Олександр Кузик розповів, для чого компанія Electrolux купила завод в Івано-Франківську

 

 /data/blog/86088/2aedab2b209ce91540ee4d1c75da681c.jpg

 

Директор представництва Electrolux в Україні та на Кавказі Олександр Кузик повідав, з якою метою шведський гігант електроніки купив в 2010 році завод в Івано-Франківську.



У SkyArtCafe, розташованому на шостому поверсі PinchukArtCentre в самому центрі Києва, 25 жовтня 2011 коїлося щось дивне.

 

По залу були розставлені пюпітри, на яких висіли футболки з репродукціями картин відомих європейських художників - Гогена, Пікассо, Жоана Міро, Ван Гога, Матісса. Але картини на одязі були намальовані не фарбами, а шоколадом, кетчупом, сирими яйцями. Замість звичних треків популярних європейських діджеїв в той день в унісон дзижчали кілька пральних машин.

 

Так компанія Electrolux представляла свою продукцію, випущену на її новому українському заводі. Прання «забруднених мистецтвом» футболок стала апогеєм шоу. На радість організаторів, слідів від плям не залишилося.

 

«Репетицій не було. Ми були впевнені, що наші машини впораються», - переконано каже директор департаменту маркетингу Electrolux в Україні та на Кавказі Катерина Белобловская.



Роком раніше шведський концерн Electrolux за 19 млн євро купив в італійської компанії Antonio Merloni завод «Українська побутова техніка», розташований в Івано-Франківську.

 

З тих пір на ньому було вироблено близько півмільйона пральних машин під брендами Electrolux і Zanussi.

 

За останні чотири роки сукупна частка обох торгових марок на українському ринку зросла з 5,4 до 16,3%, що дозволило компанії піднятися на друге місце в списку найбільших виробників цієї техніки.



Італійський концерн Antonio Merloni, який виробляє велику побутову техніку під брендом ARDO, купив івано-франківський завод в 2003 році у компанії «Норд», що випускала тоді морально застарілі пральні машини «Івіта». Вклавши 64 млн євро, італійці створили сучасний завод «Українська побутова техніка» з виробництва пральних машин, щорічно випускається близько 150 000 одиниць техніки.

 

Antonio Merloni збиралися нарощувати обороти, але криза внесла корективи в плани. Оптимізуючи роботу групи на міжнародному рівні, в 2009-му італійці вирішили продати українське підприємство. Це співпало з намірами шведської Electrolux розширити потужності у Східній Європі. З кількох причин їх вибір припав на Україну.

 

За чотири роки частка Electrolux і Zanussi на українському ринку зросла з 5,4 до 16,3%

Купівля компаній у Східній Європі була для Electrolux звичною справою. До цього компанія придбала підприємства у Польщі та Угорщині.

 

«Завод, розташований в Україні, давав можливість зміцнити наші позиції на ринках, що розвиваються, зокрема, російському та країн СНД, а також налагодити поставки до Західної Європи», - пояснює глава Electrolux в Центральній і Східній Європі Адам Чих.

 

Купівля підприємства, що знаходиться неподалік від працюючих заводів компанії в Угорщині, Румунії та Польщі, була вигідна з точки зору логістики.

 

«До того ж в Україні дуже низька вартість робочої сили - компанія економить і на цьому», - міркує Андрій Мокряков, аналітик консалтингової компанії Pro-Consulting.


Україна цікавила шведів і як ринок збуту. Згідно з даними GfK Ukraine, в 2010 році ринок великої побутової техніки в країні виріс на 24,5%, до 8,46 млрд гривень. І пральні машини увійшли в другу його групу за обсягами продажів. Низькі доходи українців шведів не збентежили.

 

«Купівельна спроможність в Україні на низькому рівні, але я думаю, що вона буде рости», - заявив віце-президент компанії Electrolux Ернесто Ферраріо в одному з інтерв'ю після угоди з Antonio Merloni.



У шведів пішов рік на те, щоб привести всі процеси у відповідність зі своїми стандартами. На заводі майже повністю змінився персонал і постачальники.

 

«Це дуже складний процес. Навіть з тими, хто залишився, довелося передомовлятися», - розповідає директор представництва Electrolux в Україні та на Кавказі Олександр Кузик.

 

Під брендом Electrolux завод почав роботу в квітні 2011 року, зосередившись на випуску пральних машин Slim Size шириною 34, 38 і 48 см. Саме на вузькі машини, за даними GfK, доводиться 88% продажів.

 

Сьогодні 80% пральних машин, які продаються у вітчизняних мережах під брендами Electrolux і Zanussi, вироблені в Україні. Ефект від наявності у Electrоlux локального виробництва проявився в 2014-2015 роках. Під час девальвації гривні ціни на її продукцію росли повільніше, ніж у конкурентів. Логічно, що попит зріс. «Цінова політика Electrolux була виваженою.

 

Не було різких стрибків через падіння гривні », - розповідає співвласник інтернет-магазину Rozetka.ua Владислав Чечоткін. Машини Zanussi подорожчали до 4500-10 000 гривень, Electrolux - до 5500-15 000 гривень.

 

«Ціна на аналогічну машину, зроблену в Європі, приблизно на 15% вища», - вказує Кузик.

 

За підрахунками Мокрякова, різниця в собівартості виробництва однієї пральної машини в Європі та Україні коливається від 20 до 40% на користь другої. На руку Electrolux грають і постійно підсилюються патріотичні настрої українців. Продукцію оснастили стікерами «Зроблено в Україні», на чому компанія акцентує увагу під час рекламних акцій.



Продажі Electrolux і Zanussi в Україні йдуть врозріз із загальною ринковою тенденцією. За підсумками 2014 року обсяг продажів побутової техніки в Україні знизився на 20-30%. А кількість проданих пральних машин за перше півріччя 2015-го впало на 43%, до 1800000 штук.

 

Electrolux ж, навпаки, вдалося наростити частку ринку і зберегти обсяги виробництва і реалізації. «У нас частка проданих пральних машин Electrolux в 2015 році зросла порівняно з 2014-м удвічі», - констатує Чечоткін. Згідно з даними GfK Ukraine, за перше півріччя 2015 частка ринку Electrolux і Zanussi збільшилася до 16,3%. Electrolux посіла друге місце за обсягом продажів пральних машин після LG, обігнавши таких потужних конкурентів, як Samsung і Indesit. І це не межа, упевнені в Electrolux, так як ринок ще не насичений.

 

За даними Держкомстату, на 100 домогосподарств зараз доводиться 88 пральних машин. З розрахунку, що в Україні близько 17 млн ​​домогосподарств, брак машин складає більше 2 млн штук. До цього варто додати 2-4 млн машин, які щорічно виходять з ладу. На думку Мокрякова, за рахунок місцевого виробництва, і, відповідно, цінової переваги, а також зростаючої довіри до українського продукту Electrolux може розраховувати на подальше зростання і вихід на показник в 20-23% ринку.



Виручку українського заводу в Electrolux не розкривають. У 2011, 2012 і 2013 роках, за даними Forbes, вона склала 429 млн, 521 млн і 479 млн гривень відповідно.

 

Конфлікт з Росією змусила Electrolux переглянути географію експорту продукції івано-франківського заводу. Якщо раніше на РФ припадало близько 80% експорту підприємства, то сьогодні лише 17,4%. Намагаючись компенсувати втрати, Electrolux торік почала освоювати нові ринки, налагодивши поставки з України в Грузію, Азербайджан, Киргизію і Узбекистан.

 

Президент Української асоціації виробників Олександр Громико впевнений, що у компанії є шанс наростити обсяги експорту і в ЄС. Після набуття чинності договору про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом, що, як вважають українські влади, відбудеться на початку 2016 року, продукція Made in Ukraine в країнах ЄС буде продаватися без мит.

 

А поки 23,7% івано-франківської техніки їде в Польщу і Чехію, близько 10% - у Францію, Італію та країни Скандинавії.

 

«Але ми нарощуємо продажу в Центральній Європі», - підкреслює Кузик.

 

за матеріалами Forbes


08.09.2015 2236 1
Коментарі (1)

Вольдемар 2018.03.14, 21:21

ех би мені знайти справжнього постачальника , бренд-менеджера цієї компанії щоб купляти і купляти побутову техніку..!

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

12879
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1500
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1092
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2117
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3645
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1378

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1772

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

549

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1179

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1345
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

597
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24291
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

533
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

502
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

654
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1541
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

709
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7312
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

654
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1694 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

645
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

555