"Побачив, якою була Україна до Майдану та війни": історик та боєць Назар Розлуцький про автостоп, людей та усвідомлення країни

Молодший сержант Назар Розлуцький, який нині служить у лавах Збройних сил України та боронить країну на Сході, поділився досвідом подорожей автостопом.

У розмові з журналісткою Фіртки боєць розповів, чому обрав такий спосіб мандрів. 

Військовослужбовець Назар Розлуцький пригадує, глибоке враження на нього справила книга «Соломонова червона зірка», видана у «Темпорі». 

«Це була збірка есеїв про 25 регіонів України, написаних місцевими авторами. Замість стандартного довідника з туристичними пам’ятками, книга пропонувала філософське осмислення історії та культури кожного краю.

Мені дуже зайшло. Я подумав — треба побачити ці регіони на власні очі, поспілкуватися з людьми, відчути їхню специфіку.

У мене є друг Олександр Хоменко, який розповідав про свої мандри Україною на велосипеді. Велосипеда я не мав, і вирішив, що можу зробити щось схоже, тільки за допомогою автостопу.

У результаті влітку наступного року я вибрав собі період, коли зміг здійснити свій задум», — розповідає Розлуцький. 

Ідея переросла в подорож. У червні-липні 2013 року він вирушив автостопом на місяць. 

«Тоді я ще майже не виїжджав за межі Івано-Франківщини. Хотів побачити більше.

По суті я застав останній рік тієї України, яку називаю як пост-УРСР, ще до Майдану, до війни. До того часу, коли Україна почала своє становлення не як пливуча за течією, а як країна з активною позицією.

Це було дуже цікаво, я з приємністю згадую про ті часи», — ділиться чоловік.

Його маршрут пролягав через Хмельниччину (Кам’янець-Подільський), Вінниччину (село Буша), Черкащину, Кіровоградщину (де він відкрив для себе красу архітектурного Кропивницького), Миколаївщину, Херсонщину, Крим.

«Це був єдиний мій візит до Криму. Побував у Севастополі та на сході півострова, а далі — знову на Херсонщину», — каже боєць.

Окремо згадує заповідник «Асканія-Нова», який справив враження умовами для тварин у дикій природі. Згодом подорож продовжилась через Запоріжжя, Дніпропетровщину, Київ і завершилась на заході країни.

Особливу увагу Назар приділяє людському фактору:

«Майже з усіма людьми знаходив спільну мову — продавці, водії, селяни. Тоді ще не було смартфонів з картами, тож орієнтувався за допомогою паперової карти та порад місцевих».

Втім, один епізод залишив гіркий осад. У Цюрупинську (нині Олешки) жінка різко відповіла на його запитання українською: «Я не знаю украінського язика». Це був єдиний негативний момент за всю подорож».

У Севастополі, де чоловік відвідував музеї з посвідченням Івано-Франківського музею імені Степана Бандери, сприймали доброзичливо, хоч і з подивом.

«Я встиг побачити Україну такою, якою вона була до Майдану та війни. Це був завершальний рік пострадянської України. Потім вона почала змінюватися — і зсередини, і зовні», — підсумовує Назар Розлуцький.

Більше читайте у матеріалі:  "Розумів, що війна неминуча", — артилерист, письменник та кандидат історичних наук Назар Розлуцький про книгу «Нотатник мобілізованого», актуальні уроки минулого та перемогу.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

Отримав поранення в день загибелі брата: історія воїна Станіслава Дейни, який лікується в Івано-Франківську (ФОТО)

«Не хотілось б, аби все перетворилось на АТО 2.0», — військовий Артем Ткаченко про фронт, тил та мобілізацію

"Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука (ФОТО)


Коментарі ()

12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1268
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3378
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5130
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1495
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1773
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1999

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

338

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

689

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1489

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1564
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

598
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2290 1
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

2109
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

668
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4726
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

577
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

8264
11.04.2025

Авторка — фольклористка, антропологиня і в минулому біґьорл Dash — зібрала у книжці десятки голосів та історій представників субкультур: готів, панків, фанатів, реперів, скінхедів, брейкерів та інших.

461
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

231
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

568
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

726 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

905