Мрії кристалів

 

 

Нащадки останнього імператора сикхів заявили про свій намір повернути родині Кох-і-нор – легендарний діамант, що нині прикрашає корону британського принца-консорта Філіпа. Мандри каменів довші за людські – мінерали живуть сотні мільйонів, а деякі й мільярди років. Відірвані від земного лона кристали стають мстивими і самотніми. Дехто вважає, що вони прискорюють смерть своїх власників, але це сумнівно. Тривалість людських життів не співмірна з лінійною вічністю рубінів і діамантів, що їм до нас – нетривких скупчень бажань і слизу. Вони за межами добра і зла в нашому розумінні. Їхня помста споріднена з помстою зірок і планет.

 

Можливо, камені знають, що справжнє призначення людства у тому, щоби відірвати кристали від земної поверхні і перенести їх в інші світи. Туди, куди після виповнення часів і пророцтв відкочують жадібні двоногі, гнані нестачею ресурсів, гординею та прагненням тих нікчемних знань, котрі дають владу над матерією і відстанями. Можливо самотні камені мріють про небесні горнила, де на них чекають температурні радощі зоряного масштабу. Їм сумно на вологій холонучій планеті, де згасли жерла супервулканів, де базальтові і гранітні товщі відокремили розпечену плоть Землі від її блискучих твердих дітей.

 

Милуючись грою світла на діамантових гранях ми невільно долучаємось до мрій кристалів. Тому й громадимо їх в скарбницях та шабатурках. Ми думаємо, що вони наші гості, а насправді вони навіть не встигають запам’ятати напрями ліній на наших долонях. Наші доторки не здатні ані втішити ані образити їхньої вічності, як не ображає нас пришкірення дрібної комашки на оголену спину або коліно. Всі людські байки про зло, заховане в дорогоцінних каменях такі ж смішні, як  уявлення про гріхи та подвиги, якими ми буцім то здатні звернути на себе увагу Бога. Проголосивши себе колись вершиною світобудови, ми зробили хибний крок до безодні ілюзій. Кристали нагадують нам про це. Як зоряне небо нагадало колись Канту про жалюгідність філософської систематики. Щоправда, кьонігсбергський відлюдник відмежувався тоді від істини теревенями про моральний імператив. Нам, свідкам занепаду гуманізму, вже й цього не втнути.

 

Сикхи, радше за все, повернуть собі Кох-і-нор. Проте, чи помітить славетний кристал, що раптомстав «річчю повернення»?

 

 


19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717