Рання вагітність, як і її переривання, можуть мати негативні наслідки для жіночого здоров'я в майбутньому.
Журналістка Фіртки поспілкувалась із завідувачкою акушерського відділення Калуського пологового будинку Лесею Григорів про випадки підліткової вагітності.
"Такі випадки бувають, але не часто. У більшості випадків спостерігаємо її серед жінок ромської національності. Для нас 14 чи 15 років — це дитина, а для ромів — вік нормальний для вагітності. У нас найбільша кількість породіль у цьому віці саме цієї національності.
Ми допомагаємо їм з пологами. Дехто з них народжує самостійно, декому проводять кесарів розтин за акушерськими показами. Також навчаємо їх. У загальному вони не готові до материнства. Організм має "дозріти" та мати ресурс, щоб виносити дитину.
Тому, коли дитина виношує дитину, то ускладнень такої вагітності значно більше. Переважно такі дівчата анемічні, у них здебільшого не сформовані кістки. Дівчина поводить себе, як дитина. Усвідомленого батьківства у них ще немає. Для них це національна традиція, але це не норма".
Фахівчиня ділиться: за її тридцятирічний стаж був випадок, коли виявили дівчину, яка приховувала свою вагітність від батьків. Зі слів медикині, у дитини був страх, але народила вона непроблематично.
"Часто дівчата бояться, приховують вагітність, доки можливо. Та рано чи пізно батьки все одно дізнаються, відбуваються скандали. Хтось із батьків приймає це, хтось ні. Відповідно в такій ситуації потрібно працювати із психологами, з тими батьками, бо дитина може поводитися неадекватно.
Таким людям потрібна психологічна допомога "зі старту". Трапляється, що батьки абсолютно не готові до того, що їхня дівчинка, яку вони вважають маленькою, може народити у 15 років.
Але це не часті випадки. За моєї практики породіллі у ранньому віці своїх дітей не залишали. Проте, залишали не в такому ранньому віці. У нас була жінка, яка третю дитину залишила. Були такі, які підкидали дітей, залишали у "Вікні життя".
Була 17-річна дівчина, яка залишила дитину. Але вона юридично рішення не могла приймати, то за неї вирішили батьки, які відмовилися від дитини", — каже медикиня.
Загалом від новонароджених дітей матері відмовляються рідко, уточнює Леся Григорів.
"Був ще такий випадок. Ми прийняли пологи у дівчини з вигаданим прізвищем. Вона не хотіла забирати дитину, від батьків свою вагітність приховувала. Народила у нас і хотіла залишити дитину, ми викликали Службу для сім'ї, дітей та молоді.
Тоді прийшли працівники разом з психологом й з нею працювали. Згодом знайшлися батьки неповнолітньої та забрали новонароджену дитину, хоча спочатку дівчина була готова відмовитися від немовлятка. Головне у батьківському шоку не наробити необачних вчинків з негативними наслідками.
Загалом, коли закінчується період дитячості, жінка готова народжувати. Фізіологічно можна народити у 17-18 років. Але момент, коли організм зміцнюється, щоб нормально виносити й родити, настає у 20-21 рік.
Тобто, переважно у такому віці є щонайменше ускладнень, бо сімнадцятирічні та вісімнадцятирічні дівчата мають більшу кількість ускладнень. Переносять вагітності з анеміями й складніше загалом. Все ж таки є рекомендований термін народження".
Більше читайте у матеріалі: Партнерські пологи зі свекром та випадки ранньої вагітності: розмова із фахівчинею Калуського пологового будинку (ФОТО)
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну
«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці