Нове дослідження підтвердило, що смерть людини настає десь через п’ять хвилин після зупинки серця

Міжнародна група дослідників проаналізувала життєву активність майже пів тисячі пацієнтів, які перебували при смерті, й з’ясувала, що їхня смерть настала максимум через 4 хвилини 20 секунд після зупинки серця.

Це важливо враховувати, в разі якщо померлі передають свої органи на донорство, інформує Фіртка з посиланням на Громадське.

Упродовж доволі тривалого часу смерть людини констатували за зупинкою серця — тобто за відсутністю пульсу. Нині ж ми знаємо, що існують й інші показники життєдіяльності — від обміну речовин до активності мозку. Вони можуть тривати навіть у разі відсутності серцебиття, а це означає, що той чи інший орган досі функціонує.

Це важливо враховувати для донорства органів. Річ у тім, що орган у людини, яка дала прижиттєву згоду на донорство, можна брати лише після остаточної констатації факту смерті. Варто враховувати й реакцію близьких померлого, які можуть до останнього не вірити, що шансів реанімувати людину немає. У науковому середовищі відповідна дискусія почалася після випадків, коли органи на донорство брали в немовлят через 75 секунд після зупинки в них серця.

Оскільки виміряти всі показники життєдіяльності людини неможливо, лікарі послуговуються «правилом п'яти хвилин»: якщо після зупинки серця протягом цього часу не вдається реанімувати пацієнта, можна констатувати його смерть. Тоді, якщо людина за життя дала згоду на донорство своїх органів, їх можна брати.

У новому масштабному дослідженні міжнародна група лікарів вирішила перевірити «правило п’яти хвилин», спостерігаючи за людьми, що перебували при смерті. Дослідження охопило майже дві тисячі пацієнтів у 20 відділеннях інтенсивної терапії в трьох країнах. З них дібрали дані про 480 людей. За пацієнтами спостерігали протягом 30 хвилин після встановлення факту смерті.

Лише в 67 пацієнтів (14%) зафіксували відновлення серцебиття, але тривало воно в середньому недовго — кілька секунд, — і пацієнти внаслідок цього не оживали. Переважно серцебиття ненадовго поновлювалося за 1-2 хвилини після зупинки серця; найдовший зафіксований дослідниками час — 4 хвилини 20 секунд.

Окремо лікарі розглянули й групу з 32 пацієнтів, які погодилися віддати свої органи на донорство. З них лише у двох ненадовго відновлювалося серцебиття — через 64 й 151 секунду після зупинки серця відповідно.

Загалом отримані дослідниками результати підтверджують «правило п’яти хвилин». А втім, медики зазначають, що пацієнти, яких вони досліджували, перебували на системі життєзабезпечення. Можливо, для інших випадків результати будуть відрізнятися.

Дослідження оприлюднили 28 січня у виданні New England Journal of Medicine.


01.02.2021 7244
Коментарі ()

29.05.2023
Тетяна Дармограй

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка. 

355
24.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

312
14.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

6165 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2385 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1789
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2267

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

386

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

413

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

486

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

873
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

225
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

371
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

524
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

266
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

394 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

694
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

978
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5530
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

260
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

282
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

387
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

574