Внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну воєнний стан та мобілізацію продовжили до 11 серпня 2024 року.
Разом з тим, з 18 травня 2024 року набув чинності закон № 10449 про мобілізацію і проходження військової служби.
Фіртка розповідає, що варто знати про мобілізацію у червні прикарпатцям.
Згідно з новими правилами, під час проведення мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та предʼявляти його на вимогу представника ТЦК та СП або поліціянта.
У прикордонній смузі та на пунктах пропуску через державний кордон військово-обліковий документ може вимагати предʼявити прикордонник.
Процес перевірки документів може фіксуватися на камеру або телефон.
Крім цього, з 18 травня всі військовозобов’язані в Україні та за кордоном матимуть обов'язково уточнити свою актуальну адресу проживання та оновити дані. Це потрібно зробити до 18 липня 2024 року.
У червні мобілізувати в Україні можуть такі категорії:
-
придатних та обмежено придатних чоловіків віком від 25 до 60 років, якщо вони мають або не мають військового досвіду;
-
придатних та обмежено придатних чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу та проходять військову службу в запасі або резерві;
-
виключених з військового обліку чоловіків, якщо ВЛК визнає їх придатними або обмежено придатними за станом здоров'я та якщо вони не вчинили тяжкого злочину, за якого мобілізація заборонена.
Зазначимо, що наразі призовники від 18 до 25 років, які не проходили строкову службу, можуть тільки добровільно підписати контракт із ЗСУ — мобілізувати примусово їх не можуть.
Разом з тим, обовʼязкової мобілізації жінок не планується. Вони підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.
читайте також: Мобілізація по-новому: прикарпатцям розповіли про головні зміни, які пропонує влада
Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану в добровільному порядку.
Кого не призиватимуть до війська
Чоловіки віком від 18 до 60 років є військовозобов'язаними та можуть бути призвані на службу. Винятком є ті, хто має право на відстрочку згідно із законом про мобілізаційну підготовку.
Так, під час війни не мобілізують наступні категорії:
- студентів;
- викладачів та науковців,
- деякі категорії за професійною діяльністю;
- за визначеними сімейними обставинами;
- з визначеними хворобами;
- заброньованих працівників.
Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів
Під час загальної мобілізації призов на військову службу відбувається шляхом вручення повісток. Після отримання повісток мають з'явитися з документами у ТЦК та СП.
Вручення повісток проводять через відповідні органи місцевого самоврядування, керівників підприємств, закладів освіти та голів правління ОСББ будинку.
Крім цього, повістки можуть вручати посадові особи територіальних центрів комплектації та соціальної підтримки за місцем проживання, роботи, а також на вулиці чи на блокпостах. При цьому вони зобов'язані мати відповідне розпорядження від ТЦК та СП.
Як розповіли в ЗСУ, законом не заборонено вручення повістки в будь-якому місці після встановлення особи. При цьому вручена повістка ще не означає, що людину обов'язково призвуть.
Повістки, які виписують в Україні в рамках мобілізації, бувають кількох видів.
- Повістка для уточнення даних — це повістка, яку вручають для уточнення та оновлення інформації про склад сім’ї, стан здоров’я військовозобов’язаних, місце роботи тощо.
- Повістка на проходження військово-лікарської комісії — це повістка за підписом військового комісара зобов'язує пройти медичне обстеження.
До повістки додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов'язаного. Після медкомісії у цій картці буде вказаний висновок військово-лікарської комісії про придатність, непридатність чи обмежену придатність до військової служби.
- Мобілізаційне розпорядження — це повістка, яку вручають військовозобов’язаному після проходження медкомісії, якщо його визнали придатним до служби.
Такий припис зобов’язує з’явитися на призовний збірний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації (загальної або часткової).
Раніше повістка вважалася врученою лише тоді, коли військовозобов'язаний отримає її особисто і поставить на документі свій підпис.
Втім, за новими правилами, повістку можуть надіслати й поштою. Це робитимуть, якщо громадянин не уточнив свої облікові дані в ТЦК або електронному кабінеті впродовж 60 відведених для цього днів.
Зауважимо, що у будь-якій повістці мають бути вказані:
- ПІБ, рік народження та адреса;
- місце роботи;
- вид повістки (уточнення облікових даних, проходження медкомісії, прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (раніше — військкомат), призов на військову службу);
- дата, час та адреса — коли й куди необхідно з’явитися;
- уточнення щодо необхідних документів;
- назва органу, печатка, підпис, прізвище, ім’я та по батькові керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Разом з тим, є низка причин, які є поважними для неявки у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки під час мобілізації.
Правозахисники назвали такі причини:
- хвороба;
- стихійне лихо;
- смерть рідної людини;
- інша вагома обставина, через яку призовник вчасно не прибув до територіального центру комплектування.
Неявка призовника без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання.
"Рано чи пізно свій обов’язок потрібно буде виконати", — керівник Івано-Франківського обласного ТЦК та СП
Нагадаємо, начальник Івано-Франківського обласного ТЦК та СП Володимир Бабанін наголошував, ротація тих батальйонів, які зараз виконують бойові завдання на лініях зіткнення, вкрай необхідна.
Водночас, зі слів полковника, особовий склад ТЦК та СП, який пройшов горнило війни, отримавши психоемоційне перенавантаження, фізичну виснагу, знаходячись місяцями, а дехто й роками, на лініях зіткнення, повернувшись у тил, у структуру ТЦК, стикаються з нерозумінням цивільних того, що відбувається на фронті. Це своєю чергою нерідко призводить до конфліктних ситуацій.
"Інколи доходить до образ та навіть сутичок та бійок. Але це поодинокі випадки.
Ми завжди намагаємось реагувати на такі випадки, в тому числі і дисциплінарно — в тому випадку, коли хтось порушив вимоги статуту ЗСУ, притягуємо їх до відповідальності, робимо передислокацію, професійну переорієнтацію, якщо людина не може нести службу у групах оповіщення.
На службі у ТЦК наразі велика кількість поранених військовослужбовців, які через теперішні вади зі здоров’ям не можуть здійснювати це ж саме оповіщення.
Але ТЦК та СП — це не тільки оповіщення, але й охорона та оборона стратегічно важливих об’єктів області. Також велика складова діяльності — це поховання наших побратимів.
І у гірських районах, як-ось Верховинський, Косівський, інколи щоб занести труну на кладовище — треба провести цілу «військову операцію».
Враховуючи те, що більшість особового складу має ампутації та тяжкі поранення — це робити складно, не кажучи вже про психологічний тягар.
Однак, попри труднощі, більшість службовців ТЦК розуміють важливість цієї служби та сумлінно виконують покладені на них завдання", — розповідає Бабанін.
Штраф за неявку до ТЦК та СП за новим законом
Згідно з новим законом штрафи за невиконання правил мобілізації суттєво зросли.
За порушення військового обліку:
- у мирний час — від 3 400 до 5 100 гривень;
- у воєнний час (або повторне порушення) — від 17 000 до 25 500 гривень.
За порушення законодавства про оборону та мобілізацію в мирний час:
- для громадян — від 5 100 до 8 500 гривень;
- для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 гривень.
За ухилення від мобілізації у воєнний час:
- для громадян — від 17 000 до 25 500 гривень;
- для посадових та юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 гривень.
Новий законопроєкт також вносить зміни до строків затримання військовозобов'язаного за порушення правил військового обліку та ухилення від мобілізації в період воєнного стану. Для складання протоколу військовозобов'язаного можуть тримати в поліції до трьох годин.
Якщо потрібно з'ясувати особу або обставини правопорушення, то термін затримання збільшується і становить до трьох діб.
Кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації настає, якщо військовозобов'язаний не має права на відстрочку, пройшов військово-лікарську комісію, був визнаний придатним до служби, отримав "бойову повістку" та не з'явився без поважної причини.
У такому разі військовозобов'язаному загрожує позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років — це регулює стаття 336 Кримінального кодексу України.
Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!
Читайте також:
Мобілізація триває, у людних місцях роздають повістки: що варто знати прикарпатцям