Як розпізнати інфаркт? Які перші дії та допомога постраждалому? Хто частіше потрапляє в зону ризику: чоловіки чи жінки?
Про це журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом.
"Якщо ми говоримо про інфаркт, то безумовно частіше вони трапляються у чоловіків, особливо після сорока років. В жінок ці проблеми виникають пізніше, десь після п'ятдесяти.
І вже чим далі, то співвідношення поступово вирівнюється", — каже медик.
Проте, зазначає лікар, у жінок інфаркти протікають складніше, ніж у чоловіків.
"Вразливість, безумовно, у чоловічої статі у цьому питанні є більшою. Це закладено на генетичному рівні. Власне, цим можна пояснити, що в цілому світі, не тільки в нашій країні, тривалість життя жінок більша, ніж у чоловіків.
Пацієнти дуже часто не усвідомлюють, що у них стався інфаркт, чи взагалі, що вони мають проблеми із серцем. Наголошую, головним критерієм є біль в грудній клітці.
Досить часто, коли ми маємо справу з інфарктом, пацієнти пригадують, що схожі відчуття вже мали, тобто передвісники цього інфаркту були. Але людина не здогадувалася, що це серце турбує, вчасно не зверталася до фахівців. А у цьому випадку надзвичайно важливо вчасно надати допомогу", — додає фахівець.
Андрій Судус пояснює, як запідозрити інфаркт.
"Обов'язково зверніть увагу, якщо є біль в грудній клітці тупого характеру, часто пекучий, давлячий.
Пацієнти по-різному описують цей стан. Переважно це тупий біль в грудній клітці. Це досить характерний біль.
Він може бути різноманітний, залежно від локалізації інфаркту. Це може бути навіть біль в животі, який супроводжується блювотою. Тому часто при такому варіанті люди думають, що це погрішності харчування.
Може бути біль в спині, але частіше це біль посередині, де чоловіки носять краватку. Біль віддає в шию, в щелепу, в якусь руку, частіше в ліву.
Бачимо, картина різноманітна. Тому пацієнти часто навіть не розуміють, що це інфаркт. Ми втрачаємо той дорогоцінний час, щоб не допустити тяжких наслідків, які можуть бути.
Найкращий варіант допомоги — це зробити все, щоб пошвидше транспортувати постраждалого в лікарню, де проводяться відповідні діагностичні процедури. Головним завданням є якомога швидше відновити кровотік по тій артерії, яка заблокована тромбом, у випадку інфаркту.
Тобто, грубо говорячи, серце недоотримує живлення, кров не поступає. Внаслідок того, що бляшка в артерії тріскає, повністю перекриває протік судини, і ця зона не отримує живлення, і відбувається вмертвіння тієї зони.
І чим швидше ми відкриємо цю артерію, відновимо кровотік, тим кращі наслідки на майбутнє у цього пацієнта.
Тому найкраща допомога — це швидкість та правильне розуміння ситуації", — наголошує спеціаліст.
Втім, каже лікар-хірург, в Івано-Франківській області вже років десять добре налагоджена робота в цьому напрямку. Зокрема, існує не один реперфузійний центр, де надають допомогу при інфаркті.
Більше читайте у матеріалі: Раптова смерть, інфаркт та вплив війни: лікар-хірург розповів про профілактику серцево-судинних захворювань
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!