«Перший тиждень бійці в ейфорії від свободи»: у службі супроводу «Азову» розповіли про підтримку звільнених з полону

Психологічний стан воїнів, які повертаються із полону різний, тому до усіх потрібний індивідуальний підхід.

Як підтримати звільнених з полону та проблеми, з якими воїни стикають у соціумі, обговорили 23 січня під час форуму "Про що мовчать військові", пише Фіртка.

Як розповіла штаб-сержантка другої категорії групи супроводу та контролю лікування поранених медичної служби 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" НГУ Ірина Гой, звільненим з полону набагато легше адаптуватись, коли поряд є близькі.

"З серпня працюємо з військовими, яких обміняли. Це звільнені бійці з нашої бригади, які перебували у полоні два з половиною чи більше років.

Психологічний стан різний, адже кожна людина пристосовується до складних умов по-різному. І наші бійці, які виходили з полону, адаптовувалися по-різному до соціального життя.

Легше і простіше тоді, коли поруч є рідні, друзі. Набагато складніше, коли підтримки немає. Перший тиждень вони в ейфорії від свободи. І я спостерігаю цю тенденцію, коли звільнені з полону кажуть, що їм нічого не треба і те, що вони вдома це вже класно, вже нічого не болить, хвороб немає. 

На другий тиждень вони відчувають апатію, організм починає розуміти, що не потрібно більше виживати, адже всі ресурси в полоні були віддані для виживання. І починають перейматися захворюваннями, травмами, наслідками катувань, порушенням сну та іншим", — пояснює Ірина Гой.

Ірина Гой продовжує, перші три тижні після повернення з полону воїни проходять обстеження, працюють зі службами.

"Перше їхнє завдання — це обстежити здоров'я. І тут важливим моментом є те, що до них приїжджають їхні родичі, друзі. Тому ми проводимо зустрічі й з ними, де пояснюємо що це і як, чому гіперопіка може бути проблемою.

Зі свого боку, стараємося інормаційно донести, що можна, а що ні", — додає Ірина Гой.

За її словами, важливо, аби службовий супровід проводили не тільки з військовими, але і їхніми родинами. 

"Ще важливий момент, на якому варто наголосити, це те, як соціум спілкується із звільненими з полону військовими. У нас був випадок, коли звільнених з полону в лікарні називали полоненими.

Дуже важливо, аби кожен пошукав інформаію, як базово комунікувати, чого не можна говорити".

Медіаекспертка, директорка з розвитку Асоціації благодійників України Ольга Гужва наголосила, адаптація полонених — вкрай складна та чутлива тема. 

"Якщо журналісти хочуть працювати з такою тематикою, потрібно дотримуватися етики. Це не проста історія, а травматична. Як для людини, яка це все розповідає, так і для тієї, яка бере інтерв'ю. 

Водночас важливо визначити, що саме слід оприлюднювати, а що може залишатися у рамках документування для подальшого використання в роботі з правозахисними організаціями.

У 2014 році я долучилася до робочої групи, яка збирала матеріали про катування. Тоді практично ці релізи ніхто не брав до уваги і не чув. 

Тому це також важлива історія, яку потрібно висвітлювати, але вкрай обережно. Насамперед, аби не нашкодити людям, які є героями цих інтерв'ю.

А також потрібно розуміти, що робити з цією інформацією далі, якою є її соціальне значення, і чи варто взагалі знати суспільству певні моменти". 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

794 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

777
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1591
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2216
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4195 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3198

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

198

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

428

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

371

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

839
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

607
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

651
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

937
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1049
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

655
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6239
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1731
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31744 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1514
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

741 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

701