«Перший тиждень бійці в ейфорії від свободи»: у службі супроводу «Азову» розповіли про підтримку звільнених з полону

Психологічний стан воїнів, які повертаються із полону різний, тому до усіх потрібний індивідуальний підхід.

Як підтримати звільнених з полону та проблеми, з якими воїни стикають у соціумі, обговорили 23 січня під час форуму "Про що мовчать військові", пише Фіртка.

Як розповіла штаб-сержантка другої категорії групи супроводу та контролю лікування поранених медичної служби 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" НГУ Ірина Гой, звільненим з полону набагато легше адаптуватись, коли поряд є близькі.

"З серпня працюємо з військовими, яких обміняли. Це звільнені бійці з нашої бригади, які перебували у полоні два з половиною чи більше років.

Психологічний стан різний, адже кожна людина пристосовується до складних умов по-різному. І наші бійці, які виходили з полону, адаптовувалися по-різному до соціального життя.

Легше і простіше тоді, коли поруч є рідні, друзі. Набагато складніше, коли підтримки немає. Перший тиждень вони в ейфорії від свободи. І я спостерігаю цю тенденцію, коли звільнені з полону кажуть, що їм нічого не треба і те, що вони вдома це вже класно, вже нічого не болить, хвороб немає. 

На другий тиждень вони відчувають апатію, організм починає розуміти, що не потрібно більше виживати, адже всі ресурси в полоні були віддані для виживання. І починають перейматися захворюваннями, травмами, наслідками катувань, порушенням сну та іншим", — пояснює Ірина Гой.

Ірина Гой продовжує, перші три тижні після повернення з полону воїни проходять обстеження, працюють зі службами.

"Перше їхнє завдання — це обстежити здоров'я. І тут важливим моментом є те, що до них приїжджають їхні родичі, друзі. Тому ми проводимо зустрічі й з ними, де пояснюємо що це і як, чому гіперопіка може бути проблемою.

Зі свого боку, стараємося інормаційно донести, що можна, а що ні", — додає Ірина Гой.

За її словами, важливо, аби службовий супровід проводили не тільки з військовими, але і їхніми родинами. 

"Ще важливий момент, на якому варто наголосити, це те, як соціум спілкується із звільненими з полону військовими. У нас був випадок, коли звільнених з полону в лікарні називали полоненими.

Дуже важливо, аби кожен пошукав інформаію, як базово комунікувати, чого не можна говорити".

Медіаекспертка, директорка з розвитку Асоціації благодійників України Ольга Гужва наголосила, адаптація полонених — вкрай складна та чутлива тема. 

"Якщо журналісти хочуть працювати з такою тематикою, потрібно дотримуватися етики. Це не проста історія, а травматична. Як для людини, яка це все розповідає, так і для тієї, яка бере інтерв'ю. 

Водночас важливо визначити, що саме слід оприлюднювати, а що може залишатися у рамках документування для подальшого використання в роботі з правозахисними організаціями.

У 2014 році я долучилася до робочої групи, яка збирала матеріали про катування. Тоді практично ці релізи ніхто не брав до уваги і не чув. 

Тому це також важлива історія, яку потрібно висвітлювати, але вкрай обережно. Насамперед, аби не нашкодити людям, які є героями цих інтерв'ю.

А також потрібно розуміти, що робити з цією інформацією далі, якою є її соціальне значення, і чи варто взагалі знати суспільству певні моменти". 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2662
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20641
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1794
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1286 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2302
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3938

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

557

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2055

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

745

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1348
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

417
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

940
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24441
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

648
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

684
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

635
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

780
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8123
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

618
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

816
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2105 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

771