
Серед мешканців західних регіонів України 52% вважають, що країна рухається до розвитку демократії, що трохи вище за загальнонаціональний показник у 49%.
Такими є дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), пише Фіртка.
Водночас 40% мешканців Заходу бачать зменшення демократії та розвиток авторитаризму, тоді як у цілому по країні таких — 45%.
Опитування показало, що українці мають неоднозначні думки щодо напрямку розвитку країни в умовах війни. Вже понад три роки через бойові дії вибори не відбуваються, і 71% опитаних виступили категорично проти їх проведення до повного завершення війни.
При цьому думки про майбутнє країни розділилися. Загалом 49% українців вважають, що Україна рухається до розвитку демократії, а 45% — що країна прямує до зменшення демократії й посилення авторитаризму.
Регіональний розподіл свідчить про деякі відмінності. На Заході 52% вірять у розвиток демократії — це найвищий показник серед усіх регіонів — і 40% бачать загрози авторитаризму.
Для порівняння, у центральних областях на користь демократії висловилися 44%, а 42% побоюються авторитарних тенденцій. Південні регіони більш оптимістичні — 53% за демократію, 37% за авторитаризм.
На Сході ситуація близька до середньоукраїнської — 49% та 45% відповідно.
Довіра до Президента Володимира Зеленського суттєво впливає на оцінку ситуації. Серед тих, хто не довіряє главі держави, понад 80% вважають, що країна рухається до авторитаризму. Натомість серед прихильників Президента 76% вбачають розвиток демократії, а лише 7% — загрози авторитаризму.
Виконавчий директор КМІС Антон Грушецький пояснює:
«Відчуття руху до авторитаризму часто відображає незадоволеність діями влади, а не справжнє зменшення демократичних свобод. Це спосіб висловити критику і незгоду з політикою уряду».
Щодо конкретних проявів авторитаризму, найчастіше серед тих, хто їх помічає, згадують: обмеження свободи слова та тиск на медіа (18%), концентрацію влади (14%), корупцію (12%), мобілізацію та діяльність територіальних центрів комплектування (12%), а також загальне обмеження прав і свобод (12%).
Водночас лише 4% пов’язують авторитаризм із відсутністю виборів, а 4% — із переслідуванням опозиції.
Довідково: з 28 травня по 3 червня 2025 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування, в якому запитував людей про те, куди, на їхню думку, рухається Україна — у бік демократії чи авторитаризму.
Опитування проводили телефоном серед понад 1 092 дорослих громадян, які проживають на підконтрольній Україні території. Людей із тимчасово окупованих територій чи тих, хто виїхав за кордон після початку повномасштабної війни, у вибірку не включали.
За звичайних умов статистична похибка такого дослідження становить близько 3–4%. Водночас через війну результати можуть мати деякі додаткові неточності.
Проте, навіть з урахуванням цього, опитування залишається надійним і дає реальне уявлення про настрої українців.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!