах Збройних сил України та боронить країну на Сході, поділився досвідом подорожей автостопом.

У розмові з журналісткою Фіртки боєць розповів, чому обрав такий спосіб мандрів. 

Військовослужбовець Назар Розлуцький пригадує, глибоке враження на нього справила книга «Соломонова червона зірка», видана у «Темпорі». 

«Це була збірка есеїв про 25 регіонів України, написаних місцевими авторами. Замість стандартного довідника з туристичними пам’ятками, книга пропонувала філософське осмислення історії та культури кожного краю.

Мені дуже зайшло. Я подумав — треба побачити ці регіони на власні очі, поспілкуватися з людьми, відчути їхню специфіку.

У мене є друг Олександр Хоменко, який розповідав про свої мандри Україною на велосипеді. Велосипеда я не мав, і вирішив, що можу зробити щось схоже, тільки за допомогою автостопу.

У результаті влітку наступного року я вибрав собі період, коли зміг здійснити свій задум», — розповідає Розлуцький. 

Ідея переросла в подорож. У червні-липні 2013 року він вирушив автостопом на місяць. 

«Тоді я ще майже не виїжджав за межі Івано-Франківщини. Хотів побачити більше.

По суті я застав останній рік тієї України, яку називаю як пост-УРСР, ще до Майдану, до війни. До того часу, коли Україна почала своє становлення не як пливуча за течією, а як країна з активною позицією.

Це було дуже цікаво, я з приємністю згадую про ті часи», — ділиться чоловік.

Його маршрут пролягав через Хмельниччину (Кам’янець-Подільський), Вінниччину (село Буша), Черкащину, Кіровоградщину (де він відкрив для себе красу архітектурного Кропивницького), Миколаївщину, Херсонщину, Крим.

«Це був єдиний мій візит до Криму. Побував у Севастополі та на сході півострова, а далі — знову на Херсонщину», — каже боєць.

Окремо згадує заповідник «Асканія-Нова», який справив враження умовами для тварин у дикій природі. Згодом подорож продовжилась через Запоріжжя, Дніпропетровщину, Київ і завершилась на заході країни.

Особливу увагу Назар приділяє людському фактору:

«Майже з усіма людьми знаходив спільну мову — продавці, водії, селяни. Тоді ще не було смартфонів з картами, тож орієнтувався за допомогою паперової карти та порад місцевих».

Втім, один епізод залишив гіркий осад. У Цюрупинську (нині Олешки) жінка різко відповіла на його запитання українською: «Я не знаю украінського язика». Це був єдиний негативний момент за всю подорож».

У Севастополі, де чоловік відвідував музеї з посвідченням Івано-Франківського музею імені Степана Бандери, сприймали доброзичливо, хоч і з подивом.

«Я встиг побачити Україну такою, якою вона була до Майдану та війни. Це був завершальний рік пострадянської України. Потім вона почала змінюватися — і зсередини, і зовні», — підсумовує Назар Розлуцький.

Більше читайте у матеріалі:  "Розумів, що війна неминуча", — артилерист, письменник та кандидат історичних наук Назар Розлуцький про книгу «Нотатник мобілізованого», актуальні уроки минулого та перемогу.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Отримав поранення в день загибелі брата: історія воїна Станіслава Дейни, який лікується в Івано-Франківську (ФОТО)

«Не хотілось б, аби все перетворилось на АТО 2.0», — військовий Артем Ткаченко про фронт, тил та мобілізацію

"Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука (ФОТО)


Коментарі ()

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1333
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1023
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2047
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3528
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1326
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1310

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1635

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

474

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1118

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1282
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24238
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

487
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2649
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

595
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1486
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

660
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15356
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

466
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

561
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1409 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

598
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

513