«Перший тиждень бійці в ейфорії від свободи»: у службі супроводу «Азову» розповіли про підтримку звільнених з полону

Психологічний стан воїнів, які повертаються із полону різний, тому до усіх потрібний індивідуальний підхід.

Як підтримати звільнених з полону та проблеми, з якими воїни стикають у соціумі, обговорили 23 січня під час форуму "Про що мовчать військові", пише Фіртка.

Як розповіла штаб-сержантка другої категорії групи супроводу та контролю лікування поранених медичної служби 12-ї бригади спеціального призначення "Азов" НГУ Ірина Гой, звільненим з полону набагато легше адаптуватись, коли поряд є близькі.

"З серпня працюємо з військовими, яких обміняли. Це звільнені бійці з нашої бригади, які перебували у полоні два з половиною чи більше років.

Психологічний стан різний, адже кожна людина пристосовується до складних умов по-різному. І наші бійці, які виходили з полону, адаптовувалися по-різному до соціального життя.

Легше і простіше тоді, коли поруч є рідні, друзі. Набагато складніше, коли підтримки немає. Перший тиждень вони в ейфорії від свободи. І я спостерігаю цю тенденцію, коли звільнені з полону кажуть, що їм нічого не треба і те, що вони вдома це вже класно, вже нічого не болить, хвороб немає. 

На другий тиждень вони відчувають апатію, організм починає розуміти, що не потрібно більше виживати, адже всі ресурси в полоні були віддані для виживання. І починають перейматися захворюваннями, травмами, наслідками катувань, порушенням сну та іншим", — пояснює Ірина Гой.

Ірина Гой продовжує, перші три тижні після повернення з полону воїни проходять обстеження, працюють зі службами.

"Перше їхнє завдання — це обстежити здоров'я. І тут важливим моментом є те, що до них приїжджають їхні родичі, друзі. Тому ми проводимо зустрічі й з ними, де пояснюємо що це і як, чому гіперопіка може бути проблемою.

Зі свого боку, стараємося інормаційно донести, що можна, а що ні", — додає Ірина Гой.

За її словами, важливо, аби службовий супровід проводили не тільки з військовими, але і їхніми родинами. 

"Ще важливий момент, на якому варто наголосити, це те, як соціум спілкується із звільненими з полону військовими. У нас був випадок, коли звільнених з полону в лікарні називали полоненими.

Дуже важливо, аби кожен пошукав інформаію, як базово комунікувати, чого не можна говорити".

Медіаекспертка, директорка з розвитку Асоціації благодійників України Ольга Гужва наголосила, адаптація полонених — вкрай складна та чутлива тема. 

"Якщо журналісти хочуть працювати з такою тематикою, потрібно дотримуватися етики. Це не проста історія, а травматична. Як для людини, яка це все розповідає, так і для тієї, яка бере інтерв'ю. 

Водночас важливо визначити, що саме слід оприлюднювати, а що може залишатися у рамках документування для подальшого використання в роботі з правозахисними організаціями.

У 2014 році я долучилася до робочої групи, яка збирала матеріали про катування. Тоді практично ці релізи ніхто не брав до уваги і не чув. 

Тому це також важлива історія, яку потрібно висвітлювати, але вкрай обережно. Насамперед, аби не нашкодити людям, які є героями цих інтерв'ю.

А також потрібно розуміти, що робити з цією інформацією далі, якою є її соціальне значення, і чи варто взагалі знати суспільству певні моменти". 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Посилює проблеми: як війна вплинула на кількість випадків серцево-судинних захворювань серед прикарпатців

"Кожна людина реагує по-своєму": прикарпатцям розповіли, як війна впливає на психічне здоров'я

"Життя не може завмерти": чи на часі відзначення весіль під час війни

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

«Нормальна реакція людської душі на надмірне потрясіння», — психіатр Михайло Пустовойт про симптоми та лікування ПТСР


Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

905
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1926 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

880
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2813
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1924
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3164

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

696

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

875

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1294

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1889
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

592
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

795
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1271
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1038
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

777
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1034
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7668
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

997
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3788
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

891
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1468
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1234 1