У четвер, 23 січня, в Івано-Франківську стартував всеукраїнський форум "Про що мовчать військові", присвячений ментальному здоров'ю та реабілітації ветеранів та їхніх сімей.
Про це повідомляє журналістка Фіртки з місця події.
Як зазначив модератор події, керівник психологічної служби БО «Перший добровольчий хірургічний шпиталь» Станіслав Онищук, на форумі обговорять важливість створення системи охорони психічного здоров’я для військових, учасників бойових дій, ветеранів та членів їхніх родин.
Організатори, зокрема представники Першого добровольчого шпиталю, наголошують, психологічна частина є критично важливою як для лікування, так і для реінтеграції людей із травматичним військовим досвідом у суспільство, сім’ю та робоче середовище.
За їхніми словами, приблизно 50% ефективності лікування залежить від психологічного стану та мотивації бійця до одужання.
"На сьогодні в Україні активно обговорюється потреба створення комплексної системи, яка включала б єдиний алгоритм та взаємодоповнюючі заходи для надання психологічної допомоги.
Зараз існують окремі психологи, реабілітаційні центри, військові частини та шпиталі, але їхня ефективність значно зросте, якщо всі ці елементи почнуть працювати як єдина система".
До заходу долучився ветеран-психолог, військовий волонтер, громадський активіст Степан Савчук.
"Мене запросили як ветерана-психолога. Всі форуми, що стосуються ветеранів, є надзвичайно важливими, тому що наша країна значною мірою складається з людей, які пережили наслідки травматичних подій», — зазначає ветеран.
На думку Степана Савчука, суспільству необхідно відкрито говорити про психологічні наслідки війни, проводити освітні заходи та пояснювати, що таке травма, які бувають її види і як з нею працювати навіть на побутовому рівні.
"У кожну родину повернеться людина з травматичним досвідом. Чи це буде ветеран, чи цивільний — це індивідуально, але суспільство має бути готовим допомагати таким людям", — додає Степан Савчук.
Сьогодні ветеран планує активно брати участь у дискусіях та підіймати важливі теми.
"Як психолог, я хочу говорити про інформаційну підтримку для всіх. Люди часто навіть не знають, як правильно підходити до військових, як їм подякувати чи завести контакт. Це величезна проблема, яку потрібно вирішувати. Хлопці повертаються з війни і не знають, як жити далі. Родини теж часто не знають, як їм допомогти.
Це величезний виклик для всього суспільства, і ним зараз практично ніхто системно не займається.
За понад 10 років війни в нас досі не створено базису освіти для роботи з ПТСР на професійному рівні. Хоча маємо значний та болючий досвід війни, в університетах немає повноцінного напрямку військової психології. Це лише починає з’являтися.
Потрібно створювати більше можливостей для навчання таких спеціалістів, фінансувати їхні проєкти. На жаль, зараз мене, як психолога, залучають переважно приватні, благодійні або волонтерські організації. Державі чи громаді це, здається, нецікаво", — наголошує він.
Мер Івано-Франківська Руслан Марцінків подякував усім, хто долучається до допомоги військовим і ветеранам.
"Дякую всім учасникам, які сьогодні працюють в Україні, щоб забезпечити фізичну та психологічну реабілітацію наших захисників. Особливо вдячний підприємцям, які активно підтримують ці важливі ініціативи", — зазначив посадовець.
За його словами, минулого року більше тисячі військовослужбовців скористалися програмою фінансової підтримки для реабілітації.
"Це стало можливим завдяки тому, що ми змогли залучити кошти на ці потреби.
Наші психологи працювали з кожним військовим індивідуально, проводили консультації та надавали необхідні висновки, щоб кошти могли бути перераховані безпосередньо тим, хто їх потребує", — розповів Марцінків.
Міський голова наголосив, такі програми мають тривати та розширюватися.
"Ми продовжимо працювати над тим, щоб ветерани й військові, які демобілізувалися, отримували всю необхідну допомогу. Це наш обов’язок перед тими, хто захищає нашу країну", — підсумував Руслан Марцінків.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також: