![](https://firtka.if.ua/media/cache/resolve/blog_thumb/data/blog/10314/ad9899cefbce81b01788d7d7ee681368.jpg)
На Землю 17 вересня можуть впасти залишки шеститонного американського супутника UARS, запущеного в 1991 році. Апарат завершує свій політ в некерованому стані, повідомила американська Система контролю космічного простору (NORAD). У зону можливого падіння залишків входить Київ, але фахівці заспокоюють - шанси "мізерні", пише "КоммерсантЪ".
Двадцять років тому UARS (Upper atmosphere research satellite) був запущений з борту шаттла Discovery і працював на навколоземній орбіті з висотою приблизно 600 км і нахилом 57 градусів. Основним його завданням стало вивчення верхніх шарів атмосфери, зокрема причин виникнення озонових дір. Його маса - понад шість тонн, довжина - 10,7 метра. В американському каталозі він має номер 217021, в міжнародному - 1991-063B.
Згодом Національне аерокосмічне агентство (NASA) ухвалило рішення відмовитися від його подальшої експлуатації. Незважаючи на те що бюджет NASA традиційно є найбільшим у світі, основною причиною відмови було названо дефіцит коштів: щорічні витрати на програму UARS становили понад 10 млн доларів.
Фахівці NASA пропонували зняти супутник з орбіти за допомогою одного зі своїх човників, проте на ділі ця задумка так реалізована і не була. Більше того, виведений з ладу супутник був зруйнований невідомим предметом. Пізніше аналіз орбіт штучних космічних апаратів, проведений співробітником Центру космічних стандартів та інновацій в Колорадо-Спрінгс (США) Томасом Келсо, дозволив йому зробити висновок про те, що ймовірною причиною руйнування UARS стало зіткнення з фрагментом радянського супутника "Космос-1275", що з'явилися, ймовірно, внаслідок зіткнення його з космічним сміттям ще в 1981 році.
Зараз залишки супутника дотримуються нахилу в 56,96 градуса, вони стрімко рухаються до Землі. Оскільки нахил орбіти супутника приблизно 57 градусів, його незгорілі залишки можуть впасти у величезній смузі від 57 градусів північної широти до 57 градусів південної широти.
Втім, залишки будуть долати щільні шари атмосфери в районі екватора, де, найімовірніше, і згорять, так що ймовірність падіння їх на Київ чи Москву мізерна, хоча Київ розташований на 50 градусах північної широти, а Москва - на 55.
Спочатку передбачалося, що UARS досягне Землі 19 вересня, проте через прискорення падіння апарату в останні дні NORAD прогнозує його падіння вже 17 вересня.
Нагадаємо, що 25 серпня на Землю впала російська космічна вантажівка - вибух було чутно на 100 кілометрів. Так, 24 серпня після запуску з космодрому Байконур вантажний корабель "Прогрес М-12М" вперше за більш ніж тридцятирічну історію не зумів вийти на розрахункову орбіту. Фрагменти космічної вантажівки впали в Чойскому районі Республіки Алтай. У районі, де сталася аварія, було введено режим надзвичайної ситуації.