Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 лютого 2023 року українців чекають деякі зміни.
Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у лютому.
Субсидії
З лютого скасовується можливість безготівкової оплати пільг за користування житлово-комунальними послугами. Це означає, що всі субсидії виплачуватимуть у грошовій формі.
Для тих, у кого вже є банківський рахунок, на який надходять житлові субсидії або пенсія, нічого не зміниться. Однак, якщо отримувач субсидії не відкрив рахунок в банку або не повідомив, на який рахунок переказувати ці виплати, гроші надходитимуть на відкриті Пенсійним фондом рахунки в "Ощадбанку".
Також гроші за субсидію можна буде отримати готівкою і перерахувати за комуналку в будь-якому відділенні "Укрпошти".
Тож, з 1 лютого "Ощадбанк" не перераховуватиме автоматично комунальникам кошти субсидій, як це було раніше. Одержувач пільг має отримати ці гроші в касі або на рахунок та сам сплатити комірне безпосередньо постачальникам комунальних послуг. Таким чином, оплата комуналки стане однаковою для усіх, а ті, хто отримує субсидії, матимуть адресну грошову компенсацію.
Важливо!: пенсіонери надалі зможуть отримувати субсидію через відділення "Укрпошти" разом із пенсією без відкриття рахунку.
Безплатна заміна лампочок
З початку року кожен повнолітній українець може безплатно обміняти лампи розжарювання старого зразка на світлодіодні. Це передбачено державною програмою, мета якої — знизити навантаження на енергетичну інфраструктуру.
У лютому на повну запрацює програма, в межах якої українці можуть безплатно замінити старі лампи розжарювання на нові LED-лампи. Про офіційний запуск програми урядовці заявили в січні, а у тестовому режимі проєкт почав працювати із середини січня.
Програму реалізовуватимуть через Укрпошту. Треба прийти до поштового відділення та обміняти лампи. Також є можливість залишити заявку на порталі «Дія», а потім прийти на пошту для обміну. Кожен дорослий може замінити п'ять лампочок.
Допомога внутрішньо переміщеним особам
З 1 лютого право на допомогу на проживання матимуть внутрішньо переміщені особи (ВПО), які перемістилися з території можливих бойових дій.
Допомогу виплачують мешканцям всіх українських територій, якщо для них не визначена дата завершення бойових дій чи їхньої можливості або тимчасової окупації.
Право на допомогу на проживання матимуть переселенці, які:
- перемістилися з тимчасово окупованих територій;
- перемістилися з територій, де ведуться бойові дії;
- мають зруйноване або непридатне для проживання житло внаслідок пошкодження та подали заявку на відшкодування відповідних втрат до 20 травня 2022 року через портал «Дія»;
- мають документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, внаслідок військової російської агресії;
- обліковувалися як ВПО до 24 лютого;
- станом на 24 лютого отримували щомісячну адресну допомогу ВПО для покриття витрат на проживання;
- після 24 лютого повторно перемістилися з ТОТ або територій, на яких ведуться бойові дії.
До оновленого переліку ввійшли території: Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та Києва.
Судові повістки через Viber
Виклики до суду, а також судові повістки та повідомлення можна буде отримати у месенджерах, зокрема у Viber. Повістки в першу чергу надсилатимуться на месенджер, а якщо телефонний номер не привʼязаний до нього – то через SMS, як і раніше.
Впровадити сервіс запланували не пізніше 10 лютого.
З 1 лютого змінюється порядок виплат додаткової грошової винагороди військовослужбовцям. Йдеться про застосування нового підходу до виплати 30 тисяч та 100 тисяч гривень.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну
Якщо є можливість: чи доречно відзначати свята, коли в країні війна