Науковець: Розкопки стародавнього Галича можна порівнювати хіба що з відкриттям Трої

 

 /data/blog/85456/c6dbbf8b8528ff4f9eabfe16a1d4f41d.jpg

 

Видатні українські дослідники століттями шукали столицю галицьких князів – стародавній Галич.

 

Сенсаційне відкриття ж зробив у 1936-му році археолог Ярослав Пастернак – у селі Крилос, що на Франківщині, вдалось розкопати ядро древнього міста – Успенську церкву, яка своєю величиною дорівнювала хіба що Софіївському собору в Києві. Разом із нею вдалось віднайти останки галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

Про це йдеться у сюжеті щотижневого історичного тележурналу «Історична правда з Вахтангом Кіпіані» (щонеділі о 23:00 та щочетверга о 22:00 на телеканалі ZIK).

 

Ще у ХІХ столітті археологи висували різні версії щодо того, де ж був центр Галицько-Волинського князівства – місто Галич. Навесні 1934-го року за розкопки древньої столиці взявся й український археолог Ярослав Пастернак. Своє благословення і матеріальну підтримку йому надав сам митрополит Андрей Шептицький.

 

«Туди входило фінансування самих розкопок, оплата робочої сили, харчування, проїзд. Адже кожна експедиція потребує значних коштів. Треба врахувати, що розкопки в Галичі продовжувалися кожного сезону і тривали протягом десяти років. У нас жодні розкопки не тривали стільки, коли українці не мали власної державності», – наголошує директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Археолог Ярослав Пастернак добре розумів, що достовірно встановити місце, де була столиця галицьких князів, допоможе лише віднайдення фундаментів неодноразово згаданого в літописі Успенського собору.

 

«Це був центральний архітектурний об’єкт, візитна картка княжого міста. Ми знаємо, що тут було серце єпархії, а потім – митрополії. Тож зрозуміло, це була центральна споруда давнього Галича», – пояснює кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Успенську церкву відбудували в селі Крилос у XVI столітті. Поруч розмістили і цвинтар. Саме звідти Ярослав Пастернак і розпочав свої пошуки, сподіваючись, що за давньою традицією, нову церкву збудували недалеко від княжої святині.

 

«Його звинувачували в святотатстві. Та Пастернак дуже швидко знайшов порозуміння із митрополитом Шептицьким, який дав йому дозвіл зробити перезахоронення старого кладовища, і всі тлінні рештки були перенесені», – зазначив кандидат історичних наук Ігор Коваль.

 

Тож місцеві охоче допомагали запальному археологу. Тим паче, що Пастернак щедро платив за роботу – один злотий в день.

 

25 липня 1936-го року лопата одного з робітників ударилась у фундамент Успенського собору.

 

«Між робітниками розгорілося змагання: хто перший проб’ється до рогу величавої будівлі. Та мур перейшов уже більш як 30 метрів довжини, перевищивши тим самим величину всіх відомих церков Галицько-Волинського князівства. Отже, древній галицький Успенський собор як столичний храм дорівнював, мабуть, Софіївському собору в Києві!», – написав у своїх спогадах сам Ярослав Пастернак.

 

Тож це засвідчило, що центр княжого Галича був на Крилоській горі. Там – ядро древнього міста і найбільші перспективи для розкопок та з’ясування усіх проблем, пов’язаних з літописним Галичем та князями.

 

«Значення розкопок можна порівнювати хіба з відкриттям Трої Швіманом», – зазначає директор Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки Іван Сварник.

 

Однак, найбільшою сенсацією стала знахідка в притворі древнього Успенського собору кам’яного саркофага з останками його засновника – галицького князя Ярослава Осмомисла.

 

«Україна тоді була під Польщею. Тож ця знахідка стала предметом гордощів українців, які нарешті виявили останки своїх князів», – зауважує кандидат архітектурних наук Юрій Лукомський.

 

На початку Другої світової війни Ярослав Пастернак емігрує до Канади. Відтоді ніхто не знав, куди ж поділися останки галицького князя. І лише через півстоліття – у 1991-у році, досліджуючи крипти собору святого Юра, археологи натрапили на дивну знахідку. У невеличкій скриньці лежали акуратно складені людські кістки.

 

«Здивувало ставлення до кожної кісточки – кожну було загорнуто. Ми подумали, що це останки чергового поховання, адже в приміщенні знайшли близько сімдесяти захоронень», – пригадує археолог, кандидат історичних наук Микола Бандрівський.

 

Та під кістками знайшли і скляну капсулу запломбовану воскоподібною сумішшю і в ній – зігнений вчетверо аркуш паперу. Це було послання від самого Ярослава Пастернака.

 

«Приложені до цього письма кості є ті самі, які я найшов у кам’янім саркофагу серед фундаментів княжої галицької кафедри в Крилосі. Це є тлінні останки засновника згаданої кафедри, галицького князя Ярослава Осмомисла, що помер 1187 року», – написав у цьому листі археолог.

 

Зараз дослідники сходяться на думці: рішення сховати сенсаційну знахідку Пастернака було дуже розумним. Адже не відомо, що б зробила окупаційна влада з останками.

 

«Коли почалася Друга світова війна, він розумів, які загрози для цієї пам’ятки можуть бути з боку одних і других окупантів, тому й прийняв оптимальне рішення. Зрозуміло, що це було зроблено тільки з відома митрополита Андрея Шептицького», – наголошує  кандидат історичних наук Ігор Коваль.


31.08.2015 706 0
Коментарі (0)

04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

3880
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1394
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1486
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2614
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2333
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2262

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

233

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1469

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2220

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2960
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

519
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

668
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

660
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

506
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15953
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2851
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1132
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26610 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

983
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

843 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

646