Олександр Кузик розповів, для чого компанія Electrolux купила завод в Івано-Франківську

 

 /data/blog/86088/2aedab2b209ce91540ee4d1c75da681c.jpg

 

Директор представництва Electrolux в Україні та на Кавказі Олександр Кузик повідав, з якою метою шведський гігант електроніки купив в 2010 році завод в Івано-Франківську.



У SkyArtCafe, розташованому на шостому поверсі PinchukArtCentre в самому центрі Києва, 25 жовтня 2011 коїлося щось дивне.

 

По залу були розставлені пюпітри, на яких висіли футболки з репродукціями картин відомих європейських художників - Гогена, Пікассо, Жоана Міро, Ван Гога, Матісса. Але картини на одязі були намальовані не фарбами, а шоколадом, кетчупом, сирими яйцями. Замість звичних треків популярних європейських діджеїв в той день в унісон дзижчали кілька пральних машин.

 

Так компанія Electrolux представляла свою продукцію, випущену на її новому українському заводі. Прання «забруднених мистецтвом» футболок стала апогеєм шоу. На радість організаторів, слідів від плям не залишилося.

 

«Репетицій не було. Ми були впевнені, що наші машини впораються», - переконано каже директор департаменту маркетингу Electrolux в Україні та на Кавказі Катерина Белобловская.



Роком раніше шведський концерн Electrolux за 19 млн євро купив в італійської компанії Antonio Merloni завод «Українська побутова техніка», розташований в Івано-Франківську.

 

З тих пір на ньому було вироблено близько півмільйона пральних машин під брендами Electrolux і Zanussi.

 

За останні чотири роки сукупна частка обох торгових марок на українському ринку зросла з 5,4 до 16,3%, що дозволило компанії піднятися на друге місце в списку найбільших виробників цієї техніки.



Італійський концерн Antonio Merloni, який виробляє велику побутову техніку під брендом ARDO, купив івано-франківський завод в 2003 році у компанії «Норд», що випускала тоді морально застарілі пральні машини «Івіта». Вклавши 64 млн євро, італійці створили сучасний завод «Українська побутова техніка» з виробництва пральних машин, щорічно випускається близько 150 000 одиниць техніки.

 

Antonio Merloni збиралися нарощувати обороти, але криза внесла корективи в плани. Оптимізуючи роботу групи на міжнародному рівні, в 2009-му італійці вирішили продати українське підприємство. Це співпало з намірами шведської Electrolux розширити потужності у Східній Європі. З кількох причин їх вибір припав на Україну.

 

За чотири роки частка Electrolux і Zanussi на українському ринку зросла з 5,4 до 16,3%

Купівля компаній у Східній Європі була для Electrolux звичною справою. До цього компанія придбала підприємства у Польщі та Угорщині.

 

«Завод, розташований в Україні, давав можливість зміцнити наші позиції на ринках, що розвиваються, зокрема, російському та країн СНД, а також налагодити поставки до Західної Європи», - пояснює глава Electrolux в Центральній і Східній Європі Адам Чих.

 

Купівля підприємства, що знаходиться неподалік від працюючих заводів компанії в Угорщині, Румунії та Польщі, була вигідна з точки зору логістики.

 

«До того ж в Україні дуже низька вартість робочої сили - компанія економить і на цьому», - міркує Андрій Мокряков, аналітик консалтингової компанії Pro-Consulting.


Україна цікавила шведів і як ринок збуту. Згідно з даними GfK Ukraine, в 2010 році ринок великої побутової техніки в країні виріс на 24,5%, до 8,46 млрд гривень. І пральні машини увійшли в другу його групу за обсягами продажів. Низькі доходи українців шведів не збентежили.

 

«Купівельна спроможність в Україні на низькому рівні, але я думаю, що вона буде рости», - заявив віце-президент компанії Electrolux Ернесто Ферраріо в одному з інтерв'ю після угоди з Antonio Merloni.



У шведів пішов рік на те, щоб привести всі процеси у відповідність зі своїми стандартами. На заводі майже повністю змінився персонал і постачальники.

 

«Це дуже складний процес. Навіть з тими, хто залишився, довелося передомовлятися», - розповідає директор представництва Electrolux в Україні та на Кавказі Олександр Кузик.

 

Під брендом Electrolux завод почав роботу в квітні 2011 року, зосередившись на випуску пральних машин Slim Size шириною 34, 38 і 48 см. Саме на вузькі машини, за даними GfK, доводиться 88% продажів.

 

Сьогодні 80% пральних машин, які продаються у вітчизняних мережах під брендами Electrolux і Zanussi, вироблені в Україні. Ефект від наявності у Electrоlux локального виробництва проявився в 2014-2015 роках. Під час девальвації гривні ціни на її продукцію росли повільніше, ніж у конкурентів. Логічно, що попит зріс. «Цінова політика Electrolux була виваженою.

 

Не було різких стрибків через падіння гривні », - розповідає співвласник інтернет-магазину Rozetka.ua Владислав Чечоткін. Машини Zanussi подорожчали до 4500-10 000 гривень, Electrolux - до 5500-15 000 гривень.

 

«Ціна на аналогічну машину, зроблену в Європі, приблизно на 15% вища», - вказує Кузик.

 

За підрахунками Мокрякова, різниця в собівартості виробництва однієї пральної машини в Європі та Україні коливається від 20 до 40% на користь другої. На руку Electrolux грають і постійно підсилюються патріотичні настрої українців. Продукцію оснастили стікерами «Зроблено в Україні», на чому компанія акцентує увагу під час рекламних акцій.



Продажі Electrolux і Zanussi в Україні йдуть врозріз із загальною ринковою тенденцією. За підсумками 2014 року обсяг продажів побутової техніки в Україні знизився на 20-30%. А кількість проданих пральних машин за перше півріччя 2015-го впало на 43%, до 1800000 штук.

 

Electrolux ж, навпаки, вдалося наростити частку ринку і зберегти обсяги виробництва і реалізації. «У нас частка проданих пральних машин Electrolux в 2015 році зросла порівняно з 2014-м удвічі», - констатує Чечоткін. Згідно з даними GfK Ukraine, за перше півріччя 2015 частка ринку Electrolux і Zanussi збільшилася до 16,3%. Electrolux посіла друге місце за обсягом продажів пральних машин після LG, обігнавши таких потужних конкурентів, як Samsung і Indesit. І це не межа, упевнені в Electrolux, так як ринок ще не насичений.

 

За даними Держкомстату, на 100 домогосподарств зараз доводиться 88 пральних машин. З розрахунку, що в Україні близько 17 млн ​​домогосподарств, брак машин складає більше 2 млн штук. До цього варто додати 2-4 млн машин, які щорічно виходять з ладу. На думку Мокрякова, за рахунок місцевого виробництва, і, відповідно, цінової переваги, а також зростаючої довіри до українського продукту Electrolux може розраховувати на подальше зростання і вихід на показник в 20-23% ринку.



Виручку українського заводу в Electrolux не розкривають. У 2011, 2012 і 2013 роках, за даними Forbes, вона склала 429 млн, 521 млн і 479 млн гривень відповідно.

 

Конфлікт з Росією змусила Electrolux переглянути географію експорту продукції івано-франківського заводу. Якщо раніше на РФ припадало близько 80% експорту підприємства, то сьогодні лише 17,4%. Намагаючись компенсувати втрати, Electrolux торік почала освоювати нові ринки, налагодивши поставки з України в Грузію, Азербайджан, Киргизію і Узбекистан.

 

Президент Української асоціації виробників Олександр Громико впевнений, що у компанії є шанс наростити обсяги експорту і в ЄС. Після набуття чинності договору про зону вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом, що, як вважають українські влади, відбудеться на початку 2016 року, продукція Made in Ukraine в країнах ЄС буде продаватися без мит.

 

А поки 23,7% івано-франківської техніки їде в Польщу і Чехію, близько 10% - у Францію, Італію та країни Скандинавії.

 

«Але ми нарощуємо продажу в Центральній Європі», - підкреслює Кузик.

 

за матеріалами Forbes


08.09.2015 2213 1
Коментарі (1)

Вольдемар 2018.03.14, 21:21

ех би мені знайти справжнього постачальника , бренд-менеджера цієї компанії щоб купляти і купляти побутову техніку..!

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1083
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1630 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2397
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2249 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7533
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15246 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

303

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1027

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1097

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1879
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

275
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

654
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

894
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3121
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

913
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1945
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1000
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35148 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

258
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

477
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

618
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

942