
Триває сесія Івано-Франківської обласної ради.
Депутати розглянули питання про стан виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ області, пише Фіртка.
Зокрема, йшлося про те, що призначеннями на заробітні плати вересня багато лікувальних закладів області провели оплату тільки за липень. На перше вересня виплати протерміновані.
Про це заявив депутат Манолій Піцуряк.
«Той хто має кусок хліба, йому дуже важко зрозуміти того, хто немає. І коли хтось говорить про те, що когось треба скоротити, звільнити, перевести – не хотів би я так говорити, але хай би сам відчув як це», - зазначив депутат.
За його словами, загалом медсубвенція, яка має надходити з держбюджету областям становить 57 млрд гривень. У той же час, каже обранець, дана сума складає тільки 64% від потреби.
«Тобто 31 млрд держава недодала», - зазначив депутат.
Натомість, за його словами, вину перекладають на керівників медзакладів, які начебто недостатньо скоротили працівників, чи не перевели їх.
«Трудове законодавсто - це радянське законодавсто. Воно стовідсотково переписане. А новітнє законодавсто з ним ніяк не стикується. З червня вже виникли питання протермінованої заборгованості - ніхто не реагував. А на сьогодні склалась ситуація, що керівників, які не сплачують податки притягають до відповідальності. А якщо немає чим платити? Інша ситуація - коли несвоєчасні виплати, тоді органи Казначейства блокують рахунки. Тобто ти не маєш можливості закупити пальне, щоб заправити машини. Як бути керівнику, коли тих коштів немає? Ми сьогодні стикнемся з тим, коли буде відключений газ. І тоді будемо думати», каже депутат облради Манолій Піцуряк.
Депутат облради, голова бюджетної комісії Микола Палійчук зазначив, що ця проблема нікуди не зникне і наступного року.
«Винуватий бюджетний кодекс, депутати які його з року в рік підтримують і система, яка діє в Україні. Я дивився в бюджет 2019 року – нас чекають ті самі проблеми. І шановний Остап Васильович (Дзеса – ред) не треба виправдовувати і казати, що щось робиться. Так для того ви і є, щоб щось робити. В попередні роки ми зверталися і вони казали: «В червні ми добавляємо», і у вересні ми отримували черговий транш. Цього року ми нічого не отримали. Поки не будуть зміни у Бюджетному кодексі – не буде порядку. І ви, як представник БПП, кажіть своїм колегам про це», - зазначив депутат Микола Палійчук.
За його словами, кошти від перевиконання місцевих бюджетів не покриють ці заборговані потреби.
Депутат облради Остап Дзеса зазначив, що у деяких медзакладах перевищена кількість працівників, Дзеса запропонував протокольним дорученням доручити профільному департаменту ОДА та спеціалістам розробити алгоритм дій і тоді навести порядок, а не «красуватись перед виборцями».
«А який сенс давати нам доручення на доручення? Якого біса там сидять у департаменті охорони здоровя, що штани протирати? Чи департамент освіти?», - зірвався на крик голова облради.
Депутат облради Андрій Левкович також додав, що не може одна породілля у Богородчанській лікарні обходиться державі у 4 тисячі грн, а в Солотвинській у 21 тис. Також депутат каже, що не може у класі вчитися одна дитина.
На захист став депутат облради Василь Попович.
«Ви були в тих лікарнях? Бачили, які вони? Людське життя безцінне. Не має значення, чи це 4 тисячі чи 20. Які можуть бути порівняння? На дітях кошти економити?», - зазначив Попович.
Депутат облради Олег Атаманюк зазначив, що проблеми уже є з молодшим медперсоналом.
«Людям треба заплатити сьогодні, тому що їхні діти не мають що їсти, не мають в чому піти до школи. Насправді ситуація катастрофічна», - каже Атаманюк.
«Не треба дивитися чи мова йде про Солотвинську лікарню, чи Богородчанську? Ми зараз говоримо про стан заборгованості працівникам бюджетних установ. І не треба нікого ображати», - обурився Манолій Піцуряк.
«У нас попереду президентські і парламентські вибори і нас чекає дійсно багато популізму. Але я би хотів, щоб не сьогодні. Треба сказати де взяти гроші? І тому я задавав питання хто винуватий? Якщо ми говоримо про оплату праці медпрацівників і вчителів – то це є завданням Кабінету міністрів. Сьогодні особливо департамент охорони здоров'я та департамент освіти повинні ретельно проаналізувати кожну потребу. Так це соціальна проблема, бо людям треба мати роботу. Але не перетворюємо лікарню на касу. Треба тверезо всім нам брати відповідальність. Повторюю жодна держава такого навантаження не витримає, коли 180 працівників і 15 пацієнтів. Не винувата місцева рада. До прикладу по Рогатинському району заборгованість 10 млн. гривень. Звідки ми візьмемо ці гроші?», - резюмував голова облради Олександр Сич.
При голосуванні депутати віддали тільки 41 голос – рішення не прийняли. Після цього депутати пішли на обідню перерву.