Параліч судової системи: в Яремче злочинці та порушники ПДР залишаються без покарання (фото)

У прикарпатському місті Яремче п’ятий місяць не працює суд. Тут люди місяцями чекають на довідку про право власності чи спадщину. Радіють хіба що порушники ПДР, бо відсутність суддів допомагає їм уникнути відповідальності.

Наразі із трьох служителів Феміди у Яремче не працює жоден. Проблема виникла ще два роки тому, коли звільнилися відразу всі три судді. Тоді туди у відрядження відправили суддю з Луганщини. Він відпрацював дві каденції, а далі термін закінчився. Тож, Яремче без судочинства вже 5 місяців, пишуть Версії.

«Починаючи із сьомого серпня цього року у нас знову відсутні в судді всі штатні судді, правосуддя не здійснюється. Справи не розглядаються», – розповіла Галина Савчук, керівник апарату Яремчанського міського суду.


Читайте також:

Із Луганщини в Карпати: як живеться і працюється у гуцулів судді з Перевальська

Попри відсутність суддів, заяви тут приймають. Щодо кримінальних проваджень – їх передають до Апеляційного суду Івано-Франківська. Звідти – переправляють у районні суди – найчастіше у Надвірнянський. А от цивільні справи змушені накопичувати. Так триває з 2016 року. Загалом зібрали вже близько 600 справ.

«Зараз немає суддів але ми продовжуємо працювати, люди звертаються приносять позовні заяви різних категорій справ ми все реєструємо. Людей звичайно менше зараз бо знають що суддів немає. Чекають що буде суддя і більше буде позивних заяв. Раніше могло бути вдень і 10 позовів а зараз наполовину менше. В сейфі знаходяться нерозглянуті справи цивільні, і в цьому кабінеті дуже багато справ знаходиться, бо вони не поміщаються у сейфі. Приблизна кількість десь до 400 цивільних справ. Всього не розглянуто десь є шістсот. Є справи які не розглянуті із шістнадцятого  року, з п’ятнадцятого року, чекають суддю», – відзначила Марія Абрам’юк, старший секретар Яремчанського міського суду.

«Маніпуляції» з перенаправленням справ займають багато часу. Як нарікають місцеві правоохоронці, згідно законодавства певні справи за часом давності просто не розглядають і правопорушників не визнають винними.

«Під час змін, які вступили в КПК, проведення всіх експертиз здійснюється за ухвалою слідчого судді. У зв’язку із тим, що в Яремчанському міському суді немає жодного судді, необхідно звертатися із клопотанням в Яремчанський суд. Після того Яремчанський суд направляє в апеляційний суд, відбувається апеляційне засідання, визначається район в якому буде розглядатися клопотання. В тому числі розглядаються клопотання смерті громадян. У зв’язку із тим, що немає ні одного слідчого судді, виникає сама більша проблема під час направлення трупа на ростин. А тому деякі громадяни тривалий час чекають на визначення причини смерті громадян. Виникає ще проблематика в тому, що працівники Яремчанського відділення поліції в порядку статті 208 КПК України затримують осіб, як підозрюваних, і в подальшому протягом 72 годин необхідно звернутись із клопотанням щодо обрання запобіжного заходу. А у зв’язку із тим що судді немає – це дуже велика проблема тривалий час. Тобто в більшості випадків не обирається запобіжний захід у зв’язку із коротким часом їхнього обрання. Ми просто на просто не встигаємо і в деяких випадках не затримуємо даних осіб. Тобто особи, які вчиняють тяжкі злочини у крайніх випадках, ми затримуємо і обираємо взяття під варту. А інші випадки обрання запобіжних заходів ми не обираємо у зв’язку з тим, що немає ні одного слідчого судді. І ми просто на просто у строки розслідування кримінального провадження не встигаємо їм обрати запобіжні заходи», – пояснив Юрій Микитишин заступник начальника Яремчанського відділення поліції, начальник слідчого відділення.

Крім того, поки справи перенаправляються у різні суди, за словами правоохоронців, буквально зникають сліди злочину.

«При нанесенні тілесних ушкоджень, однією особою іншій так само направляємо клопотання в Яремчанський суд. Аналогічно Апеляційний суд розглядає і визначає інший район і приблизно за місяць-півтора приходить ухвала суду на проведення судово-медичної експертизи, – додає  Юрій Микитишин. – За цей час синці, побої, садна з тіла людини сходять. І в деяких випадках, коли людина не встигла звернутися в медичні заклади, щоб їм встановили, які саме тілесні ушкодження. То можуть бути висновки, що зовсім відсутні тілесні ушкодження. Хоча фактично на перший день тілесні були».

Через відсутність суддів непокараними можуть залишитися сотні водіїв, яких за цей час затримали напідпитку за кермом. Правоохоронці кажуть, що змушені повертати їм посвідчення водія без сплати штрафів.

«За вищевказаний період часу працівниками поліції було виявлено 210 водіїв які керували транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння. Дані справи були скеровані до суду. Однак, станом на сьогоднішній день близько 90 справ на розгляді в суді, рішення по даних справах немає. Згідно чинного законодавства в працівників поліції є три місяці часу для скерування даних матеріалів та прийняття рішення щодо покарання водія та притягнення його до відповідальності. У зв’язку із тим, що відсутні працівники суду, дане рішення унеможливлює і ми зобов’язані посвідчення водія повернути власнику, не притягнувши його до відповідальності та не наклавши на нього штраф. Близько 90 водіїв на даний час чекають на рішення суду. У зв’язку із тим, що відсутній суддя дану особу притягнути до відповідальності не представляється можливим. І водії уникають відповідальності. І багато водіїв з тих 90 чоловік можуть уникнути відповідальності», – підсумував Тарас Равлюк, заступник начальника Яремчанського відділення поліції.

Наразі, в Яремчанському суді чекають, що проблема вирішиться. Відомо, що 20 грудня повинно відбутися відрядження суддів по регіонах і можливо, Яремчанщині пощастить отримати нового представника Феміди.


07.12.2018 1302
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

6494
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

495
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14783 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1736
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1006
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6426

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

792

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1599

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1389

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1272
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

637
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

787
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1690
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

722
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

1016
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

6069
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14459
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

381
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

684
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

602
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

921 2