Науковець: Розкопки стародавнього Галича можна порівнювати хіба що з відкриттям Трої

 

 /data/blog/85456/c6dbbf8b8528ff4f9eabfe16a1d4f41d.jpg

 

Видатні українські дослідники століттями шукали столицю галицьких князів – стародавній Галич.

 

Сенсаційне відкриття ж зробив у 1936-му році археолог Ярослав Пастернак – у селі Крилос, що на Франківщині, вдалось розкопати ядро древнього міста – Успенську церкву, яка своєю величиною дорівнювала хіба що Софіївському собору в Києві. Разом із нею вдалось віднайти останки галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

Про це йдеться у сюжеті щотижневого історичного тележурналу «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щонеділі о 23:00 та щочетверга о 22:00 на телеканалі ZIK).

 

Ще у ХІХ столітті археологи висували різні версії щодо того, де ж був центр Галицько-Волинського князівства – місто Галич. Навесні 1934-го року за розкопки древньої столиці взявся й український археолог Ярослав Пастернак. Своє благословення і матеріальну підтримку йому надав сам митрополит Андрей Шептицький.

 

«Туди входило фінансування самих розкопок, оплата робочої сили, харчування, проїзд. Адже кожна експедиція потребує значних коштів. Треба врахувати, що розкопки в Галичі продовжувалися кожного сезону і тривали протягом десяти років. У нас жодні розкопки не тривали стільки, коли українці не мали власної державності», – наголошує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Археолог Ярослав Пастернак добре розумів, що достовірно встановити місце, де була столиця галицьких князів, допоможе лише віднайдення фундаментів неодноразово згаданого в літописі Успенського собору.

 

«Це був центральний архітектурний об’єкт, візитна картка княжого міста. Ми знаємо, що тут було серце єпархії, а потім – митрополії. Тож зрозуміло, це була центральна споруда давнього Галича», – пояснює кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Успенську церкву відбудували в селі Крилос у XVI столітті. Поруч розмістили і цвинтар. Саме звідти Ярослав Пастернак і розпочав свої пошуки, сподіваючись, що за давньою традицією, нову церкву збудували недалеко від княжої святині.

 

«Його звинувачували в святотатстві. Та Пастернак дуже швидко знайшов порозуміння із митрополитом Шептицьким, який дав йому дозвіл зробити перезахоронення старого кладовища, і всі тлінні рештки були перенесені», – зазначив кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Тож місцеві охоче допомагали запальному археологу. Тим паче, що Пастернак щедро платив за роботу – один злотий в день.

 

25 липня 1936-го року лопата одного з робітників ударилась у фундамент Успенського собору.

 

«Між робітниками розгорілося змагання: хто перший проб’ється до рогу величавої будівлі. Та мур перейшов уже більш як 30 метрів довжини, перевищивши тим самим величину всіх відомих церков Галицько-Волинського князівства. Отже, древній галицький Успенський собор як столичний храм дорівнював, мабуть, Софіївському собору в Києві!», – написав у своїх спогадах сам Ярослав Пастернак.

 

Тож це засвідчило, що центр княжого Галича був на Крилоській горі. Там – ядро древнього міста і найбільші перспективи для розкопок та з’ясування усіх проблем, пов’язаних з літописним Галичем та князями.

 

«Значення розкопок можна порівнювати хіба з відкриттям Трої Швіманом», – зазначає директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Однак, найбільшою сенсацією стала знахідка в притворі древнього Успенського собору кам’яного саркофага з останками його засновника – галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

«Україна тоді була під Польщею. Тож ця знахідка стала предметом гордощів українців, які нарешті виявили останки своїх князів», – зауважує кандидат архітектурних наук Юрій Лукомський.

 

На початку Другої світової війни Ярослав Пастернак емігрує до Канади. Відтоді ніхто не знав, куди ж поділися останки галицького князя. І лише через півстоліття – у 1991-у році, досліджуючи крипти собору святого Юра, археологи натрапили на дивну знахідку. У невеличкій скриньці лежали акуратно складені людські кістки.

 

«Здивувало ставлення до кожної кісточки – кожну було загорнуто. Ми подумали, що це останки чергового поховання, адже в приміщенні знайшли близько сімдесяти захоронень», – пригадує археолог, кандидат історичних наук Микола Бандрівський.

 

Та під кістками знайшли і скляну капсулу запломбовану воскоподібною сумішшю і в ній – зігнений вчетверо аркуш паперу. Це було послання від самого Ярослава Пастернака.

 

«Приложені до цього письма кості є ті самі, які я найшов у кам’янім саркофагу серед фундаментів княжої галицької кафедри в Крилосі. Це є тлінні останки засновника згаданої кафедри, галицького князя Ярослава Осмомисла, що помер 1187 року», – написав у цьому листі археолог.

 

Зараз дослідники сходяться на думці: рішення сховати сенсаційну знахідку Пастернака було дуже розумним. Адже не відомо, що б зробила окупаційна влада з останками.

 

«Коли почалася Друга світова війна, він розумів, які загрози для цієї пам’ятки можуть бути з боку одних і других окупантів, тому й прийняв оптимальне рішення. Зрозуміло, що це було зроблено тільки з відома митрополита Андрея Шептицького», – наголошує  кандидат історичних наук Ігор Коваль.


31.08.2015 879 0
Коментарі (0)

26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2171
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

862
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

904
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

907 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

2755 3
14.06.2025
Вікторія Матіїв

Напередодні Всесвітнього дня донора крові Фіртка поцікавилася, скільки прикарпатців регулярно здають кров, яка підготовка й процедура донації, розпитала у лікарки-трансфузіологині Прикарпатського обласного центру служби крові Марти Щирби, як на потреби крові вплинула війна.  

1467

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

636

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

335

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1005

Ані висока освіченість, ані шляхетна спадковість, ані залучення до незлобивих віровчень не породжують усвідомленого гуманізму «просто так».

1128
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2024
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1075
12.06.2025

Все більше людей відмовляються від дієт і переходять до інтуїтивного харчування — підходу, що вчить слухати тіло, а не рахувати калорії.  

799
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

293
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

14977
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7291
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

723
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

279
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

189
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

287
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

574
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1031